Scapă de oboseala fizică și emoțională, stând 10 minute pe zi în această poziție. Te vei umple de energie, fără efort!
Este un obicei pe care ar trebui să și-l facă majoritatea dintre noi, în special cei, a căror muncă este în fața calculatorului. E o poziție de yoga pentru care practic nu trebuie să depui efort și în care trebuie să stai în fiecare zi câte 5 -15 minute.
Eu am început această practică de câteva luni, iar rezultatul e extraordinar, iată de ce trebuie să încerci și tu!
La sfârștitul zilei de muncă ajungeam acasă întotdeauna cu picioarele umflate și din cauza faptului că oasele tălpii sunt destul de late, 75% din încălțăminte îmi este incomodă. La locul de muncă sunt nevoită să stau toată ziua pe scaun și când vin acasp sunt ca o lămâie stoarsă, nu-mi vine decât să mă culc…Practic nu mai am chef de nimic, mă doare capul și mă simt foarte obosită.
Toate astea au fost până ce o colegă mi-a recomandat această poză. Deși inițial eram sceptică, văzând câtă energie are ea și știind că se ocupă demult cu yoga am zis să încerc.
Dacă inițial nu credeam că statul în această poziție poate schimba atât de multe, acum știu că aceasta elimină oboseala, îți lipezește mintea, iar corpul parcă reînvie.
Această practică mă umple în fiecare seară de energie și tot ce îmi doresc să fac e să merg cu soțul la plimbare sau la un film.
Așadar despre ce poziție e vorba?
Această poză se numește Viparita Karani. Yoghinii sunt convinși că atunci când corpul stă în poziție inversată organismul întinerește.
Așadar culcă-te pe spate, lângă perete, fesele trebuie să fie la circa 30 cm depărtare de el, apoi îndoaie genunchii și ridică picioarele de-a lungul peretelui. Fesele trebuie să se afle sub un unghi de 90 de grade față de perete. Ulterior îndreaptă picioarele și sprijină-le de el, încercând să te relaxezi. Pune o pernă sub cap, dacă nu-ți este prea comod. Închide ochii, pune o mână pe burtă și alta pe inimă și respiră adânc și lent.
Încearcă să uiți de toate și stai așa între 5 și 15 minute, mărind în fiecare zi timpul de ședere ( maximul 20 de minute).
Această poziție de yoga îmbunătățește circulația sângelui în creier, îmbunătățește memoria și activitatea cerebrală. La fel ea este o profilaxie foarte bună pentru varicoză.
Fă acest lucru în fiecare zi și vei înțelege că este cea mai bună relaxare pentru corp și minte.


[IMG]file:///C:/Users/ADIPOP~1/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg[/IMG]