Pagina 8 din 10 PrimulPrimul 12345678910 UltimulUltimul
Rezultate 71 la 80 din 92

Subiect: Asociatia AVANGARDA DE SACRIFICIU

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906
    Voi n-ati fost cu noi în celule
    de Radu Gyr
    Voi n-ati fost cu noi în celule
    să stiti ce e viata de bezne,
    sub ghiare de fiara, cu guri nesatule,
    voi nu stiti ce-i omul când prinde să urle,
    strivit de catuse la glezne.

Voi n-ati plans în palme, fierbinte,
    strapunsi de cutitul tradarii.
    Sub cer fără stele, în drum spre morminte,
    voi n-ai dus povara durerilor sfinte
    spre slava si binele tarii.

In cantec cu noi laolalta
    trecand printre umbre peretii,
    voi n-ati cunoscut frumusetea inalta
    cum dorul irumpe, cum inima salta
    gonind dupa harpele vietii.

Ce-i munca de brate plapande,
    ce-i jugul, ce-i ranjet de monstru,
    cum scartie osul când frigul patrunde,
    ce-i foamea, ce-i setea, voi n-aveti de unde
    să spuneti aproapelui vostru.

Voi nu stiti în crunta-nchisoare
    cum minte speranta si visul,
    când usile grele se-nchid în zavoare,
    si-n teama de groaznica lui inclestare
    pe sine se vinde invinsul.

Ati stat la ospete-ncarcate
    gonind dupa fast si orgoliu,
    nici mila de noi si nici dor, nici dreptate,
    nici candel-aprinsa si nici libertate,
    doar ghimpii imensului doliu.

Asa sunteti toti cei ce credeti
    ca pumnul e singura faima.
    Fatarnici la cuget, pe-alături ne treceti,
    când noi cu obrajii ca pamantul de vineti,
    gustam din osanda si spaima.

Când portile sparge-se-or toate
    si mortii vor prinde să urle,
    când lanturi si ziduri cadea-vor sfarmate,
    voi nu stit ce-nseamna-nvierea din moarte,
    căci n-ati fost cu noi în celule.

Tudor Gheorghe: Cu Iisus in celula

Cu Iisus in celula
    de Radu Gyr
    Azi noapte Iisus mi-a intrat in celula.
    O, ce trist si ce-nalt parea Crist !
    Luna venea dupa El, in celula
    Si-L facea mai inalt si mai trist.

Mainile Lui pareau crini pe morminte,
    Ochii adanci ca niste paduri.
    Luna-L batea cu argint pe vestminte
    Argintandu-I pe maini vechi sparturi.

Uimit am sarit de sub patura sura:
    – De unde vii, Doamne, din ce veac ?
    Iisus a dus lin un deget la gura
    Si mi-a facut semn ca sa tac.

S-a asezat langa mine pe rogojina:
    – Pune-mi pe rani mana ta !
    Pe glezne-avea urme de cuie si rugina
    Parca purtase lanturi candva.

Oftand si-a intins truditele oase
    Pe rogojina mea cu libarci.
    Luna lumina, dar zabrelele groase
    Lungeau pe zapada Lui, vargi.

Parea celula munte, parea Capatana
    Si misunau paduchi si guzgani.
    Am simtit cum imi cade capul pe mana
    Si-am adormit o mie de ani…

Cand m-am desteptat din afunda genuna,
    Miroseau paiele a trandafiri.
    Eram in celula si era luna,
    Numai Iisus nu era nicairi…

Am intins bratele, nimeni, tacere.
    Am intrebat zidul: nici un raspuns !
    Doar razele reci, ascutite-n unghere,
    Cu sulita lor m-au strapuns…

– Unde esti, Doamne? Am urlat la zabrele.
    Din luna venea fum de catui…
    M-am pipait… si pe mainile mele,
    Am gasit urmele cuielor Lui.

„Pe eroii români din toate timpurile şi din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre şi în închisori pentru apărarea patriei şi a credinței strămoșești, pentru întregirea neamului, libertatea şi demnitatea poporului român, să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția Sa”
    Vedeți și:
    Sfinții închisorilor
    In memoriam
    Povestile zguduitoare a doi martiri de la Pitesti si Gherla
    Poze realizate de Irinel Cîrlănaru cu închisoarea Jilava

Rate this:

2 Votes

Share this:

Related

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906
    Asociatia AVANGARDA DE SACRIFICIU - Asta-i singura AVUTIE NATIONALA nepretuita

Pe langa Sfintii nostri si Romanii Adevarati care s-au invrednicit sa realizeze legatura directa cu DUMNEZEU spre mai binele Tarii reintregite, a Neamului nostru, cat si-a tuturor semenilor, o sa ne ocupam si de Eroii cazuti la datorie pe campurile de lupta, consemnati in Cartile de Aur din fiecare localitate de-o parte si de alta a Prutului, in aceasta Asociatie a Sufletului Pur Romanesc.

DOAMNE AJUTA !

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Posturi
    2.524
    Asociatia AVANGARDA DE SACRIFICIU trebuie sa vorbim mai mult de asta sa vedem ce principii ni se dezvaluie ce principii intuim . La Desa vorbeam de principiile asociatiei m-am gandit la asta Domnul Gen Chelaru intr-o discutie in care vorbea despre sacrificiu pentru popor spunea ca nu de sacrificiu este vorba ci de jertfa este cam acelas lucru dar vorbind de principii adrianpop58, 23:19Transfera unde scriu eu23:20principiul pe care trebuie mers este chiar in titluAVANGARDA DE SACRIFICIU SACRIFICIU

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906
    Simt ca aceasta Asociatie odata înființata pe baza unor principii ale Omeniei si-ale Bunului Simt, trăite, reprezintă LIANTUL de unire al Romanilor, căutat de mine in mii de nopți albe....

Principiile de care spun, sunt cele de la selectarea celor ce merita cu prisosinta sa faca parte dintre membrii Sfatului Bătrânilor din România.

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906

Pe langa Sfintii nostri si Romanii Adevarati care s-au invrednicit sa realizeze legatura directa cu DUMNEZEU spre mai binele Tarii reintregite, a Neamului nostru, cat si-a tuturor semenilor, o sa ne ocupam si de Eroii cazuti la datorie pe campurile de lupta, consemnati in Cartile de Aur din fiecare localitate de-o parte si de alta a Prutului, in aceasta Asociatie a Sufletului Pur Romanesc.

DOAMNE AJUTA !

Simt ca aceasta Asociatie odata înființata pe baza unor principii ale Omeniei si-ale Bunului Simt, trăite, reprezintă LIANTUL de unire al Romanilor, căutat de mine in mii de nopți albe....

Principiile de care spun, sunt cele de la selectarea celor ce merita cu prisosinta sa faca parte dintre membrii Sfatului Bătrânilor din România.

ÎN PRINCIPIU pentru a fi alături de noi trebuie să îndepliniţi următoarele criterii:

- Dragoste de neam şi de ţară
    - Loialitate
    - Onorabilitate
    - Disponibilitate
    - Credibilitate
    - Determinare
    - Modestie
    - Altruism
    - Empatie
    - Reputatie buna
    - Claritate în gândire şi în comunicare

ÎN PARTICULAR membrii Sfatului Bătrânilor trebuie să fie:

1. Oameni cu credinţă în Dumnezeu şi înalte convingeri spirituale, capabili să înţeleagă darul chipului şi asemănării, darul liberului arbitru ca premisă a participării conştiente la împlinirea destinului individual şi colectiv al fiinţei umane.

2. Oameni de Neam si de Tara iubitori, purtători ai respectului faţă de valorile tradiţionale – materiale şi spirituale ale Poporului de la originile sale şi până în prezent –, faţă de toţi semenii care au contribuit la propăşirea şi continuitea lor istorică.

3. Oameni capabili să slujească Neamul Românesc cu puterea gândului şi a cuvântului expus public, prin toate mijloacele creative de exprimare şi toate canalele moderne de comunicare.

4. Oameni devotaţi fiinţei umane, învățători care se înnobilează prin voința de a dărui cu altruism semenilor ştiinţa şi experienţa propriei lor vieţi.

5. Oameni de caracter, care îşi respectă întotdeauna cuvântul dat, rămânând loiali Neamului Românesc şi principiilor care i-au consacrat.

6. Oameni care nu renunţă niciodată să caute drumul optim pentru atingerea ţelurilor propuse, pentru care nu contează cât au realizat, ci piedicile depăşite şi transformate în principii de înţelegere corectă şi acţiune eficientă.

7. Oameni cu accentuat spirit de echipă şi simţ al responsabilităţii, dispuşi oricând să contribuie la rezolvarea în comuniune a problemelor care vizează devenirea intregii colectivităţi umane.

8. Oameni modeşti, perseverenţi şi conștiincioși în serviciile aduse, urmărind creșterea calității acestora și nu câștiguri sau avantaje personale.

9. Oameni care ştiu să abordeze problemele fără înverşunare, fără ură și părtinire, cu faţa luminată de un zâmbet sincer, oglindă a unui suflet deschis şi prietenos.

10. Oameni cu „cazier moral” curat şi cu conştiinţa împăcată, neimplicaţi în grupări şi interese ideologice partinice, invulnerabili la presiuni şi atacuri publice.

11. Oameni pentru care „imposibil” nu există, capabili de a găsi mereu soluţii particulare novatoare şi strategii generale de rezolvare creativă a problemelor.

12. Oameni capabili să înţeleagă că aparţin unei comunităţi care depăşeşte graniţele propriei Patrii şi că numai prin inălţarea unui CURCUBEU al spiritului planetar, guvernat de necondiţionată iubire şi armonică înţelepciune vor contribui la continuitatea vieţii pe Pământul-Mamă, în relaţie cu valorile “semenilor întru raţiune” şi cu conservarea nealterată a creaţiei cosmice, prin cunoaşterea Legilor Belagine.

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906

Adrian Pop

SpSonsSoriSzatS

· 12 ore · checkmarkcaution-solid

DOAMNE AJUTA !

9 comentarii
    7 distribuiri

35742Voichita Maier, Stefan Moarcas şi alţi 40

Îmi place
    ComenteazăDistribuie

Comentarii

Elena Stoica Doamne ajuta.
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 11h

Rodica Manea Doamne ajuta Romaniei.
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 11h

Adrian Pop Simt ca aceasta Asociatie odata înființata pe baza unor principii ale Omeniei si-ale Bunului Simt, trăite, reprezintă LIANTUL de unire al Romanilor, căutat de mine in mii de nopți albe....
    44

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 10h

Teodor Sinescu Ca novice vb si eu însă pot încă a mă exprima ... dacă dvs si Maestrul Petru Borodi si alte minți luminate sar uni atunci Adrian NOI am fi în prima linie fără teamă fără milă! Si nu SUNTEM puțini. ...

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 10h

Adrian Pop Fara mila...?
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Teodor Sinescu Străbunii au avut milă. ... acum avangardă de sacrificiu nu mai are drept la greseală. ...

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Adrian Pop Mila înseamnă Suflet....fara de care nimic nu are importantă...

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Teodor Sinescu ÎNCOTRO POPOR
    ROMÂN ?…Vezi mai mult
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Adrian Pop Noi Romanii ne ajutam semenii din mila, fata de neputința lor de a înțelege realitatea...
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Teodor Sinescu Sufletul este singura armă Maeatre ce ne a rămas împotrivă vrajmasilor ce nu lasă poporul asta in Pace ... Sufletul străbunilor strigă din mormînt sa nu facem greseală a lor si sa avem milă de asupritori
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Teodor Sinescu Au ei milă oare ? Noi doar le întoarcem moneda ce ni sa oferit
    11

Administrează

Îmi place
    · Răspunde · 9h

Adrian Pop Teodor Sinescu fara actiunile lor inumane, nu ne-ar fi venit mintea la cap....

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906

Senior Member
    Data înscrierii
    10.10.2011
    Locație
    CRAIOVA
    Posturi
    66.906

Asociatia Avangarda de Sacrificiu

Publicat de Adrian Pop ·

3 minute · tagAdaugă subiecte

Îmi placeVezi mai multe reacţii
    ComenteazăDistribuie

Publicat de Adrian Pop ·

5 minute · tagAdaugă subiecte

Îmi placeVezi mai multe reacţii
    ComenteazăDistribuie

Publicat de Adrian Pop ·

20 minute · tagAdaugă subiecte

Cu cat scopurile alese in Viata sunt mai Nobile cu atat obstacolele neputintei noastre ni se vor dezvalui corect si doar astfel, in cunostinta de cauza, putem sa luptam cu propria noastra slabiciune.

Pagina 8 din 10 PrimulPrimul 12345678910 UltimulUltimul

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Marcaje

Marcaje

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •