In ciuda tuturor realizarilor noastre, daca vrem sa fim lideri in noua economie, trebuie in continuare sa promovam calitatea serviciileor noastre. Sunt devotat acestui tel si va asigur ca va fi realizat. O alta viziune pe care as vrea sa o indeplinesc la fel de importanta este -ca Dubai-ul sa ajunga la un statut de pionerat in toate afacerile legate de noua economie, nu doar la nivel local si regional ci si la nivel global, de asemenea. Pentru a contribui la acest obiectiv, ne vom stradui intotdeauna sa furnizam comunitatii de afaceri din Dubai, toate avantajele si confortul necesar.


Am inteles pe deplin enormitatea acestor ambitii si schimbarile necesare pentru a le realiza, dar de asemenea sunt constient si de potentialul nostru imens. Daca vrem ca Dubai-ul sa fie varful de lance in noua economie, trebuie sa schimbam conceptul nostru de guvernare si sa ne ocupam de noua economie intr-un mod diferit. Introducerea portalului e-guvernare in Dubai este doar una dintre masurile necesare care trebuie sa le luam pas cu pas.


Guvernele nu sunt singurele parti afectate de noua economie. Pentru a mentine succesul si excelenta, comentul, industria si serviciile, au trebuie de asemenea sa raspunda cerintelor esentiale economiilor lor si sa introduca toate modificarile necesare.


Deoarece suntem o tara bogata ar trebui sa ne asteptam ca altii sa pofteasa la bogatia nostra. Natiunile se bucura foarte rar de pace totala si stabilitate. Acest lucru nu s-a intamplat niciodata in trecut si nu se va intampla nici in viitor.

Daca gandurile noastre se concentreaza numai asupra razboiului si tensiunilor care ne inconjoara, progresul nostru ar fi macinat la un popas. Nu vrem sa se intample asta – am suferit deja enorm in a fi inactivi atat de mult timp. Trebuie sa ne examinam problemele cu multa meticulozitate si sa stabilim cursul potrivit; unul care ne va permite sa depasim orice furtuna si sa ajungem in siguranta inainte de a putea progresa si realiza scopurile noastre.


Oamenii imi vor spune ca sunt riscuri in noua economie si sunt constient de aceste riscuri. Internetul pentru unii nu este nici bun, nici rau. Ar trebui sa luam doar ce este util si bun si sa nu acceptam altceva ce intra in conflict cu religia noastra cu obiceiurile si traditiile noastre. Au fost de asemenea multi care s-au plans de faptul ca obiectivele ambitioase necesita eforturi foarte mari. Raspunsul meu a fost intotdeuna acela ca am fost constient de ceea ce este necesar, dar progresul este proces cumulativ. Vestul, de exemplu, nu a inceput dezvoltarea infrastucturi de transport prin construirea unor super austostrazi; l-a inceput a construit simplu – drumuri cu un fir de circulatie.


Altii au subliniat pasii ce trebuie urmati inainte de a putea beneficia de oportunitatile oferite de noua economie. Sunt de asemenea constient de acestia. Unul din pasii necesari este acela de a schimba programele noastre educationale, deoarece acestea nu se concetreaza suficient pe dezvoltarea creativitatii si abilitatilor studentilor nostri. Dezvoltarea unui sistem de educatie comprehensiv este o prioritate imediata, pentru a ne asigura ca absolventii vor fi calificati corespunzator pentru locurile de munca din viitor.


Cred ca unii oameni pot sa se confrunte cu o situatie in care sunt capabili sa vorbeasca fluent despre calculatoare, software, Internet, e-commerce si de noua economie, dar nu sunt in masura sa gandeasca de-a lungul liniilor noii economii si sa inteleaga cerintele sale reale. Cel mai important lucru la aceste cerinte este acela de a pune in aplicare ideea imediat.

Unii ar putea argumenta ca fie grabim lucrurile, fie le incetinim dar eu sunt de parere ca trebuie sa incepem rapid si fara sa facem greseli. Viteza este necesara, deoarece cel mai rapid il depaseste pe cel mai mare.