Asociatia Nil Dorobantu

23 februarie la 09:39 ·







<<Declarație de intrare în greva foamei
Subsemnatul Dorobanțu Nicolae, reținut în arestul M.A.I. Bacău, declar următoarele: în cursul zilei de astăzi, 7 Ianuarie 1956, am refuzat masa pentru următoarele motive:
1) De o vreme trăiesc numai cu Sfintele Taine, care sunt singura hrană a sufletului nemuritor, căruia îi trebuie hrană veșnică.
2) Mi s-au luat veșmintele, vasele și sfintele.
3) Munca mea e să slujesc lui Hristos; neprestând aceasta, nu sunt vrednic să mănânc fără muncă.
4) Mântuitorul poruncește să mâncăm hrana veșnică.
5) Mâncarea mea este să fac voia Domnului.
6) Nu numai cu pâine se hrănește omul, ci cu Hristos, Cuvântul. Toți iubitorii de Dumnezeu au postit, ca: Moise, sfinții trei tineri în Babilon, Iudita la Olofern. Cei șapte tineri macabei, Eleazar, au murit, dar nu au mâncat carne contra legii. De altfel și viermele, care mănâncă și carne, este mai slab ca elefantul, ce mănâncă ierburi.
7) Sfântul Prooroc Ilie a postit și toți profeții și sfinții care au vorbit cu Dumnezeu.
8) Sfântul Ioan Botezătorul nu s-a hrănit toată viața decât cu acrișe și miere sălbatică, Însuși Hristos a postit 40 de zile și n-a primit decât oțet și fiere pentru noi.
9) Sfânta Maria Egipteanca s-a hrănit 47 de ani cu câteva pâini, iar Sfântul Paisie cel Mare n-a mâncat 70 de ani decât Sfinte Taine.
10) Cu post și cu rugă se scot diavolii și ateismul.
11) Înfrânarea și puterea intelectuală e prin post.
12) Sufletul meu e viu și sănătos, de aceea are hrana sa, pe când ale acelora, ce dau numai trupului mâncare pentru viermi, sunt bolnave sau chiar moarte, de aceea necesitatea Sfintei Împărtășanii. Așa se explică și că ați vărsat a doua oară Sfântul Sânge al lui Hristos.
13) Hristos-Dumnezeu are o lege a iubirii și El mi-a vorbit, poruncindu-mi să nu o calc, ci să iau să mănânc Trupul Său dumnezeiesc și să beau Sfântul Sânge zilnic, după modelul de rugă din Tatăl nostru: „Pâinea noastră cea de toate zilele, dă-ne-o nouă astăzi”.
14) Mi-ați întrerupt slujba și misiunea de a sluji lui Hristos și m-ați privat, tocmai în aceste zile ale Arătării lui Dumnezeu, ca să fac voia lui Hristos. Deci, vă rog să mă iertați, refuz de a mânca, până nu mi se va face dreptate și să mi se dea Sfânta Euharistie (Împărtășanie), ca zilnic să o iau înainte de masă. Nu vă supărați, prefer să-mi vărs sângele pentru Hristos, Care Și-a vărsat Sfânt Sângele Său pentru mine și pentru toți.>>

(Ieroschimonahul Nil Dorobanțu -"Nebun pentru Hristos” şi flacără vie a monahismului secolului XX- Autobiografie duhovnicească , Scrieri 1, ediție revizuită, pag. 263-264)