Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Sat DACIC - Marga - lngă Peştera Topolniţei.

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    60.227

Sat DACIC - Marga - lngă Peştera Topolniţei.

Cu ceva ani n urmă, am conceput un proiect la care Directorul de la Muzeul Satului Astra de la Sibiu a dorit să ne sprijine să-l punem n planul fizic. Prietenul meu Lucian Pricină chiar a dorit să-l finanţeze cu un milion de euro, pentru nceput, din banii lui.
    Mi-a cerut n schimb să-l trec coautor al ideilor noastre, a celor de la Zalmoxa.

Peste cteva luni mi-a spus că a primit ordin să finanţeze absolut toate proiectele la care
    am lucrat, lucram sau voi lucra.

N-am făcut compromisuri n Viaţă....şi eram prea bătrn s-o mai fac. Acum sunt Taiu...

Sat DACIC - Marga - langă Peştera Topolniţei.

Totul se va face pas cu pas in caţiva ani, cu bani obtinuţi cinstit si corect la SC Zalmoxa -
    Craiova. Sistemul acesta nu permite sa primeasca ajutoare, sponsorizari sau sprijin financiar de la nimeni, pentru a nu se dezvolta echipe noi de lucru n care colaboratorii mei vor fi oameni cu caractere urte si şubrede.

1. Cumpăram cateva hectare de teren n zonă, de la cei care vnd suprafeţe mari de teren
    şi care-l vnd pe parcele.
    2. ncepem să lucrăm la prima casă dacică, unde o să locuiască 2 oameni care lucrează n lemn.
    3. Lucrăm la a doua casă dacică şi formăm o a doua echipă de 2 fierari. Ei vor realiza unelte
    dacice, monede sau tot felul de obiecte din metal. Inclusiv artizanat. Vom nvăţa să lucrăm
    şi-n sticlă.
    Nu se vor face niciodata arme sau ceva care sa sugereze ideea de aparare, agresiune sau
    expansiune. Doresc să iniţiiem ideea de PACE, astfel nct extrapolată n Timp, Capitala
    Spirituală a Romanilor - Sarmizegetusa, să devină Capitala Pacii Mondiale, aşa cum am sugerat de mai mulţi ani.
    4. Cele doua echipe construiesc a treia casă, unde se va forma n Timp o altă echipă de
    ţesători. Vor realiza acolo costume dacice si tot ce trebuie unei gospodarii ţărăneşti.
    5. Facem a patra casă dacică şi formăm o altă echipă de ceramişti.
    6. n a cincea casă vor locui doi tineri care se ocupa de animale comunităţii ( oi, cai, măgari,
    cini şi păsări... ). Vom amenaja ţarcuri şi spaţii necesare n acest sens.
    7. n a şasea casă vor locui doi oameni care se vor ocupa de agricultură şi de produsele naturale oferite de zonă.
    8. n a şaptea casă vor locui doi apicultori.
    9. n a opta casă vor locui doua persoane care iniţiază sectorul de artizanat, folosind absolut toate resursele naturale din zonă.
    10. n a noua clădire vor locui doi tineri care se vor ocupa de clienţii care ne vizitează.
    11. A zecea casă dacică are destinaţie de sală de mese şi care va fi deservită de-o echipă
    de doi tineri. Ei vor face mncare pentru meseriaşii din sat, precum şi a celor care ne vizitează.
    12. n a unsprezecea casă dacica va fi o bolniţă, unde se vor trata probleme de sănătate prin
    metode naturiste. Ajutorul acesta este gratuit si este acordat tuturor celor care au nevoie
    de ajutor n acest sens.
    13. Ulterior, ntr-o altă zonă a satului dacic se vor construi case unde se vor studia : omenia,
    bunul simţ si moralitatea ştiinţelor lumii ( filosofii naturale ), pe baza cursurilor Şcolii
    Zalmoxiene (re)nfiinţate cu 9-10 ani nainte, la Craiova. Mai trziu, sub ndrumarea absolvenţilor acestei Şcoli, studiile vor fi aprofundate la Universitatea Zalmoxiană.

Acesta va fi nucleul iniţial de case.

mi doresc ca fiecare sector să se dezvolte separat, avnd un buget de venituri şi cheltuieli
    propriu. n acest fel rezultă sectoarele de activitate care funcţionează n economia de piaţă.

Fiecare echipă se va ocupa de vizitatorii care-şi doresc să vadă ce lucrează ei efectiv.

Toţi oamenii care locuiesc n acest sat vor folosi numai ce se produce de către
    această mică comunitate : haine, mncare, unelte si produse de tot felul. Toate acestea
    vor avea echivalent n monede turnate de noi. Kosonii pot fi folosiţi local, ca monedă
    de schimb şi au echivalent n diverse alte monede. Aceşti bani sunt neoficiali, bineinţeles.
    Unii folosesc jetoane la cazinouri....noi, Kosoni n satul nostru.

n acest sat o să iniţiem tabere pentru acei tineri care vor să nveţe o meserie, pentru că
    dorind să dezoltam aparitia unor specializari n meştesugurile torsului şi ţesutului,
    olăritului, făurarilor şi constructorilor, sau alte meserii vechi. Dorim să facem
    tabere de creeaţie n care se scoate n evidenţă bunul simt si explicăm Tinerilor importanţa
    distrugerii limitelor umane, indiferent de domeniu de activitate abordat de aceştia.
    O sa studiem profund domeniul sănătăţii şi al hranei.

Casele vor fi diferite ca model una de alta. Se vor face alte case pentru tinerii care vin
    n sat să nveţe o meserie, ca acelea din cele enuntate mai sus.
    Cazarea şi masa sunt gratuite pentru tinerii dotaţi, care demonstraează că sunt serioşi.

n Timp o să mai facem şi alte case, pentru procucătorii de obiecte artizanale de alt gen,
    folosind numai uneltele făcute n sat sau alte unelte pe care o să le producem la
    sugestia lor. Nici aceştia nu vor plăti absolut nimic, ct timp lucrează alaturi de noi.
    Dimpotriv, putem să-i plătim noi, pe măsura vnzării produselor făcute de ei, n lanţul de
    magazine proprii de profil, pe care-l dezvoltam n ţară şi n străinătate.

O să ne ocupăm de turism n sat, n sensul că o să construim cteva case dacice folosite
    n exclusivitate pentru cazarea gratuită a vizitatorilor.

Langă primul nostru sat dacic, cel de la Marga, o să facem hoteluri de toate categoriile, pentru
    clienţii romni sau străini. Ei ne pot vizita cnd doresc şi pot să beneficieze de absolut toate
    serviciile oferit de noi. n cazul cand doresc sa ramană n sat, obligatoriu se imbracă n
    straie dacice şi sunt cazaţi gratis. Mncarea şi-o plătesc n cuantumul muncii efectuate n
    diverse activităţi ale comunităţii noastre. Vizitatorii sunt retribuiţi de cei care
    lucrează efectiv n sectoarele respective de activitate, atunci cand obictele faurite de acestia se vand pe piata.

Lngă satul dacic Marga, vom pune bazele oraşului Sănătăţii VEGA, care se va ntinde din zona
    Topolniţei, Izverna, Baia de Arama, Herculane si Mehadia.

Aceste sisteme descrise n acest Proiect Major sunt perfectibile şi vor fi cizelate n Timp.

Nu se vor face nici un fel de Temple sau obiecte de cult, pentru a nu se induce ideea
    dezvoltării idolatriei, pentru simplu motiv că DUMNEZEU este unic şi este manifestat n TOT.

n ceea ce mă priveşte, de mulţi ani studiez profund problemele moralităţii si ale bunului
    simţ Romnesc, precum si consecinţele acestor concepte n viaţa de zi cu zi. ncercăm sa punem n practică aceasta noua paradigma ce are la BAZA filosofia si psihologia Zalmoxiana, n ct mai multe domenii de activitate folosite n acest moment pe Terra ( sunt cam 1.500 de meserii la nivel mondial ).

Doresc să abordez problemele moralităţii din două puncte de vedere. A primelor meserii
    aparute n evoluţia omului, nafară de cele coercitive, piramidale şi obediente,
    studiate intr-un lanţ de localităţi noi pe care le vom construi n zonele extrem de Frumoase
    ale Romniei, mbinate cu ultimele noutăţi ale ştiinţelor actuale. n acest fel se pot
    dezvălui noile tehnologii ale omenirii ce tin de moralitate, din care rezultă proiectele aferente acestora, precum şi filosofia şi psihologia aplicată necesară conjuncturii si mdiului actual.

Toate aceste proiecte ( printre altele si proiectul Piciumani ) vor fi puse n practică ulterior de copiii care merg cu noi n tabere şi n excursii de explorare la nivel planetar. Agenţia de Turism şi explorări Sarmizegetusa şi asumă responsabilitatea că aceşti copii isi vor forma n Timp de maxim 10 ani, o Cultură MORALA de excepţie.

Adrian Pop
    18.04.2006
    Ultima modificare făcută de Adrian Pop; 07.11.2012 la 11:13.

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    60.227
    Thursday, December 15, 2011 12:33 PM
    From:
    "adi pop" <adipop@popservice.ro>
    View contact details
    To:
    geostroe@gmail.com, armenescu.eliana.elena3@gmail.com, ninabeciu@yahoo.com, banceanuvasile@yahoo.com, ioanaalex68@yahoo.com, preoteasa_marinela@yahoo.com, lenuta_onofras@yahoo.com, ogarceag@gmail.com, alecu_ioan@yahoo.com, nicolaenacioiu@yahoo.com, achimescu_ovidiu@yahoo.com, samdacul@gmail.com, catalindragomirescu@yahoo.com, loredanapavel27@yahoo.com, enciustefan@yahoo.com, banuionutgabriel1@gmail.com, arienne2003@yahoo.com, alice.nacioiu@creativeluggage.com, tanasescu.dragos@yahoo.com, administrator@cab.ro, office_konexarte@yahoo.com, eu_sunt9910@yahoo.com, mihaelahq@yahoo.com, florin@popservice.ro, pse_flori@yahoo.com, yo7aoz@yahoo.com, Radu_necea@yahoo.com, adipop@popservice.ro, zalmoxa_adipop@yahoo.com, cristina_ruris@yahoo.com, catalin_ruris@yahoo.com, Contact@asiiromani.eu, sales@popservice.ro, spt2000ro@yahoo.com, fmflorin@gmail.com, herrvonbartosh@yahoo.com, andrei.patrut@yahoo.com, karmaispas@yahoo.com, sboraeugen@yahoo.com
    ioanpop@yahoo.com, l_cantemir@yahoo.com, adrianaraluca_2@yahoo.com, marian_stancu85@yahoo.com, bogdanandrei13@yahoo.com, stefanita_olteanu@yahoo.com, ella_visan@yahoo.com, claudiuvasiluta@yahoo.com, ciobanu_mugurel@yahoo.com, ion_e31@yahoo.com, dobrita.ionut88@gmail.com, enciudoru@yahoo.com, cristinaberhencz@yahoo.com, eu_sunt9910@yahoo.com, florin.catalin91@yahoo.com, fworldcontact@yahoo.com, gabrielboldea@yahoo.com, zeineb.dakhel@yahoo.com

Catalin Stroe, ginerele meu a dorit sa cumpere in zona Topolnitei in urmatorul an 50 de ha de teren pentru ca aparuse o oportunitate in acest sens, cu 100.000 Euro, pentru a avea locatia necesara constructiei acestui Sat Dacic. Am considerat ca echipa este mai importanta decat terenul....dar acum stiu bine ca se vor face si una si alta....

In primavara incepem proiectele din zona, asa cum am spus.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...ANATATII-VEGA-!!!
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...opolni%C5%A3ei.
    http://www.sfatulbatranilor.ro/forum...MONTANA-DARIUS

Cu ceva ani n urmă, am conceput un proiect la care Directorul de la Muzeul Satului Astra de la Sibiu a dorit să ne sprijine să-l punem n planul fizic. Prietenul meu Lucian Pricină chiar a dorit să-l finanţeze cu un milion de euro, pentru nceput, din banii lui. Mi-a cerut n schimb să-l trec coautor al ideilor noastre, a celor de la Zalmoxa.

Peste cteva luni mi-a spus că a primit ordin să finanţeze absolut toate proiectele la care
    am lucrat, lucram sau voi lucra.

N-am făcut compromisuri n Viaţă....şi eram prea bătrn s-o mai fac. Acum sunt Taiu...

Sat DACIC - Marga - langă Peştera Topolniţei.

Totul se va face pas cu pas in caţiva ani, cu bani obtinuţi cinstit si corect la SC Zalmoxa -
    Craiova. Sistemul acesta nu permite sa primeasca ajutoare, sponsorizari sau sprijin financiar de la nimeni, pentru a nu se dezvolta echipe noi de lucru n care colaboratorii mei vor fi oameni cu caractere urte si şubrede.

1. Cumpăram cateva hectare de teren n zonă, de la cei care vnd suprafeţe mari de teren
    şi care-l vnd pe parcele.
    2. ncepem să lucrăm la prima casă dacică, unde o să locuiască 2 oameni care lucrează n lemn.
    3. Lucrăm la a doua casă dacică şi formăm o a doua echipă de 2 fierari. Ei vor realiza unelte
    dacice, monede sau tot felul de obiecte din metal. Inclusiv artizanat. Vom nvăţa să lucrăm
    şi-n sticlă.
    Nu se vor face niciodata arme sau ceva care sa sugereze ideea de aparare, agresiune sau
    expansiune. Doresc să iniţiiem ideea de PACE, astfel nct extrapolată n Timp, Capitala
    Spirituală a Romanilor - Sarmizegetusa, să devină Capitala Pacii Mondiale, aşa cum am sugerat de mai mulţi ani.
    4. Cele doua echipe construiesc a treia casă, unde se va forma n Timp o altă echipă de
    ţesători. Vor realiza acolo costume dacice si tot ce trebuie unei gospodarii ţărăneşti.
    5. Facem a patra casă dacică şi formăm o altă echipă de ceramişti.
    6. n a cincea casă vor locui doi tineri care se ocupa de animale comunităţii ( oi, cai, măgari,
    cini şi păsări... ). Vom amenaja ţarcuri şi spaţii necesare n acest sens.
    7. n a şasea casă vor locui doi oameni care se vor ocupa de agricultură şi de produsele naturale oferite de zonă.
    8. n a şaptea casă vor locui doi apicultori.
    9. n a opta casă vor locui doua persoane care iniţiază sectorul de artizanat, folosind absolut toate resursele naturale din zonă.
    10. n a noua clădire vor locui doi tineri care se vor ocupa de clienţii care ne vizitează.
    11. A zecea casă dacică are destinaţie de sală de mese şi care va fi deservită de-o echipă
    de doi tineri. Ei vor face mncare pentru meseriaşii din sat, precum şi a celor care ne vizitează.
    12. n a unsprezecea casă dacica va fi o bolniţă, unde se vor trata probleme de sănătate prin
    metode naturiste. Ajutorul acesta este gratuit si este acordat tuturor celor care au nevoie
    de ajutor n acest sens.
    13. Ulterior, ntr-o altă zonă a satului dacic se vor construi case unde se vor studia : omenia,
    bunul simţ si moralitatea ştiinţelor lumii ( filosofii naturale ), pe baza cursurilor Şcolii
    Zalmoxiene (re)nfiinţate cu 9-10 ani nainte, la Craiova. Mai trziu, sub ndrumarea absolvenţilor acestei Şcoli, studiile vor fi aprofundate la Universitatea Zalmoxiană.

Acesta va fi nucleul iniţial de case.

mi doresc ca fiecare sector să se dezvolte separat, avnd un buget de venituri şi cheltuieli
    propriu. n acest fel rezultă sectoarele de activitate care funcţionează n economia de piaţă.

Fiecare echipă se va ocupa de vizitatorii care-şi doresc să vadă ce lucrează ei efectiv.

Toţi oamenii care locuiesc n acest sat vor folosi numai ce se produce de către
    această mică comunitate : haine, mncare, unelte si produse de tot felul. Toate acestea
    vor avea echivalent n monede turnate de noi. Kosonii pot fi folosiţi local, ca monedă
    de schimb şi au echivalent n diverse alte monede. Aceşti bani sunt neoficiali, bineinţeles.
    Unii folosesc jetoane la cazinouri....noi, Kosoni n satul nostru.

n acest sat o să iniţiem tabere pentru acei tineri care vor să nveţe o meserie, pentru că
    dorind să dezoltam aparitia unor specializari n meştesugurile torsului şi ţesutului,
    olăritului, făurarilor şi constructorilor, sau alte meserii vechi. Dorim să facem
    tabere de creeaţie n care se scoate n evidenţă bunul simt si explicăm Tinerilor importanţa
    distrugerii limitelor umane, indiferent de domeniu de activitate abordat de aceştia.
    O sa studiem profund domeniul sănătăţii şi al hranei.

Casele vor fi diferite ca model una de alta. Se vor face alte case pentru tinerii care vin
    n sat să nveţe o meserie, ca acelea din cele enuntate mai sus.
    Cazarea şi masa sunt gratuite pentru tinerii dotaţi, care demonstraează că sunt serioşi.

n Timp o să mai facem şi alte case, pentru procucătorii de obiecte artizanale de alt gen,
    folosind numai uneltele făcute n sat sau alte unelte pe care o să le producem la
    sugestia lor. Nici aceştia nu vor plăti absolut nimic, ct timp lucrează alaturi de noi.
    Dimpotriv, putem să-i plătim noi, pe măsura vnzării produselor făcute de ei, n lanţul de
    magazine proprii de profil, pe care-l dezvoltam n ţară şi n străinătate.

O să ne ocupăm de turism n sat, n sensul că o să construim cteva case dacice folosite
    n exclusivitate pentru cazarea gratuită a vizitatorilor.

Langă primul nostru sat dacic, cel de la Marga, o să facem hoteluri de toate categoriile, pentru
    clienţii romni sau străini. Ei ne pot vizita cnd doresc şi pot să beneficieze de absolut toate
    serviciile oferit de noi. n cazul cand doresc sa ramană n sat, obligatoriu se imbracă n
    straie dacice şi sunt cazaţi gratis. Mncarea şi-o plătesc n cuantumul muncii efectuate n
    diverse activităţi ale comunităţii noastre. Vizitatorii sunt retribuiţi de cei care
    lucrează efectiv n sectoarele respective de activitate, atunci cand obictele faurite de acestia se vand pe piata.

Lngă satul dacic Marga, vom pune bazele oraşului Sănătăţii VEGA, care se va ntinde din zona
    Topolniţei, Izverna, Baia de Arama, Herculane si Mehadia.

Aceste sisteme descrise n acest Proiect Major sunt perfectibile şi vor fi cizelate n Timp.

Nu se vor face nici un fel de Temple sau obiecte de cult, pentru a nu se induce ideea
    dezvoltării idolatriei, pentru simplu motiv că DUMNEZEU este unic şi este manifestat n TOT.

n ceea ce mă priveşte, de mulţi ani studiez profund problemele moralităţii si ale bunului
    simţ Romnesc, precum si consecinţele acestor concepte n viaţa de zi cu zi. ncercăm sa punem n practică aceasta noua paradigma ce are la BAZA filosofia si psihologia Zalmoxiana, n ct mai multe domenii de activitate folosite n acest moment pe Terra ( sunt cam 1.500 de meserii la nivel mondial ).

Doresc să abordez problemele moralităţii din două puncte de vedere. A primelor meserii
    aparute n evoluţia omului, nafară de cele coercitive, piramidale şi obediente,
    studiate intr-un lanţ de localităţi noi pe care le vom construi n zonele extrem de Frumoase
    ale Romniei, mbinate cu ultimele noutăţi ale ştiinţelor actuale. n acest fel se pot
    dezvălui noile tehnologii ale omenirii ce tin de moralitate, din care rezultă proiectele aferente acestora, precum şi filosofia şi psihologia aplicată necesară conjuncturii si mdiului actual.

Toate aceste proiecte ( printre altele si proiectul Piciumani ) vor fi puse n practică ulterior de copiii care merg cu noi n tabere şi n excursii de explorare la nivel planetar. Agenţia de Turism şi explorări Sarmizegetusa şi asumă responsabilitatea că aceşti copii isi vor forma n Timp de maxim 10 ani, o Cultură MORALA de excepţie.

Adrian Pop
    18.04.2006

Senior Member
    Data nscrierii
    24.10.2011
    Locație
    Craiova
    Posturi
    754

Junior Member
    Data nscrierii
    15.04.2012
    Posturi
    5
    S-a inceput acest proiect?

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    60.227
    Citat Postat n original de Bogdan Vezi post
    S-a inceput acest proiect?
    300 de persoane au facut un drum impecabil de la Baia de Arama la Siroca, langa Marga.... Trece pe langa Izverna.

Cam asta se intampla...cand iti propui sa faci ceva.
    http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...Campului-Sursa

adi

Senior Member
    Data nscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    60.227

Adrian Pop
    18.04.2006

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=-FHUlw6RIVg&feature=endscreen

Pr Arsenie Boca catre un grup anticomunist ,,Razboiul il veti castiga cu armele duhului

Senior Member
    Data nscrierii
    25.06.2014
    Posturi
    9.117
    Frumos proiect!

Doamne, frumoasa este Romania!

Alina Bratu

E-mail: alinabratu2004@yahoo.com
    Messenger: alinabratu2004
    https://www.facebook.com/alina.bratu.100

Informații subiect

Utilizatori care navighează n acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează n acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •