Ca sinteza pentru azi - 26.01.2012
Thursday, January 26, 2012 12:35 PM
From:
"Adi Pop" <adipop@popservice.ro>
View contact details
To:
geostroe@gmail.com, armenescu.eliana.elena3@gmail.com, ninabeciu@yahoo.com, banceanuvasile@yahoo.com, nicolaenacioiu@yahoo.com, cristina_ruris@yahoo.com, catalin_ruris@yahoo.com, sales@popservice.ro, spt2000ro@yahoo.com, fmflorin@gmail.com, herrvonbartosh@yahoo.com, andrei.patrut@yahoo.com, ioanlung2006@yahoo.com, sboraeugen@yahoo.com, ioanpop@yahoo.com, l_cantemir@yahoo.com, remus.c_raclau@yahoo.com, alecu_ioan@yahoo.com, ioanaalex68@yahoo.com, mirelapelin@yahoo.com, mirela.pelin@evergreen-clinique.ro, loredanapavel27@yahoo.com, enciustefan@yahoo.com, banuionutgabriel1@gmail.com, arienne2003@yahoo.com, alice_nacioiu@yahoo.com, tanasescu.dragos@yahoo.com, adipop@popservice.ro, zalmoxa_adipop@yahoo.com, mihaelahq@yahoo.com, florin@popservice.ro, pse_flori@yahoo.com, yo7aoz@yahoo.com, Radu_necea@yahoo.com, cucu_paul@yahoo.com

http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...LUI-BATRANILOR

-------- Original Message --------
Subject: Ca sinteza pentru azi - 26.01.2012
Date: Thu, 26 Jan 2012 12:28:28 +0200
From: Adi Pop <adipop@popservice.ro>
To: Adi Pop <adipop@popservice.ro>
CC: alecu_ioan@yahoo.com, remus.c_raclau@yahoo.com, ioanaalex68@yahoo.com, mirelapelin@yahoo.com, mirela.pelin@evergreen-clinique.ro, loredanapavel27@yahoo.com, enciustefan@yahoo.com, banuionutgabriel1@gmail.com, arienne2003@yahoo.com, tanasescu.dragos@yahoo.com, zalmoxa_adipop@yahoo.com, mihaelahq@yahoo.com, florin@popservice.ro, pse_flori@yahoo.com, yo7aoz@yahoo.com, Radu_necea@yahoo.com


Buna ziua si bine v-am regasit!

Acum am un pic de timp, intrucat sunt intre doua curse.
In ultimele doua zile am intrat secvential pe net cu interventii de tip flash, intrucat timpul nu mi-a permis altfel.
Condusul si rutina traseelor autostradale permit insa gandurilor sa zburde. Am reflectat indelung la cele ce am facut pana acum in viata, asupra greselilor din trecut, asupra prezentului si asupra viitorului.

Sunt de parerea ca Dumnezeu ne-a facut cu ochi sub frunte pentru ca vrea sa privim mereu inainte.
Daca ar fi vrut sa ne uitam inapoi si sa ne plangem mereu de ceea ce-am gresit, de ceea ce n-ar fi trebuit sa ni se intample sau de ceea ce am fi vrut dar nu s-a reusit, ne-ar fi pus si un ochi (macar) in ceafa, ca al "Soacrei cu trei nurori". Dar n-a facut-o! Si asta pentru mine este un indemn de a privi mereu inainte.
Sa privim senini in trecut: "ce-a fost, a fost"! N-are rost sa fim suparati pe ce s-a intamplat. Trecutul ramane trecut, oricat de mult l-am plange sau l-am lauda; nu mai putem schimba nimic din urma si pe calea logica nu trebuie sa lasam trecutul sa ne conditioneze viitorul.
Sa analizam prezentul... Da!
Sa fim constienti permanent cine suntem si unde suntem ("unde" - privit ca pe un punct pe linia-dreapta a vietii, facuta dintr-o infinitate de puncte) si sa privim senini in trecut doar pentru a intelege cum si de ce am ajuns unde-am ajuns si suntem cine suntem!
Sa intelegem!
Sa tinem cont de trecut doar pentru a nu mai repeta greselile. Atat! Altfel el ne va atarna de gat cate o piatra de moara la fiecare gand negativ pe care-l lasam sa ne otraveasca prezentul si ceea ce-i mai grav, viitorul. Lasati trecutul negru in trecut!
Sa anlizam prezentul si sa coasem aripile cu care vom zbura in viitor!

In urma analizei proprii am luat o decizie. Importanta, zic eu. Am iesit de pe face-book. Imi otraveste prezentul. Imi mananca timpul si nu ma lasa sa-mi iau zborul. Marea majoritate a discutiilor de acolo sunt cronofage, o imensa risipa inutila de timp; un spatiu puternic manipulat, creat ca pe o supapa de refulare a nemultumitilor care-i umplu paginile cu venin, pe care unii il descarca incarcandu-i astfel pe ceilalti cu el. Acesta este singurul efect. Chiar daca am vrea sa construim ceva acolo, nu vom fi lasati. In schimb daca vreti sa distrugeti ceva, aveti tot vantul in panze si toate cararile netede. Daca veti urmari atanti veti constata si singuri asta.
De asemenea imi voi inchide toate blogurile personale dupa ce voi transfera si arhiva scrierile importante.
Am inteles ce facem aici si vreau sa-mi iau treaba in serios (nu rolul, pentru ca nu interpretez!).
Cu stima,
Raclau Remus Constantin - "Rareco"

-------------------------
Remus, mi-ar pararea rau sa te fi determinat sa iei aceste decizii...pentru ca m-am gandit profund ieri la asta cand am sugerat in scris ca Energia ne este finita ( in functie de profunzimea gandirii ) cat si Timpul.

Trebuie sa ne unim intr-un singur loc, astfel incat PUNCTUL nou creeat sa aiba energia necesara reconstructiei Morale si Economice a Romaniei. In paralel o sa lucram la Renasterea Societatii Umane, avand la BAZA OMENIA si BUNUL SIMT.

Intuitiv spun ca acest forum devine cel mai important PUNCT din Romania pentru ca de partea noastra este DUMNEZEU, cu toate greselile noastre pe care le facem cu sau fara voie.


De multe ori ma gandesc ce o sa fac daca raman singur din nou sa lupt cu malu'......Daca mai am resursele Sufletesti necesare, intr-un astfel de caz, sa lupt din nou de la capat cu toata necunaostera mea oglindita in exterior....si-atunci, ca si azi....simt puterea imensa a lui DUMNEZEU care ma/ne ajuta.....si ne-arata Calea.

FB-ul are si el rolul lui....ca asa am dat unul de altul. Si trebuie sa facem interfata cu semenii.

Mesajele tale ( numele meu scurt este adi ) de pe bloguri sunt importante, pentru ca ele m-au detrminat sa fiu atent la calitatile pe care le ai si care sunt de necontestat. Venind alaturi de mine in SB inseamna o responsabilitate si mai mare fata de cea pe care ne-am asumat-o pana in aceasta Clipa T0, aducandu-n si mai bine aminte fata d c-am promis ca vom face pe pamant in fata lui DUMNEZEU.

Suntem doua persoane care ne-am trezit si-avem datoria morala sa-i trezim pe cei din jur, sa-i MODELAM si sa-i aducem la un numitor comun, acela de OM.

De ceva Timp nu am mai analizat comunicarile cu nimeni din punct de vedre metafizic, sa bnu jignesc, in spranta ca se va invata asa ceva si....cu tot respectul de care pot da dovada o sa arat cat de armonios se intrepatrund sistemele, aratand atat de clar DRUMUL comun.

adi

--------------------------------
Am citit cele de mai sus!
Iar e lucru necurat, sau cel putin ciudat la mijloc!
Am verificat posta electronica de pe Yahoo. Nici urma de mesaje! Am verificat la spam, la posta nedorita: Curat ca lacrima!
CURAT-MURDAR, 'Coane Adi!...
Am vazut cu ochii mei adresele pe care dvs ati trimit mesajele, printre care si adresa mea. Dvs le trimiteti, si m-ati convins de asta dar eu nu le primesc.
Propun sa comunicam direct pe casuta postala a forumului. Pentru siguranta!

--------------------------------

DA. Ciudat....
Asta inseamna ca suntem pe drumul cel bun...pentru ca reatia sitemului ne incearca persevrenta spre atingrea Scopului Nobil.

De ani buni sunt sub lupa...lucru care ma intreseaza extrem de putin. Lupta cu malu ' inseamna lupta cu tine insuti si nimic mai mult. Cat despre frica, nu trebuie sa-ti fie frica decat de greselile tale poprii si stiu bine ce spun.

adi


>
> alecu_ioan@yahoo.com, remus.c_raclau@yahoo.com, ioanaalex68@yahoo.com, mirelapelin@yahoo.com, mirela.pelin@evergreen-clinique.ro, loredanapavel27@yahoo.com, enciustefan@yahoo.com, banuionutgabriel1@gmail.com, arienne2003@yahoo.com, tanasescu.dragos@yahoo.com, adipop@popservice.ro, zalmoxa_adipop@yahoo.com, mihaelahq@yahoo.com, florin@popservice.ro, pse_flori@yahoo.com, yo7aoz@yahoo.com, Radu_necea@yahoo.com
>
> In acest fel ne ajutam mult unii pe altii, demonstram ca nu suntem singuri si invatam sa folosim mintea colectiva, lucru care ne ajuta in momentul cand concepem un raspuns. Ganditi-va ce inseamna, ca reactie a sistemului, sa comunicam cu 10,100...sau 10.000 de oameni odata. Ganditi-va ca aceste reactii va conduc cu siguranta catre Sisteme diferite a caror scop ( marime de iesire ) sunt pentru 10,100.... sau 10.000 de oameni.
>
>
> Sa fiu ma explicit. Orice Sistem pe care-l creem are :
> - marimi de intrare
> - marime de iesire - SCOP
> - timp de lucru real
> - reactie a Sistemului - aceasta reactie este singura care ne conduce catre marimea de iesire - deci catre SCOP.
>
> O sa intram in amanunt in tot ce vom face, pas cu pas.
>
> ....Si acum o sa le luam pe rand sa rezolvam din ce ne-am propus, incEpand cu SCOPUL NOBIL pe care-l vom defini IMPREUNA, grabindu-ne incet, ca fiind cel al SFATULUI BATRNILOR.
>
> O zi plina,
> adi

===================================
================================================== ==========


Ca sinteza pentru azi -

Cu tot respectul va anunt ca :

1. Nu reusim toti trei sa comunicam eficient deocamdata si sistemul ne arata clar acest lucru.
Fiecare dintre noi intram pe net zilnic, atat Timp cat putem. Nu este nevoie sa fim toti trei in acelasi Timp pentru ca fiecare avem si alte prioritati. Consider ca este util sa stabilim cateva criterii spre a usura comunicarea.
a. Sa verificam atunci cand deschidem calculatorul daca am primit e-mail-uri de la ceilalti membrii SB.
b. Daca permite capacitatea calculatorului sa deschidem mess-ul si sa intram pe forum, chiar daca nu avem Timpul necesar sa comunicam.
c. Eu am mai mult Timp la dispozitie pentru a lucra pe forum asa ca pot lasa mesaje prioritare la aceasta locatie pe care o creez chiar acum:
http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...=5843#post5843

2. Nu avem un plan de actiune.
3. Nu avem defint scopul SB-ului.
4. Nu avem un statut incipient de lucru.
5. Nu avem stabilite criterii de selectie a celor ce doresc sa ni se alature.
6. Cand trimitem un mesaj sa-l trimitem la mai multe persoane odata.


Sa incepem cu asta.

http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...LUI-BATRANILOR

http://www.sfatulbatranilor.ro/threa...-iesim-in-lume.