De exemplu, atunci cand am prezentat viziunea mea de a face din Dubai cel mai important centru financiar si de afaceri din lume in prima jumatate a secolului XXI, am cerut tuturor departamentelor guvernamentale, organizatiilor si oficialilor implicati in implementarea acestei viziuni sa coopereze si sa lucreze mana in mana in domeniilor lor de specialitate cu scopul de a transforma aceasta viziune in realitate. De asemenea i-am intrebat urmatoarele:


  • Cate departamento au o strategie pentru viitor?
  • Are fiecare departament propria sa viziune?
  • Cate departamente si-au definit elementele pentru succesul lor si stabilit propriile obiective de viitor?
  • Oamenii care luceraza in fiecare departament participa la asta sau au fost cel putin introdusi in viziunea si misiunea departamentului?



Stabilirea cadrului unui proiect este un aspect, punerea in aplicare este cu totul alt aspect. Asa ca i-am spus echipei mele ca dupa pregatirea unei strategii pentru punerea in aplicare a viziunii, sa defineasca elementele de succes ce vor realiza obiectivele propuse, intr-un termen stabilit. Inainte de a merge mai departe am vrut sa studiez ce au realizat, sa introduc toate modificarile considerate necesare completand legaturile lipsa.

Echipa de lucru: cea mai scurta cale spre reusita in punerea in aplicare a unei viziuni este apelarea la serviciile unei echipe de creatie talentata si competitiva, cunoscuta pentru initiativa si munca lor in echipa.

Sincronizare: pregatirea planurilor foarte cuprinzatoare nu inseamna nimic decat daca aceste planuri sunt implementate cu strictete in program. Liderul trebuie sa stabileasca o limita de timp, nu numai pentru punerea in aplicare a fiecarei viziuni cat si pentru fiecare stadiu al viziunii. Viziunea mea nu este un angajament pe durata nedeterminata si eu nu sunt singurul cu o viziune in aceasta lume. Multi oameni au viziuni mai mari ca ale mele si au o pondere financiara mai mare decat mine. Acest lucru imi arata ca trebuie sa implementez viziunea mea inaintea lor sau voi pierde ocazia de a o realiza – o credinta care m-a ajutat sa ating succesul in toate straduintele mele. Sincronizarea este de asemenea cruciala pentru urmatorul stadiu de marketing, ceea ce explica necesitatea de a respecta datele de livrare sub orice imprejurare.