Rugăciunipentru cele 24 de ceasuri ale nopții și ale zilei alcătuite de Sfântul Ioan Gură de Aur


1.Doamne, nu mă lipsi de bunătățile Tale cerești și pământești.

2.Doamne, izbăvește-mă de pedepsele veșnice.

3.Doamne, am păcătuit fie cu cuvântul, fie cu fapta, fie cu mintea, fie cugândul: iartă-mă.

4.Doamne, izbăvește-mă de toată nevoia și neștiința, uitarea și trândăvia și nesimțirea pietroasă.

5.Doamne, izbăveșe-mă de toată ispitirea și părăsirea.

6.Doamne, luminează inima mea pe care a întunecat-o pofta.

7.Doamne, eu ca un om am greșit, dar Tu ca unDumnezeu miluiește-mă.

8.Doamne, vezi slăbiciunea sufletului meu și trimite-mi spre ajutor harul Tău, ca să se slăvească în mine numele Tău cel Sfânt.

9.Doamne, Iisus Hristoase, scrie numele robului Tău în cartea vieții, dându-mi și sfârșit bun.

10.Doamne, Dumnezeul meu, n-am făcut nimic bun, dar vreau să încep odată prin îndurarea Ta.

11.Doamne, picură în inima mea roua harului Tău.

12.Doamne, Dumnezeul cerului și al pământului,adu-ți aminte după mare mila Ta de mine păcătosul, rușinatul, răul și spurcatul, cândvei veni întru împărăția Ta.

13.Doamne, primește-mă întru pocăință și nu mă părăsi.

14.Doamne, nu mă duce în ispită.

15.Doamne, dă-mi gând bun.

16.Doamne, dă-mi lacrimă, aducere aminte de moarte
și străpungere inimii.

17.Doamne, dă-mi mărturisirea gândurilor.

18.Doamne, dă-mi smerenie, tăierea voii
și ascultare.

19.Doamne, dă-mi răbdare, îndelungă răbdare și blândețe.

20.Doamne, sădește întru mine rădăcina bunătăților: frica Ta.

21.Doamne, fă-mă vrednic să Te iubesc din tot sufletul meu, din tot gândul meu și inima mea și să păzesc în toate voia Ta.

22.Doamne, acoperă-mă de oamenii răi, de demoni și de patimi și orice lucru necuvenit.

23.Doamne, cum poruncești Tu, Doamne, cum știi Tu, Doamne, cum vrei Tu, facă-se întru mine voia Ta.

24.Doamne, facă-se voia Ta și nu a mea, cu soliile și rugămințile Născătoarei deDumnezeu și ale tuturor Sfinților, că binecuvântat ești în veci.

Amin.






Postat în original de Dan Brediceanu