INALTAREA SFINTEI CRUCI+(14 septembrie)
🙏Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui si sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul.Sa piara,cum piere fumul,cum se topeste ceara de fata focului,asa sa piara toti diavolii de la fata celor ce-L iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul Crucii,si zic cu veselie:Bucura-te Preacinstita si de viata purtatoare Cruce a Domnului,care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine,a Domnului nostru Iisus Hristos,si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe tine,Cinstita Crucea Sa,spre alungarea a tot pizmasul.O,Preacinstita si de viata facatoarea Crucea Domnului,ajuta-mi cu Preasfanta Fecioara,Nascatoare de Dumnezeu,si cu toti sfintii,acum si pururea si in vecii vecilor.Ingradeste-ma,acopera-ma si ma pazeste,Doamne,cu puterea Cinstitei si de viata purtatoarei Crucii Tale,departand de la mine tot raul.In mainile Tale,Doamne,Iisuse Hristoase,Dumnezeul meu,iti incredintez sufletul meu.Pazeste-ma,binecuvinteaza-ma,miluieste-ma dupa mare mila Ta,si dupa multimea indurarilor Tale viata vesnica imi daruieste.Amin🙏
🙏Bucura-te,Preacinstita Cruce a lui Hristos,ca prin tine s-a mantuit lumea,ridicand asupra ta,pe Iisus tintuit.Bucura-te,pom preamarit,ca Tu ai tinut rodul vietii Ce ne-a mantuit din moartea pacatului.Bucura-te,toiagul cel tare,care ai sfaramat usile iadului.Bucura-te,cheie imparateasca,ce ai deschis usa Raiului.Ne bucuram si noi,pentru ca vedem pe vrajmasii Tai surpati jos,iar pe prietenii Tai imparatind in ceruri,pe vrajmasii Tai biruiti de puterea Ta,iar pe crestinii ce Ti se inchina,inarmati cu puterea Ta.O,Rastignitul meu Hristoase,cate ai patimit pentru noi,cate rani,cate scuipari,cate batjocuri si cata necinste ai rabdat pentru pacatele noastre,pentru ca sa ne dai noua,pilda de adevarata rabdare.De aceea,cum putem noi sa fugim de Cruce,vazand pe Hristos ca este rdicat pe ea?Cum sa ne para grele chinurile,vazand pe Stapanul nostru ca le iubeste si le cere,si le socoteste Lui de mare cinste?Rusine ne este,cu adevarat,de ne vom intrista de relele ce ne pricinuiesc oamenii,sau de ispitele ce ni le aduc diavolii,,trupul si gandurile noastre cele rele,sau pentru saracia si bolile ce ne vin din voia lui Dumnezeu,pentru pacatele noastre,deoarece acestea toate,le trimite,pentru ca sa ne apropie mai mult de El,pentru ca sa-L slavim,si sa ne pedepsim in aceasta viata,pentru binele noastru,pentru ca sa ne odihnim cu mai multa marire,intru Imparatia Lui cea vesnica.Si,de vreme ce este asa,inmulteste-ne Doamne,ostenelile,ispitele si durerile,dar sa ne inmultesti impreuna si sa ne prisosesti si rabdarea si puterea,ca sa putem rabda toate cate ni s-ar intampla.Pentru ca,recunoastem ca suntem neputinciosi,de nu ne vei intari,orbi de nu ne vei lumina,legati de nu ne vei dezlega,fricosi de nu ne vei face indrazneti,rai de nu ne vei preface in buni,pierduti de nu ne vei ierta,robi de nu ne vei rascumpara cu bogata si dumnezeiasca Ta putere,si cu darul Sfineti Tale Cruci,careia ne inchinam si o marim,acum si pururea si in vecii vecilor.Amin🙏