[2:11:02 AM] Pop Adrian : Ii sPUSAI Doiniței despre faptul ca becali a finanțat chiliile călugărilor de la Schitul Lacu de pe Sfântul Munte Athos
[2:14:12 AM] Pop Adrian : Cand am fost acolo, am vazut la Schitul Prodromu investițiile lui Becali , aducând ăla de la Marea Lavra de la 4km si instalațiile de panouri solare,si m zis...uite doamne, ca i - a ajutat...
[2:17:04 AM] Pop Adrian : Am luat o Icoana cu Prodromita si una cu Sfântul Ioan Botezătorul....pe care le țin lângă mine....dar, Sfântul Ioan este in permanenta încruntat, de cand turcii au tras cu Puca asupra Icoanei lui si gloanțele se întorceau către turci....de-au fugit aia speriați.....
[2:17:23 AM] Pop Adrian : Dar, Icoana tot asa a rămas....
[2:19:04 AM] Pop Adrian : Eu, continuu ma gândeam, pana am vazut ca la Schit aveau apa si lumina....si cazare decenta, cabaniinlui Becali mai mult strica, fiind obținuți asa cum i-afacut,
....
[2:20:08 AM] Pop Adrian : Si chiar le spuneam unor ghizi, pe microbuz....de consecințele modului de obținere a banilor.....
[2:21:06 AM] Pop Adrian : Putem sa-i obținem din gunoi....daca respectam Legile...apropo de materiale reciclabile....
[2:22:15 AM] Pop Adrian : Era sa greșesc...cum sPUSAI Doiniței, dar Sfântul Arsenie Boca ...ma corecta, cum era normal...îmi arată, ca greșeam....
[2:23:30 AM] Pop Adrian : Am crezut ca Sfinții pe careI simțeau cand treceam pe lângă ei, ca ne cerceta....si îmi aduc perfect aminte ca a venit unul lângă noi, cand tocmai spuneam de consecințele banilor lui becali
[2:24:32 AM] Pop Adrian : Si S-a retra si S-au retras, cand l-am simțit pe cel de lângă Peștera Sfantului Athanasie...
[2:26:00 AM] Pop Adrian : Am crezut pana acum o jumatate de ora ca S-au retras pentru ca ii simțeau si nu doreau sa se știe De Eexistenta lor...dar era greșit.w...eu, eram convins Ca becali i-a ajutat.....
[2:26:41 AM] Pop Adrian : Si siAu dat seama ca sunt la fel e prost ca toti ceilalti si ca-si pierd timpul cu mine......
[2:29:15 AM] Pop Adrian : Numai ca v-am spus ca Sfântul Arsenie Boca mi-este Prieten si ce citii din cartea lui, data. De Alina -Semințe Duhovnicești....m -a edificat...mi- a arată ca greșesc...
[2:30:11 AM] Pop Adrian : Parintele Flavia mi-a spus de cei 4Parinti care citeau in noapte, pt ca fata le lumina cărțile....
[2:30:35 AM] Pop Adrian : Flavian....
[2:32:11 AM] Pop Adrian : Si spunea si de Cat era de mare Sfântul Ioan Gura de Aur....care nu era noul Ioan pixul de Aur....deci el spune si era de ajuns, dar a si. Scris...ca sa rămână celorlalți învățătura
[2:33:35 AM] Pop Adrian : A fost trei Ierarhi -trei Sființi -Vasile, Grigore si Ioan
[2:35:25 AM] Pop Adrian : In careta e care spun, pentru ca Sfântul Nicolae, ii atransmisa Alinei sa nu mai greșească, dar ea mi-a adus cartea luată de la Prislop....asa ca am înțeles pe deplin ce mi a spus Sfântul Arsenie Boca
[2:37:35 AM] Pop Adrian : La pag 35 , mesaj scris in 30.01.1949 -Crâmpeie de la Sfinții Trei Ierarhi
[2:39:24 AM] Pop Adrian : In anul 313 Împăratul Constantin, a dat Edictului de la Milano.....prin care recunoștea creștinismul printre religiile de stat.....si doua treimi din imperiu au trecut la creștinism.....
[2:39:30 AM] Pop Adrian : Duma ia
[2:40:15 AM] Pop Adrian : Cum i-am ajutat noi pe ruși....creștinați fiind de Sâmbătă pana luni dimineața....
[2:41:19 AM] Pop Adrian : Creștinii au trecut de
A ilegalitate la libertate......
[2:41:24 AM] Pop Adrian : De la
[2:45:32 AM] Pop Adrian : Si au trecut de la împrejurarea de jertfa a vieții....la libertate...si totul
[2:45:47 AM] Pop Adrian : Eincepe sa se e
[2:46:00 AM] Pop Adrian : Sa degenereze
[2:47:42 AM] Pop Adrian : Au trecut de primaispita cea a persecuțiilor, dar nu au fost capabili sa treacă de a doua ispita...cea a triumfului asupra păgânismului.....
[2:48:17 AM] Pop Adrian : Si nimeni nu a prins-o pe-asta cu modul e obținere a banilor
[2:49:29 AM] Pop Adrian : Vrem a facem un oraș al sanatatii.....având ca model Sfântul Munte Athos.....
[2:51:42 AM] Pop Adrian : Atunci DUMNEZEU a trimis pe i trei Iararhi....sa-i ajute pe creștini sa treacă si peste ispita doi.".....iar acum pe Sfântul Arsenie Boca.....sa ne ajute sa realizam proiectele noastre, capabile de schimbare la nivel planetar
[2:52:19 AM] Pop Adrian : As ca si concluzie....trebuie sa ținem cont de modul de obținere a banilor....
[2:53:14 AM] Pop Adrian : Sa facem bani din gunoi, daca ținem Cont de Legi.......
[2:53:46 AM] Pop Adrian : Sa nu cădem in ispita greșelilor altora.....
[2:54:29 AM] Pop Adrian : La ce ne încumetam...este mai greu decât pot duce cei slabi...dar este si o decantare a valorilor autentice
[2:55:54 AM] Pop Adrian : Mosu,a si cei trei Sfinți....Sfântul Arsenie Boca, Sfântul Pantelimon si cu Moș Ilie...ne ajuta continuu sa nu ieșim de pe Cale.....
[2:57:19 AM] Pop Adrian : Crd ca Maica Antonia....vrea sa spună ea ceva si pentru ca nu poate....se chinuie, este chinuita....
[3:08:05 AM] Pop Adrian : Sa facem in asa fel ca Sfântul Ioan Botezătorul din Icoana de la Schitul Prodromu, care sta alături de Prodromita, sa nu
Mai fie încruntată la propriu, sa zâmbească.....
[3:09:56 AM] Pop Adrian : Proiectul cu Brăduții si Florile Îngerilor, poate sa ajute la ce sPUSAI....ca Sfantul sa zâmbească in Icoana de la Schitul Prodromu
[4:24:34 AM] Marian Nica: Bună dimineața!
[4:30:22 AM] Marian Nica: Ideea cu banii din gunoaie, materiale reciclabile mă frămantă de cativa zeci de ani buni. Oamenii în general risipesc foarte mult, trebuie doar cineva ca să colecteze ce se aruncă. Este o mare cantitate de energie înglobată în tot felul de produse. Am putea să colectăm fier vechi, materiale neferoase, sticlă, hartie, electronice. Stiu că se pot obține metale prețioase din deșeurile electronice uzate, eu personal am obținut o cantitate mică de aur recuperată din electronice.
[4:31:16 AM] Marian Nica: În decursul anilor am lucrat la cateva proiecte care aveau ca tema reciclarea gunoaielor
[4:33:22 AM] Marian Nica: Adi trebuie pusă la punct o strategie in sensul ăsta, China este cel mai mare importator de materii prime din lume, polonezii sunt campioni la reciclat doze de bere.