Cercetător român în topul primilor 100 de savanti ai lumii. Previziunea victoriei lui Donald Trump, pe baza Legii Constructale a universului



Adrian Bejan este un profesor american de inginerie mecanică, originar din România. Este autorul Teoriei Constructale (teoria rasială modernă) care descrie „tiparul“ după care acţionează natura în general și asupra evoluţiei fiecărei rase în particular. A publicat 24 de cărți și peste 530 de lucrări științifice, fiind totodată membru în diverse asociații și organizații profesionale din lume. A primit 18 titluri de Doctor Honoris Causa de la universități din 11 țări, fiind plasat de toate marile publicaţii ştiinţifice şi de toate marile universităţi ca fiind unul dintre primii 100 de savanţi ai lumii.


Născut la Galați în 1948, Adrian Bejan părea făcut pentru o cu totul altă carieră decât cea de savant. „Am fost copilul terenurilor de sport din Galaţi. Iar educaţia mi-am construit-o şi din această activitate. La echipa de baschet a Politehnicii, am trecut prin toate etapele, băiat de mingi, puştiul acceptat de cei mari şi pînă la titular la vîrsta de 17 ani. Jucam extremă. Am ajuns la reprezentativa de tineret, unde am devenit prieten cu mulţi dintre cei cu care, în campionat, ne luptam pe viaţă şi pe moarte. Făceam antrenament de multe ori pe la 11 seara, fiindcă sala era necesară pentru o grămadă de sporturi şi abia atunci ne venea rîndul. Ajungeam obosit acasă, mama îmi pregătea mîncarea şi mă culcam, a doua zi dimineaţa trebuia să fiu la şcoală. Din acea perioadă am deprins organizarea timpului după criteriile performanţei atletice şi academice. Aşa am învăţat să muncesc cu program, să nu beau, să nu fumez, să fiu atent cu viaţa mea” - declara el, în 2011, într-un interviu acordat Gazetei Sporturilor.

Mai mult:http://www.certitudinea.ro/articole/...-a-universului