Eduard Ionescu

Pe 5 martie 1919, după 5 zile de călătorie, Trenul Regal al României ajungea in gara Parisului.
Din el cobora Regina Maria! Era trimisă să negocieze cu puterile lumii recunoașterea frontierele României în urma fabulosului act istoric de la 1 decembrie 1918.
Ionel Brătianu, aflat de ceva vreme în capitala Franței, a solicitat acest lucru Regelui Ferdinand.
- Majestate, Franța se opune categoric recunoașterii. Părerea mea este ca Regina Maria trebuie să vină aici. Cred că este singura noastră șansă!
Imediat ce calcă pe pământ francez, Regina Maria cucerește cu farmecul și diplomația ei întreaga asistență.
Cineva observă că din ținuta Reginei lipsesc bijuteriile.
- Majestate, dar bijuteriile dumneavoastră...
- Eu nu am venit la Paris ca să etalez bijuterii. Am venit să vorbesc despre România. Însă, să știți că bijuteriile nu sunt ale mele... sunt ale țării, iar tezaurul nostru este la ruși.
A doua zi toate ziarele relatau cu admirație despre vizita Alteței Regale.
Era un mic pas, dar nu decisiv pentru întâlnirea pe care urma să o aibă cu Georges Clemenceau, prim-ministrul Franței, poate cel mai vehement oponent al recunoașterii României.
Întrevederea cu acesta începe dur:
- Majestate, ați încheiat separat pacea cu Germania. Acum vreți ca noi să recunoaștem granițele României?
- Domnule prim-ministru, aș putea să vă explic...
- Nu-mi spuneți mie aceasta, dumneavoastră erați pentru rezistență.
- Domnule prim-ministru, sunt femeie și sunt adeseori pătimașă. Nu uitați, însă, că Germania a cerut ca eu să fiu exilată pentru că am susținut să ne aliem cu voi, ceea ce am și făcut.
În acel moment atitudinea lui Clemenceau se schimbă. La declarațiile de la sfârșitul întrevederii el le spune jurnaliștilor:
- O Regină ca aceasta trebuie primită cu onor militar, cu generalul Foch în frunte!
Regina Maria pleacă în sunetul Marseillaisei pentru a se întâlni cu președintele Franței, unde trece în revistă garda de onoare.
Era pentru prima dată când Franţa republicană a oferit această cinste unui suveran.
La 12 martie Regina Maria pleacă din Paris însoțită de strigătele populației franceze: "Vive la Reine!", "Vive la Roumanie!".
Franța fusese “cucerită”.
Prin tratatele de la Versailles şi Saint-Germain din 1919 şi tratatul de la Trianon din iunie 1920, Puterile Lumii recunoșteau România cu granițele extinse.

Astăzi se împlinesc 144 de ani de când REGINA MARIA se năștea.
În testamentul lăsat de ea a scris:
- “De-acum înainte nu vă voi putea trimite niciun semn. Dar mai presus de toate amintește-ți, Poporul meu, că te-am iubit și te binecuvantez cu ultima mea suflare”.

Cum am putea să te uităm, REGINA INIMILOR NOASTRE?