Marius Paraschiv

1 oră







Buna seara!
Aseara am facut un mic experiment, in felul urmator:
- intr-un pahar (paharul 1), am turnat apa acida (ph=6), iar intr-un alt pahar (paharul 2), am turnat apa cu pH neutru (pH=7)
- am turnat cate o picatura de turnesol in ambele pahare, pentru a vedea diferenta de aciditate
- am "plasmatizat" apa cu pH neutru, cu gans de ZnO si CO2, timp te 2-3 ore si am turnat-o in paharul 2, pe care l-am tinut foarte aproape de paharul 1 (distanta de maxim 5 centimetri)
- dupa timp, am observat ca apa acida din paharul 1 si-a schimbat proprietatile, devenind alcalina.

Concluziile si gandurile mele legate de acest experiment:
- Apa plasmatizata nu doar primeste si stocheaza informatiile campurilor emise de gans ci si emite, la randul ei, un camp plasmatic
- Oare cat de mare este intensitatea acestui camp, raportat la intensitatea campului emis de Gans-ul in sine?
- Oare care este raza de actiune a acestui camp?

Experimentul de aseara, int-o forma evoluata, a fost urmatorul:
- In paharul 1 am turnat apa acida
- In paharul 2 a turnat apa neutra
- in paharul 3 am turnat apa plasmatizata
- am tinut paharele 2 si 3 aliniate, unul langa celalalt, la distanta de cativa centimetri intre ele (fara paharul 1)
- dupa timp, apa neutra din paahrul 2a devenit alcalina, primind proprietatile din paharul 3
- am adaugat paharul 1, cu apa acida), la stanga paharului 2, asa incat sa avem ordinea: paharul 1, paharul 2, paharul 3
- dupa timp, apa acida din paharul 1 a capatat acelasi proprietati ca si apa din paharele 2 si 3. Am testat acest lucru cu turnesol, apa din cele 3 pahare s-a colorat IDENTIC!

Concluziile si gandurile mele legate de acest experiment:
- Oare cat de lung poate fi acest lant, in care sa tot adaugam "zale" (pahare cu apa), avand capatul lantului (un pahar) plasmatizat sau chiar gans?

- Oare ce se intampla in cazul in care un om care bea numai apa plasmatizata petrece mai mult timp alaturi de alte persoane (in cercuri, institutii, familie, etc), tinand cont ca suntem 70% apa?












Îmi place
Îmi place


Ador


Haha


Uau!


Tristeţe


Furie









ComenteazăDistribuie








18Tu, Nelu Ispas, Claudiu Cretulescu şi alţi 15





Comentarii


Zega Marius mulțumim, foarte revelator experimentul
Îmi place
· Răspunde · 1
· 1 oră

Şterge








Claudiu Cretulescu Felicitări!!!
Îmi place
· Răspunde · 1
· 55 minute

Şterge








Daniela Badea Ai avut in minte si intentia de a alcaniza ala acida?
Îmi place
· Răspunde · 1
· 51 minute

Şterge








Marius Paraschiv Nu, sincer sa fiu, nici nu m-am asteptat la acest rezultat. Am lasat cele 3 pahare si am plecat de acasa. In momentul in care am plecat, apa din paharele 2 si 3 era colorata cam la fel. Am revenit seara si am observat ca apa s-a colorat la fel in toate paharele.