JUNE 18, 2018
InvestEU va înlocui cele 14 instrumente de finanțare europene actuale. Cazuri concrete de idei finanțateI

Generator Competitivitate, inovare, InvestGate, Promovare, Stiri INACO Anca Tamaș, andreea paul, comisia europeana, Competitivitate, Inaco, InvestEU va înlocui cele 14 instrumente de finanțare europene actuale

Autori: Andreea Paul și Anca Tamaș
Comisia Europeană a lansat la începutul lunii iunie 2018 propunerea de a înlocui cele 14 instrumente de investiţii care funcţionează în prezent în UE cu un nou fond, numit Invest EU. Acesta va înlocui astfel actualul plan Junker în următorul plan multianual 2021-2027 și va simplifica mult actualele proceduri europene.
Programul InvestEU, care curpinde fondul Invest EU, Hub-ul de Asistenţă tehnică şi Portalul InvestEU, va conduce la mobilizarea mai eficientă a investiţiilor publice şi private garantate de către bugetul UE.
Statele membre ale UE vor avea posibilitatea să canalizeze până la 5% din fondurile de coeziune alocate lor către Invest EU, consolidând astfel bugetul Invest EU. De la bugetul UE se vor aloca 15,2 miliarde pentru Invest EU, ceea ce va permite o garantare iniţială pentru 38 miliarde euro. Multiplicatorul anticipat al Invest EU este de 13,7, ceea ce va permite atragerea unor investiţii suplimentare în valoare de 650 miliarde euro.
InvestEU va sprijini proiecte în patru domenii majore:
1. Infrastructură sustenabilă – energie sustenabilă, conectare digitală, transport “verde”, infrastructură de mediu, regenerarea şi managementul deşeurilor, economie circulară, promovarea interoperativităţii, întărirea sinergiilor între transport, energie, digitalizare.
2. Cercetare, inovare, digitalizare – transpunerea rezultatelor cercetării în practică, digitalizarea industrială, creşterea rolului companiilor inovative, inteligenţa artificială.
3. IMM-uri – facilitarea accesului la finanţare a companiilor mici şi mijlocii.
4. Investiţii sociale – finanţarea proiectelor de formare continuă, de educaţie, de sănătate, de locuinţe sociale şi inovare socială, integrarea persoanelor vulnerabile.

Fondul Invest EU va fi sprijinit de un centru/hub de asistenţă tehnică, care va include cele 13 servicii de asistenţă tehnică ce funcţionează în prezent şi de un Portal Invest EU, menţinut de Comisia Europeană pentru rolul său important în asigurarea vizibilităţii la nivel internaţional a proiectului Invest EU şi în atragerea potenţialilor investitori.
Din momentul semnării unui angajament de contribuţie financiară, orice potenţial partener financiar are la dispoziţie nouă luni pentru punerea în practică a angajamentului.
Comisia Europeană anticipează o creştere a investiţiilor cu 15% prin unificarea instrumentelor şi fondurilor de investiţii în fondul unic Invest EU, precum şi prin crearea unor reguli şi proceduri unice de accesare şi implementare a acestuia. Invest EU poate fi considerat o versiune îmbunătăţită a planului Junker, care va avea şi o puternică dimensiune regională prin atragerea a noi parteneri financiari, bănci regionale şi naţionale, care vor putea răspunde mai bine nevoilor locale şi regionale ale cetăţenilor europeni.
Această recentă propunere a Comisiei Europene a fost primită pozitiv de către Comitetul Economic şi Social European, care consideră că Invest EU este o provocare win-win pentru inovarea la nivel global şi un exemplu despre cum poate UE să intervină în canalizarea instrumentelor financiare prin simplificarea procedurilor şi o mai bună utilizare a experienței europene, regionale şi locale. Pe de altă parte, mai multe ONG-uri în domeniul mediului au exprimat o serie de rezerve şi de critici, considerând că în orice proiect “diavolul este în detalii” (şi Invest EU nu ar fi o excepţie). De la lansarea planului Junker în 2014, investiţiile în UE s-au dezvoltat accelerat prin Fondul European pentru Investiţii Strategice. Până în 2021, deși majoritatea statelor UE vor atinge nivelul PIB-ului pe care îl aveau anterior crizei, nivelul investiţiilor este încă sub cel pre-criză.
Invest EU este un fond de garantare, adică va garanta împrumuturile care vor finanţa proiectele selectate. Parlamentul European şi Consiliul UE pot amenda acestă propunere a Comisiei Europene, care îşi propune să finalizeze legislaţia necesară până în primăvara anului 2019, în timpul Președinției României la Consiliul UE.
Obiectivele programului Invest EU sunt creşterea competitivităţii UE, dezvoltarea sustenabilă a economiei UE, creşterea incluziunii sociale, integrarea pieţelor de capital şi întărirea Pieţei Unice. Dacă programul Invest EU va continua planul Juncker în viitorul exerciţiu financiar al UE, atunci şi proiectele garantate pentru finanțare de InvestEU vor continua.
Prezentăm mai jos o selecţie de astfel de proiecte inovative, care să inspire și să genereze noi acțiuni românești.
1. METROGUAGUAGran Canaria, SPANIA
O reţea de autobuze electrice şi hibride care reduc poluarea, încurajează folosirea transportului public şi îmbunătăţesc condiţiile de călătorie.

2. PLAYGROUND ENERGY, BULGARIA
Un start-up a dezvoltat un teren de joacă interactiv, care să transforme energia kinetică a copiilor în sunet şi lumină.

3. EPIQUS JOB TRAINING, FINLANDA
Integrarea emigranţilor pe piaţa muncii finlandeze prin formare profesională.

4. MARITIME RESCUE IN THE BALTIC SEA
Cooperarea eficientă între cinci ţări cu deschidere la Marea Baltică, pentru a dezvolta o serie de proceduri de salvare commune în cazul accidentelor chimice.

5. PLOCAN: A GATEWAY TO THE OCEAN
O platformă în Insulele Canare, un laborator mobil, pentru dezvoltarea tehnologiilor maritime.

6. TURBOCAM, ROMÂNIA
O companie fondată în 2008 în Sântana de Mureş, în România, care produce componente pentru turbine, generatoare şi compresoare utilizate în industriile aeronautică şi energetică, beneficiară a finanţării UE, exportă acum unităţi integrate pe piața internaţională.

7. SUSTAINABLE BUILDING WITH WOOD, ITALIA
În Umbria, un start-up inovativ a utilizat lemnul ca material de construcţii durabil şi sustenabil şi reduce consumul de energie în clădire.

8. NAGYRÉDE GOAT FARM, UNGARIA
Modernizarea unei ferme de capre din munţii Mátra şi recunoaştere unei arome unice a brânzei de capră, datorată rocilor vulcanice.

9. 100 HEARTS FOR 100 CHILDREN, ROMÂNIA
O echipă de medici şi asistenţi au beneficiat de programe de specializare în chirurgia inimii şi au operat apoi gratuit 100 de copii cu probleme congenitale de inimă, cu o rată de success de 99,1%.

10. CLUJ-NAPOCA MODERNISES ITS TRAMWAY LINES, ROMÂNIA
Peste 100.000 mii de pasageri au beneficiat de modernizarea liniei de tramvai Mănăștur-Bulevardul Muncii cu fonduri europene.

11. FROM WALLS TO WHITEBOARDS, BULGARIA
Firma Escreo a inventat o vopsea care permite transformarea pereţilor în spaţii de scris şi de desenat cu markere speciale, precum şi un burete care şterge totul.

12. FRESH FOOD FROM SMALL FARMS, BULGARIA
O piaţă online pentru produse naturale din 100 de ferme mici, care pot fi cumpărate direct de cumpărători.

13. AN AIRBAG HELMET FOR CYCLISTS, SUEDIA
O companie din Malmö a inventat un guler pentru biciclişti care se transformă într-un air-bag care să protejeze capul cicliştilor în caz de accident.

14. A SMART BUS STOP, UNGARIA
Compania AQUIS a echipat staţiile de autobuz astfel încât pe lângă asigurarea informaţiilor legate de trafic, să permită utilizatorilor de autobuze să beneficieze şi de Internet.

15. AUGMENTED REALITY CARDS, BULGARIA
Firma iGreet a conceput felicitări electronice cu efecte video-audio.

16. A PACKAGING REVOLUTION, FRANŢA
Institutul INRA a descoperit EcoBioCap, ambalaje pentru mâncare biodegradabile, sigure pentru mâncare şi fără efect asupra mediului.

17. TOYS FOR MINI EINSTEINS, AUSTRIA
Blocuri de construit magnetice, mai sigure decât cele din lemn, mai uşor de folosit decât Lego, versatile şi cu mare potenţial educativ.

18. SOLAR ENERGY BAGS, AUSTRIA
O firmă din Graz a dezvoltat rucsaci care transformă lumina solară în electricitate, permiţând proprietarilor să îşi încarce cu ajutorul lor tabletele sau telefoanele mobile.

Şi ideile voastre inovative pot deveni realitate cu sprijinul programului InvestEU. Haideți să scriem împreună povestea din spatele succesului InvestEU în România!
Detalii aici:
https://europa.eu/investeu/home_ro