Doi sau trei ani inainte de incetinirea economica, eram obisnuiti sa vedem intre 300 si 400 de nave ancorate in Dubai care se aflau in asteptare pentru a scapa de incarcatura lor. Aceste nave au disparut atunci cand ciza economica a pus stapanire pe economia regiunilor. Cel mai probabil aceiasi investitori nu ar fi aprobat planul tatalui meu “de a aduce marea in port” folosind benzi dragate speciale, care asigura accesul navelor in port.
Multi oameni au criticat decizia tatalui meu de a construi acest port la treizeci si cinci de km in sud-estul Dubaiului, pentru motive care la momentul respectiv erau foarte sensibile pentru ei. Multi asteptau de asemenea ca proiectul sa esueze, dar tatal meu a vizualizat proiectul intr-o maniera care a fost aproape instinctiva si a mers mai departe cu ea. Facand acest lucru, el a impins Emiratul Dubai inainte creand astfel un monument adevarat din nisipurile desertului.
Eu nu doresc sa subliniez la nesfarsit realizarile glorioase ale lui Sheikh Zayed si ale tatalui meu in timpul constructiei Federatiei pentru ca aceste realizari sunt evidente peste tot in Emiratele Arabe Unite. Voi spune pur si simplu ca ei au fost cei mai abili oameni pe care i-am cunoscut vreodata, au depasit dificultati, au realizat imposibilul si au transformat viziunile in realitate. Ei au adus Emirate Arabe Unite la starea sa actuala. Nu este de mirare ca impartasesc idealuriule lor.
O viziune originala este una care va permite “sa apucati” viitorul. Un lider vizionar trebuie sa adere la viziunea sa, pe deplin convins ca el poate vedea lucruri pe care aceia din anturajur sau nu pot fi capabili sa le perceapa si ca viziunile sale vor indeplinii obiectivele stabilite. Un astfel de lider, de asemenea ar lua in considerare in mod serios orice critica a viziunii sale si va fi pregatit sa o apere, ii va convinge pe altii de valabilitatea si eficienta acesteia si v-a depasii toate obstacolele ce ii vor sta in cale.