Conducere


Le-am cerut odată, câtorva sefi de guvern sa organizeze o serie de prelegeri si seminarii pentru a discuta subiecte despre domeniile si competentele lor.
Printre altele, acestia trebuia sa se focusese pe probleme specifice, cum ar fi serviciul comunitatii si îmbunătățirea resurselor umane și a aptitudinilor creative.
Din moment ce intalnirile propuse , aveau scopul de a face lumina in directia problemelor cu care se confrunta procesul nostru de dezvoltare, determinand scopurile si beneficiile din experienta noastra impreuna, a fost sugerat ca eu sa pun la bataie un loc pentru deschidere si sa ma ocup de conducere.
Avand in vedere faptul ca am sange de lider, am acceptat, gandindu-ma ca nu va fi deloc dificil.
Dar pe masura ce data s-a apropiat si am inceput sa pun la punct adresa, am realizat in curand ca a fi lider e una si incercand sa explici cum se face asta, e alta, fiind doua lucruri complet diferite.
Chiar daca pot vorbi despre diverse departamente ale Guvernului din Dubai, cu autoritate si asumare a rolului de lider in fiecare ora din viata mea, acest subiect mi s-a parut o provocare.
Desigur ca stim cu totii ce inseamna "lider" sau "conducere", insa ceea ce tindem sa uitam este faptul ca exista diferite tipuri de lideri si conduceri.
Liderul unui grup select de oameni nu este acelasi cu unul care conduce o armata sau o tara.
In timp ce, cei mai multi oameni sunt bine echipati pentru a conduce intr-un domeniu limitat, condusul tarilor si a natiunilor, necesita mai mult de atat.
Unii spun ca liderii se nasc lideri, nu se transforma pe parcurs, ceea ce ar putea fi adevarat sau nu.
Altii spun ca a fi conducator nu se poate invata pentru ca este ceva ce ori ai ori nu ai.
Bazandu-ne pe experienta si observare, putem spune cu o incredere rezonabila ca a conduce este un dar pe care unii oameni il au, iar altii nu.
Chiar daca reusim, teoretic vorbind,sa determinam care sunt calificarile necesare pentru a forma un lider si sa le implantam intr-o anumita persoana, chiar si facand asta , nu s-ar produce neaparat un lider. Implantarea unei singure trăsături umane într-o persoană poate fi o operație foarte dificilă; imaginează- ti cat de ambitios ar fi sa implantezi o intreaga serie de trasaturi sofisticate si complexe in aceeasi persoana. Cu siguranta asta ar fi o misiune aproape imposibil de indeplinit , avand in vedere diferentele biologice, sociale si de circumstante politice de care avem parte.
De aici putem trage concluzia ca nu exista nicio matrita in care putem pune trasaturi umane si prin asta sa producem un lider, si de asemenea faptul ca nu exista factori comuni intre lideri. Nu oricine care e nascut vineri , la inceputul lunii, sau care a absolvit Sandhurst, West Point, Oxford, Harvard , sau o alta faimoasa academie, universitate militara, se potriveste a deveni un lider. Din acest motiv am spus ca a conduce este una dintre cele mai grele subiecte de discutat.
Cred ca unul dintre motivele ce se afla la baza acestui lucru, sta in talentele, simturile si puterile pe care un lider le poseda. Asemenea trasaturi nu pot fi masurate sau definite cu usurinta, ceea ce explica de ce unii oameni le descriu in cuvinte cum ar fi "magic" sau "patrunzator". Personal prefer sa vorbesc despre "spiritul conducerii". Spirtul conducerii nu poate fi implantat sau indepartat, pentru ca este adanc inradacinat in genealogie, educatie si instinct, in timp ce ramurile acesteia sunt perfectionate de cativa factori cum ar fi timpul, intelepciunea, stiinta, expertiza, experienta, dexteritatea si contactul cu ceilalti, asimililand aptitudinile lor.