Va invit aici sa impartasiti din experienta voastra in obtinerea coniferelor din seminte!

Eu am gasit cateva conuri stranse de sub cativa brazi care mi s-au parut mai deosebiti din curtea Bibliotecii franceze din Craiova, in urma cu vre-o patru ani. Ma gandesc sa le tin la frigider sau pe balcon vre-o doua saptamani dupa care sa-i pun in pamant umed intr-o caserola, pe pervazul ferestrei.


Pe balcon exclus. Pune-le la frigider la 4-5 grade la stratificat 2-3 luni, dupa care le semeni in ghiveci. Cateva poti sa incerci si semanandu-le direct acum, sa vezi ce iese...


Ce inseamna "la stratificat"?


Stratificarea: speli bine semintele ca sa scapi de substantele inhibitoare, le lasi in pahar cu apa pana a doua zi. A doua zi, le pui in prosop de hartie umed (nu ud ca putrezesc) si apoi in punga. Le tii in frigider 2-3 luni in sertarul de legume sau pe usa mai jos (sa aiba 4-5 gr. Celsius). Dupa 2-3 luni ori le lasi si le cercetezi o data pe saptamana daca incoltesc, ori le pui direct in turba/pamant la incoltit.

sau le pui acum direct in gradina sau in jardiniera pe balcon si unele incoltesc la primavara


stratificarea e o procedura prin care simulezi ciclul cald.rece din natura.
scarificarea e o procedura prin care ataci coaja semintei ca sa facilitezi incoltirea.

cel mai mare pericol pentru puietii de conifere sint niste ciuperci care ii ataca fulgerator. din proprie experienta recomand tratament cu fungicid preventiv odata la 2 luni - dupa germinare.




Eu am un pin obtinut din samanta. Mi-a iesit intr-o joaca. In primavara lui 2010 am adus acasa un con de pin. Pinul mama avea vre-o 6m inaltime si era urias. Am scuturat semintele dn con si le-am pus intr-un ghiveci cu pamant obisnuit de flori, pe care l-am acoperit cu folie alimentara. In doua saptamani parca, a incoltit o singura samanta din toate. Aceasta a crescut si traieste si azi. In martie implineste 1 an:



Am pus si eu seminte , au iesit nu zic nu , dar iti creste barba mai mare ca a lui Mosc Craciun cu ritmul de crestere , chiar si dupa un an de la plantare afara in sol tot asa a ramas. Asa ca am cumparat unu de craciun cu radacini sa mai sar niste ani



SURSA:http://totalmush.com/plante/index.ph...1284#msg161284