https://www.facebook.com/bancuhansio...616?__tn__=K-R

mihai, 9:20 PMIn ultma vreme intru rar in coferinta .. pe de o parte deocamdata nu imi gasesc rostul pe aici plus ca muncesc foarte mult casa ma intretin si nu mai am prea mult timp de alte lucruri , insa nu am uitat si nu uit grupuri de romani autentici care fac ceva pentru tara asta.... iata unul dintre ei care a facut ce a putut , e unul din putinii treziti la minte si suflet care face ce poate ..iata una din postarile lui recente : 14. 000 lei ( 140 milioane lei vechi) m-au costat reparatiile si modificarile dronei doar in ultimele 12 luni, din care 3000 lei am primit bonus de la firma unde lucrez si restul am amortizat din onorarii. Daca fac un calcul pe ultimii 3 ani, toate generatiile de drone utilizate si accesorii( piese plus reparatii, fara a socoti deplasarile pentru filmari) au insemnat +30.000 lei, din care o prima parte au fost din donatii publice( achizitia initiala in 2016 a fost de 10. 000 lei aprox.)
Am efectuat multe mii de zboruri in cam toate conditiile, am realizat sute de filmulete gratuite, plus am contribuit la filmari pentru Pro Tv, Tvr, Kanal D, filme documentare sau artistice, zeci de videoclipuri din toate genurile muzicale, zeci de evenimente private( nunti, botezuri, calatorii sau investigatii impotriva mafiei) in medie cam 2-3 zile saptamanal...si doar cateva incidente in care vina mea a fost de fapt doar lipsa de experienta in acel moment.
Probabil sunt printre ce mai titrati piloti/cameramani de drona, cu mii de ore de zbor si mii de kilometri parcursi in aer, si cam cel mai ieftin( ca sa imi pot acoperi cheltuielile de upgrade si reparatii) insa acest hobby este foarte foarte costisitor si imi pun intrebarea daca sa duc mai departe sau nu aceasta activitate adiacenta care initial a fost ca o necesitate de a privi dincolo de un versant pentru a cerceta defrisarile.
Pentru ca s-a dat o ordonanta de guvern prin care se reglementeaza drastic zborul cu drona, un timp am zburat ilegal, fapt pentru care am preferat sa nu ma expun public, pentru ca imi atragea direct dosar penal, intre timp am inmatriculat ultima drona si m-am conformat cerintelor sub acest aspect, insa nu este o lege, ci mai degraba o controversata decizie a guvernantilor care vor sa isi protejeze astfel proprietatile sa nu le fie filmate vilele si afacerile, si limiteaza foarte mult traficul dronelor.
Multe filmari au zeci de mii sau sute de mii de vizualizari, sau sunt parte din emisiuni tv de succes sau sunt probe la DIICOT, insa este o misiune foarte grea si uneori simt ca nu mai am puterea sa o duc mai departe si imi vine sa renunt. Am fost nu de putine ori cu ocazia la ia-ma nene si nu oprea nimeni...ore in sir...si eu plecam sa filmez pentru toti romanii ...si-mi venea sa fac cale intoarsa, sau a trebuit sa accept fel si fel de conditii sa zbor cel mai ieftin sau gratuit ca sa obtin experienta si sa imi fac un portofoliu.
In circa 1000 zile aproximativ de cand am achizitionat primul aparat, am efectuat +5000 zboruri, altitudinea maxima unde am ajuns a fost 2300m in muntii Fagaras, distanta maxima parcursa a fost 15 Km ( limita maxima a modelului dronei pe care o detin care se atinge doar in anumite conditii), si viteza maxima 72km/h...sunt cateva din datele tehnice care sunt inregistrate automat in traseele pe care le-am parcurs, in general i-am testat si cunoscut cam toate limitele fiecarui model in parte.
Am incetat sa mai postez filmarile pe pagina mea deoarece nu erau suficient de apreciate, si este un sentiment amar cand muncesti cu ravna atat de mult timp si nu obtii aprecieri( ba dimpotriva), am preferat sa fie postate pe alte pagini de facebook.
Am realizat si prima filmare 8K din Romania cu drona, la nivelul celorlalte tari care isi etaleaza frumusetile, insa necesita un efort tehnic maxim pe care momentan nu prea putem sa il atingem, insa testul l-am trecut!
Cand ai un bebe acasa, nu prea iti mai permiti sa arunci cu sutele de milioane anual doar pentru a cerceta de sus o tara frumoasa...si in acest moment ma gandesc sa spun :STOP. Am sa mai zbor obligatiile care le am pana in iarna care se apropie, dupa care sezonul urmator daca nu voi gasi solutii de management ma voi reorienta.


Multumesc tuturor celor care si-au oferit suportul material, informational, managerial sau de orice natura in realizarea acestei performante......... iata si pagina lui cu filmari din drone ...... daca e cineva care poate sa il sustina in vreun fel in ceea ce face e rugat sa o faca : https://www.facebook.com/bancuhansio...616?__tn__=K-R