Implemetarea viziunii unui adevarat lider

Planul operational: Viziunea poate fi “vazuta” ca o poarta de acces la un plan operational pe deplin cuprinzator, impartit in mai multe etape, fiecare cu propriul sau timp de impelementare. Atunci cand prezint viziunea mea pentru un anumit proiect, mesajul meu trebuie sa fie clar inteles de catre toti cei implicati in punerea sa in aplicare. Aceasta este viziunea mea, vreau sa il pun in aplicare in acest fel, in termenul stabilit; vreau ca proiectul sa funtioneze in acest fel, acesta este numar de companii implicate, aici este echipa de lucru, acestea sunt sursele mele de finantare; si in cele din urma, ceea ce astept ca proiectul meu sa realizeze.

Fazele de implementare: Este foarte imporatant sa fim constienti de fiecare etapa a punerii in aplicare a viziunii. Liderul trebuie sa stie incotro se indreapta.

Mobilizarea resurselor: Cea mai mare provocare cu care se confrunta un lider este de a fi in masura sa ii motiveze pe toti cei care sunt implicati in punerea in aplicare a viziuniisi de ai ghida in realizarea acestui obiectiv comun, precum si de a mobiliza tot efortul si resursele necesare pentru luarea unei decizii de succes. Viziunea mea nu este ceva la care visez in timp ce altii o fac realitate, nu pot sta in biroul meu asteptand ca un miracol sa se intample. Implementarea unei viziuni necesita un efort comun, ordonat, foarte precis dar si un angajament. Desi efortul comun poate fi adoptat pentru punerea in aplicare a unei viziuni specifice, acesta poate fi de asemenea aplicat intr-un mod mult mai cuprinzator la viziuni mai generale.