Câteva observații cu privire la Simpozionul de la Craiova

Ca babă și ca participantă, din anul 2008, la multe simpozioane, organizate de diferite asociații științifice și culturale, îmi permit să fac unele observații:
1. La toate simpozioanele, participanții care au prezentat comunicări nu au plătit. Audienții, veniți din alte localități, au plătit. Excepția o face Buzăul care-și intitulează activitatea Congres. Eu nu am participat anul acesta și nu voi mai participa niciodată, din motive personale.
2. Participarea la cele două simpozioane îl costă pe fiecare 480 de lei. Asta înseamnă că în fiecare lună, pensionarul trebuie să economisească 40 de lei. Celelalte simpozioane au beneficiat de sponsorizări care au susținut cazarea, masa, afișele și editarea tuturor volumelor. Participantul suporta doar cheltuiala pentru transportul din localitatea sa în aceea în care se ținea simpozionul.
3. Fiecare simpozion, se încheia cu o excursie în zone mai apropiate sau mai depărtate de locul în care se ținea simpozionul. Participanțiii nu plăteau, nici aceia care nu prezentaseră comunicări. Excursia era sponsorizată.
4. Vizitele în Bulgaria sunt plăcute, dar eu cred că sunt foarte multe locuri frumoase și pline de interes, mai mult sau mai puțin apropiate de Craiova. Orașul, însuși, ar fi bine să fie vizitat.
5. Ar putea fi organizată participarea la un spectacol al Teatrului din Craiova, într-una din seri.
Vă mulțumesc, dacă veți citi cele scrise și dacă le veți lua în seamă.
Cu deosebită considerație,
Raisa Radu