Puteam fi avertizati inainte de cutremur, dar nu stim cum sa reactionam si suntem needucati in acest sens. Mai mult decat atat, in timp ce secretarul de stat, Raed Arafat, ne spune cum functioneaza de fapt sistemul RO-ALERT, o echipa de savanti romani sustine ca poate anunta cutremurul si cu cateva zile inainte.
Imediat ce momentele de groaza au trecut, au aparut intrebarile. Ar fi trebuit sistemul Ro Alert sa ne avertizeze?

"Sistemul Ro-Alert de cand a fost instalat si de cand am inceput testarile lui, toate conferintele noastre de presa au explicat ca nu exista intentia de a transmite mesaje pre-cutremur. Daca vii si ii avertizezi cu cateva secunde inainte, este un risc sa induci panica in randul lor.", a declaat Raed Arafat.

Acest lucru s-ar intampla pentru ca, potrivit sefului DSU, populatia nu ar avea nici macar minimul de cunostinte despre masurile ce trebuiesc luate in astfel de situatii. Asadar, aplicatia ar putea fi folosita abia dupa ce un seism puternic ar provoca pagube.
"Ro-Alert, pentru cutremur in mod deosebit, nu a fost prevazut in acest sens, insa, in cazul in care apare un cutremur cu efecte grave, el poate fi folosit post-cutremur si asta inseamna sa dai mesaje, indicatii si alte aspecte prin acest sistem.", a spus Arafat.

Cat despre pagina care se presupune ca a prezis cu doua luni inainte seismul din acest weekend, secretarul de stat este rezervat.

"Eu am zis ca daca cineva si-l asuma si vine si probeaza in fata cercetatorilor sau a oamenilor de stiinta prin ce metoda a facut aceasta prezicere, atunci il asteapta intr-adevar premiul Nobel si n-am zis-o sarcastic.
Un astfel de mesaj dat, chiar daca la nimereala sau chiar daca a fost falsificat si dat dupa dar cu data anterioara, daca aceasta persoana sau acest grup de oameni mai dau un mesaj peste cateva zile si spun ca va fi in data de cutare ianuarie sau februarie cutremur, ganditi-va ca tot Bucurestiul si toata tara asta o sa fie pe pioneze pana atunci.", a spus Arafat.


Culmea este ca in Romania exista oameni de stiinta care sustin ca pot sa depisteze cutremurele cu cateva zile inainte si au si dovezi in acest sens!

ARMAND STANICA - Cercetator Stiintific Institutul de Geodinamica: Deci, cu cateva zile inainte stim sigur daca urmeaza un cutremur catastrofal sau nu. Asta este aplicatia dezvoltata de dumneavoastra, da? Da! Ei sunt echipa ce cercetare de la Institutul de Geodinamica Sabba Stefanescu din Bucuresti iar ceea ce sustin este unic in lume. O premiera mondiala! Informatii pe care le tin sub cheie deoarece nu au cu cine sa le gestioneze asa cum trebuie!

Ce trece de linie se simte. Se vede ca inca din noaptea de 25 spre 26 s-ar fi putut da o alerta in cazul unui cutremur major. Dar asa nu a fost cazul sa dam absolut nicio alerta mai ales ca in acest moment nu avem pe cine sa alertam.
Cu alte cuvinte descoperirea ar fi mult prea avansata pentru normele si masurile care exista in prezent in Romania.

"Dumneavoastra practic cu doua zile inainte stiati ca va fi un cutremur. Da, numai ca intrebarea este iarasi. Pe cine poti sa anunti? Ar trebui sa anunti pe toata lumea. Vedeti ca vine cutremurul. Dar dupa aia e posibil sa fie un scenariu total haotic. Sa vezi masini izbite, busite sa vezi intersectii blocate.

De aceasta descoperire au fost interesati si reprezentanti NASA care au venit in Romania sa faca un parteneriat de dezvoltare a sistemului.
Friedmann Freund: Numele meu este Friedmann Freund si lucrez la centrul de cercetare Nasa din California.
Armand Stanica si tatal sau Dumitru au dezvoltat in decursul anilor un concept foarte interesant folosind un undele electromacnetice pentru a depista apropierea cutremurelor. Respect toata munca pe care Armand si a tatalui sau o fac si sunt convins ca sunt pe directia cea buna sic a informatiile pe care le furnizeaza si le-au furnizat in decursul activitatii lor din ultimii 10 ani sunt foarte adevarate!
sursa