http://www.banatulazi.ro/cat-costa-p...tronului-fcsb/

Andor Şandor, reprezentantul companiei care deţine drepturile intelectuale ale mărciiArsenie Boca, i-a făcut o ofertă năucitoare lui Gigi Becali, de a folosi timp de cinci ani acest brand, pentru a comercializa produse religioase.
Cunoscutul om de afaceri şi patron de fotbal, George Becali, a primit, la mijlocul lunii mai, un email din partea lui Andor Şandor, reprezentantul companiei Additional Worldwide Care Services Ltd., care deţine drepturile de proprietate intelectuală asupra mărcii Arsenie Boca. Totodată, a primit şi două telefoane din partea lui Şandor, care dorea să se asigure că Becali a primit emailul şi l-a citit.
Patronul FCSB i-a spus, nsă, lui Andor Şandor că nu este interesat să facă asemenea afaceri şi nici să cumpere o marcă ce reprezintă o figură importantă a bisericii romneşti şi pe care nimeni nu poate pune preţ.
Nu citesc eu, domne, mail-uri de la escroci. Că doar nu mă pot nţelege cu tine, dacă eşti escroc, pe brandul Patriarhiei Romne. M-a sunat să mi ceară emaiul, apoi m-a sunat să mi spună că, vezi-Doamne, pot să cştig nu-ştiu-ct dacă deţin marca asta. Dar Arsenie Boca este marcă notorie şi, n condiţiile astea, nu mai are el ce face cu marca asta a lui. Dar el ce a zis, a văzut că eu ştiu legile astea şi atunci s-a gndit să se mpace cu mine, ca să nu mai aibă cu cine să se războiască, a declarat, pentru Libertatea, Gigi Becali, recunoscnd că nici nu a vrut să deschidă oferta primită de la Andor Şandor.
La insistenţele Libertatea, a acceptat să citească propunerea venită din partea Additional Worldwide Care Services Ltd., de a folosi marca Arsenie Boca. n timp ce citea, a nceput să rdă şi să se minuneze, n acelaşi timp, de oferta primită.
Ia uite ce mi scrie aici, că cică să i dau eu 25 de milioane de euro ca să pot folosi marca Arsenie Boca timp de 5 ani. Şi că afacerea asta mi aduce n fiecare an 20 de milioane, iar el mi-o vinde cu o nimica toată, n comparaţie cu ct poate să producă. El ce o fi zis, că s-a ntlnit hoţul cu prostul. Ăsta e mai dus dect Talpan (n.r. Florin Talpan, juristul CSA Steaua), a mai spus Becali, rznd şi spunnd ncă o dată că nu are de gnd să facă afaceri cu proprietarul mărcii Arsenie Boca şi că nu e interesat să cumpere un brand care, oricum, aparţine Romniei şi tuturor romnilor.
Oferta pe care a primit-o Gigi Becali este, nsă, una mult mai complexă. Omul de afaceri ne-a transmis propunerea primită din partea Additional Worldwide Care Services Ltd. pentru a folosi brand-ul Arsenie Boca.
Pentru doar 25 de milioane de euro, lui Becali i s-ar da dreptul ca timp de 5 ani să vndă articole religioase cu părintele Arsenie Boca sau sticle de vin a căror etichetă vorbeşte. Ba mai mult, proprietarul mărcii spune că i-ar aduce lui Gigi Becali un capital electoral de 32% la alegeri, transformndu-l n cea mai puternică entitate politică din Romnia.

Continuarea pe libertatea.ro