Sandru Aron





CÂTEVA CLARIFICĂRI ÎN REZUMAT, DESPRE CINE AU FOST GEȚII ȘI DACII.

Dacii au fost geți, ori s-au născut acum 2000 de ani?
<<Dacia>>, NU este termenul folosit pentru a desemna antica și străvechea noastră țară.
<<Dacia>>, este un termen pe care noi urmașii Marilor Străbuni, n-ar trebui să-l folosim. De ce? poate vă întrebați.
NIMENI ȘI NICĂIERI ÎN ANTICHITATE NU S-A FOLOSIT TERMENUL DE <<DACIA>>, pentru a desemna „Țara de dincolo de neguri”, așa cum a consemnat-o Pliniu cel Bătrân, ce ar fi spus: „Dragii mei, țara aceea de dincolo de neguri, ce se cheamă Geția, ori Dio Geția, este țara zeilor de început.” Așa ar fi spus marele cronicar, istoric și filozof antic. Homer, aduce aminte în Iliada despre Dio Geția. Tucidide, Sofocle, Aristofan, Dio Cassius, Iordanes și mulți alți istorici și cronicari antici AU FOLOSIT ÎN CRONICILE ȘI SCRIERILE LOR, TERMENUL DE <<DIO GEȚIA>. La fel afirma și Pitagora get și el, ce a trăit însă pe meleagurile Eladei (o parte a Greciei antice), prieten cu Părintele Zamolxe. Herodot, care între două pahare de ambrozie, a spus singurul adevăr pe care i-l acord, despre străbunii poporului român: „Geții, păi, pe aceștia nu-i cunosc decât din auzite, dar se spune că ei stăpânesc cele mai întinse ținuturi, și sunt oameni foarte înțelepți si viteji, iar țara lor se cheamă Geția și, se mai aude că acolo s-ar fi născut zeii”. Așa spunea „părintele istoriei” încă treaz, căci dealtfel nu suporta alt neam să fie deasupra grecilor, ce sunt totuna cu sciții antici, ce au plecat din spatele Volgăi în migrație, trecând și pe la noi prin Sciția Minor- Dobrogea azi, dar, geții agatyrsi i-au izgonit și s-au stabilit pe meleagurile sterpe ale Eladei. Deci, nimeni din antichitate, nu-i numeau <daci>> pe străbunii noștri. Doar romanii, i-au numit pe geți, daci, adică <<geți de aici>> ... d*aci, din acest loc, devenind cu timpul geți d*aci, sau geto-dacii.
Ce se urmărește? Dacii, au o istorie de numai 2000 de ani, pe lângă geți care au o istorie ce se pierde în paleoliticul superior, aprox. 28 000 de ani. Prin denumirea de <<Daci; Dacia>>, istoricii făcuți la apelul bocancilor, ai ocultei globaliste, vor să ne reteze din condeiul putred, apartenența la străvechiul neam getic, născut odată cu Mama Geea, de unde și derivă numele de get.
Geea, Gaeea înseamnă Pământul (planeta. n.m) în latina străveche.
Dio este Deus; Zeu, Dumnezeu.
Așadar, Dio Geția este Pământul Zeilor, iar geții sunt Fii Pământului și al Zeilor de Început. Cam atât cu acest rezumat despre CINE AU FOST MARII STRĂBUNI, ȘI CE NUME AU AVUT. Dacă dorim să facem o schimbare în societate română, ar trebui să ținem cont de aceste aspecte foarte importante căci, mereu văd pe site-urile de socializare, chiar și în presă și la televiziune, cum termenul de <<DAC>>, ia din ce în ce amploare.
Mă întreb(?), câți dintre cei care se dau drept daci ... cotcodaci, știu că numele adevărat al Marilor Străbuni au fost GEȚII, urmașii PELASGILOR HIPERBOREENI.
Eu, am o vorbă: Istoria Neamului Străbun Getic- înaintașii noștri, iese la iveală cu fiecare brazdă trasă de plugul veșniciei acestuia, oricât s-ar screme pseudoistoricii Noii Ordini Mondiale și al celor care au colonizat România din anul 1989, să o schimbe în folosul lor.
Puțină istorie nu strică.
NIMIC PENTRU NOI, TOTUL PENTRU NEAM ȘI ȚARĂ!!!