Statiunea care nu si-a pierdut farmecul in timp. Este numita "Valea vindecarii" si atrage mii de turisti

Va invitam acum in statiunea Moneasa, din judetul Arad. Locului de la poalele muntilor Codru Moma i se mai spune si "Valea vindecarii". Tratamentele balneare si linistea zonei atrag anual mii de oameni in statiune.

In limba maghiara "Moneasa" inseamna "Casa Paradisului", o descriere foarte aproape de ceea ce este statiunea balneo-climaterica din judetul Arad pentru turistii aflati in cautare de liniste sau de alinare a afectiunilor nervoase si reumatice.

"Punem baza pe turismul medical, adica pe recuperare, turism balneo. Chiar acum suntem pe renumitul strand din Moneasa, unde apa este termala, undeva in jur la 30,31 de grade.Toate hotelurile mai mari care fac tratamente, aceeasi apa termala o folosesc. Este foarte buna pentru reumatism, pentru nevroze", spune Raul Groza, viceprimarul comunei Moneasa.

Iar aceste izvoare cu apa termala reprezinta principalul factor care atrage miile de turisti in zona.

"Statiunea e superba. O stiu de cand eram copil, veneam in excursie aici. La tratament am venit, la tratament. Am facut fizioterapie, tratamentele sunt foarte bune."

"Am venit cu sotia si fetita sa vada pentru ca noi suntem stabiliti in Spania si am venit sa le arat statiunea pentru ca este o statiune foarte frumoasa."

"Foarte mult potential, nu numai aici, toata tara."

Turistul care vine la Moneasa este cel care cauta sa se deconecteze de la cotidian. Cauta liniste si rasfat la centrele de profil.

"Facem o procedura cu ozon. Se numeste autohematerapie majora. Este foarte buna in primul rand pentru circulatie, regenereaza celulele."

"Fac aceasta terapie ocazional, cand ma simt obosita, cand sunt stresata."


Apele termale nu sunt singurele atractii turistice ale Monesei. Drumetiile accesibile chiar si incepatorilor sau traseele cu bicicleta sunt activitati oricand la indemana. Calitatea aerului de la Moneasa a fost recunoscuta chiar si de Organizatia Mondiala a Sanatatii.

"Toata zona aceasta, pesterile pe care noi le avem aici in zona, carierele de marmura, cea mai mare cariera de marmura neagra si rosie din sud-estul Europei justifica oarecum acest bioclimat, acest aer incarcat cu ioni negativi", a explicat Beniamin Pelean, reprezentant hotel-clinica de recuperare.

Statiunea Moneasa a fost descoperita in perioada Imperiului Austro-Ungar, de contele Wilhem. Legenda spune ca s-a indragostit de zona iar prima constructie ridicata aici, i-a apartinut chiar contelui.

"A trecut pe langa vai si a vazut cum ies aburii din apa. Si a vazut ca sunt ape caldute, 30 de grade dupa cum am mai mentionat si s-a indragostit de locurile acestea. Si a inceput sa construiasca", completeaza Raul Groza, viceprimarul comunei Moneasa.

Acum, statiunea Moneasa dispune de aproximativ 2 mii de locuri de cazare pentru care tarifele incep de la 90 de lei pe noapte si pot sa depaseasca 200 de lei daca sunt incluse si tratamente. Moneasa este la 102 km de Arad si la aproximativ 20 de km de Sebis.

statiunea moneasa 1.jpg statiunea moneasa 2.jpg statiunea moneasa 3.jpg statiunea moneasa 4.jpg statiunea moneasa 5.jpg

sursa : https://turism.bzi.ro/statiunea-care...-turisti-63955