Cum arata singurul sat rotund din Romania - FOTO

Aceasta localitate din Banat a ajuns la inimile multor turisti straini. A fost construita de germani, iar astazi este locuita aproape numai de romani. Satul a fost denumit de comunisti Sarlota, are o forma circulara si a fost declarat monument istoric de catre Ministerul Culturii.

Intr-un sat din Romania, toti oamenii traiesc... in centru. Se intampla la numai de 50 de kilometri de Timisoara, acolo unde se afla singurul loc din tara noastra construit in forma de cerc. Localitatea Charlottenburg sau Sarlota, cum a fost redenumita in timpul regimului comunist, a fost infiintata in anul 1771, dupa ce germanii au fost adusi in Banat in perioada Imperiul Habsburgic, potrivit digi24.ro.

Peter Trimper, localnic Charlottenburg: „S-au colonizat aici 32 de familii si la fiecare i-a impartit un lant de teren, cu gradina, cu tot si au facut casele.”

Daca la recensamantul din anul 1880, populatia se impartea in 234 de germani, 32 de romani si 32 de maghiari, la cel din 2002, un singur neamt mai traia la Charlottenburg.

Ilie Balint, localnic Charlottenburg: „A fost foarte frumos cu ei si eram prieteni cu ei! La orice sarbatoare, la revelion si la astea, faceam impreuna cu ei! O data la ei, o data la noi!”

Vasilica Balint, localnica Charlottenburg: „Nu am fost marginalizati! Sa zicem ca... a, eu sunt cutare, tu esti cutare! Nu! Multe am invatat de la ei! Foarte multe! Si prajituri, si mancare, si de toate! Ca ne-am imprumutat unii de la altii!”

Peter Trimper, localnic: „Atunci cand am fost expropriati, in 45 cand a venit colectivul, tinerii n-au mai ramas sa lucreze la colectiv, tinerii au plecat la oras. Eu am ramas aici. Trebuie sa fie unul, ultimul.”

Peter Trimper are 78 de ani si locuieste singur in casa parinteasca din Charlottenburg. Are inca 8 frati, care s-au stabilit in Germania, insa el a ales sa ramana in locul natal.

Satul Charlottenburg, declarat monument istoric de Ministerul Culturii si Cultelor, avea scoala si biserica in centru. In acest fel, toti locuitorii aveau de parcurs aceeasi distanta pana la cele mai importante destinatii din localitate.

Peter Trimper, localnic: „Lumea mergea la biserica, venea popa de la Remetea Mica tot a treia saptamana. Copiii toti la biserica, nu era asa ca acuma, gol.”

Acum, la biserica vine un preot o data pe luna. Peter Trimper este cel care are grija de cimitir, in mod voluntar, de mai bine de 40 de ani.

Desi locul ar putea atrage sute de turisti, putini sunt cei care mai calca ulitele satului. Tinerii au plecat, iar cei mai in varsta traiesc din amintiri. Candva, fiecare familie avea animale in ograda, acum mai sunt trei in tot satul.

Ilie Balint, localnic: „Acuma incepem sa imbatranim si noi! Varsta isi spune cuvantul! Ca nu mai putem sa tinem animale, uitati... ”

Peter Trimper, localnic: „Nu exista o casa sa n-aiba vie, 15 ari de vie pe deal, se lucra. Dar erau meseriasi, ca in fiecare sat. Era croitor, era cizmar, rotar, tamplar si nu mai e nevoie, nu mai e acuma.”

Singurul lucru care a ramas neschimbat este parcul vanatoresc de la Sarlota, care a implinit peste 100 ani si este cel mai vechi de acest tip din tara. La inceputul secolului XX, aristocratii veneau aici la vanatoare, iar dupa primul razboi mondial, a devenit domeniu regal.

Stefan Bololoi, fost angajat al domeniului de vanatoare: „Regele, probabil, era vanator! Si era un fond bun de vanatoare, asta! Bine administrat. Regele a cumparat sediul si fondul, dar in 1947, fondul a fost nationalizat!”

Din singurul sat „rotund” din Romania risca sa ramana doar forma, pentru ca fondul a fost compromis inainte de 89 de comunisti, iar dupa 90, de plecarea in masa a tinerilor in strainatate. Forma fara fond este insa o veche meteahna romaneasca de care se pare ca nu mai scapam.

Galerie Foto

SAT ROTUND.1.jpg SAT ROTUND.4.jpg SAT ROTUND.jpg SAT ROTUND.2.jpg SAT ROTUND.3.jpg

SURSA : https://turism.bzi.ro/cum-arata-sing...ia-foto-63841#