Citate despre rugăciune




„Rugăciunea e testul acid al consacrării.” – Samuel Chadwick

„Rugăciunea este mărturisirea neputinţei noastre şi a altora, în Numele Domnului Isus, înaintea ochilor iubitori ai unui Tată care ştie, înţelege, mângâie şi răspunde.” – Cameron V. Thomson


„Când Dumnezeu vrea să reverse har îmbelşugat peste poporul Său, întâi îi cere să se roage.” –Matthew Henry


„Când ne adresăm lui Dumnezeu în rugăciune, diavolul ştie că primim puteri împotriva lui, de aceea i se opune din răsputeri.” – R. Sibbes


„Daca ar fi cineva în stare să-i facă pe credincioşi să se roage, sub puterea lui Dumnezeu, ar deschide uşa celei mai mari treziri spirituale pe care a văzut-o vreodată acest pământ.” – Leonard Ravenhill


„Oh, de-ar fi să mă mistui pentru Dumnezeu! Însă orice mi-ar cere Dumnezeu să fac, n-aş putea face fără rugăciune. Oh, fă-mă, Doamne, om al rugăciunii!” – Henry Martin


Pentru unii, rugăciunea este volanul; pentru alţii – roata de rezervă. – Corrie Ten Boom


Roagă-te des. Pentru că rugăciunea este un scut pentru suflet, un sacrificiu adus Lui Dumnezeu şi un bici pentru Satan. –John Bunyan


Dintre toate îndatoririle în care îşi găsesc plăcerea creştinii, niciuna nu este mai esenţială şi mai neglijată ca rugăciunea. –François Fénelon


Am atât de multe de făcut, încât nu pot începe ziua fără să petrec trei ore în rugăciune.

Cel ce s-a rugat bine, a studiat bine. –Martin Luther

Dumnezeu nu acţionează decât ca răspuns la rugăciune. –John Wesley


Oamenii pot să nu ne asculte chemările, să ne respingă mesajul, să se împotrivească argumentelor noastre, să ne dispreţuiască, dar nu pot face nimic împotriva rugăciunilor noastre. –Sidlow Baxter


Singura grijă a diavolului este să-i împiedice pe creştini să se roage. El nu se teme de studii fără rugăciune, de lucrare fără rugăciune, de „creştinism” fără rugăciune. El râde de truda noastră, îşi bate joc de înţelepciunea noastră, dar tremură când ne rugăm. –Samuel Charwick.


Daniel a petrecut mai degrabă o noapte cu leii, decât să se lipsească de o zi de rugăciune. –Anonim


Pe genunchi credinciosul e invincibil. –Charles Haddon Spurgeon


Dumnezeu pune mai mare bază pe rugăciune şi părtăşie decât pe lucrare. –A. Roffe


Mulţi oameni cred în puterea rugăciunii, şi le place să audă despre ea, dar prea puţini se roagă. – Anonim


Niciodată să nu spui rugăciuni, ci să te rogi. –Richard Wurmbrand


Din moment ce am un Tată atotputernic, de ce aş mai cere ceva de la oamenii neputincioşi? – Hudson Taylor


Rugăciunea este forma cea mai înaltă de transpiraţie a unui suflet în agonie. –Leonard Ravenhill


Nu există nimic care să ne facă să iubim un om mai mult decât rugăciunea. –William Law


Este necesar să ne lăsăm inima provocată la rugăciune, În caz contrar, aceasta va deveni usactă şi împietrită. Atributele rugăciunii trebuie să fie: dragostea pentru Dumnezeu, sinceritatea şi simplitatea. –John of Kronstadt


În rugăciune este mai bine să ai o inimă fără cuvinte, decât cuvinte fără inimă. – John Bunyan


Rugăciunea nu este atât de mult o acţiune, cât o atitudine – atitudinea de dependenţă de Dumnezeu. –Arthur W. Pink