Io Nutz

8 ore







Astazi am facut cateva reactoare, dupa cum urmeaza:
Co2:
Placuta Cu nano
2 placute Zn crud
Solutie salina 10%
Sarme Cu nano
Led

Toate placutele le-am bagat in pungi si le-am pozitionat la distanta de 3 cm.
Placuta de Cu nano in mijloc, iar placutele de Zn de o parte si de alta a placutei de Cu nano.
Am legat placutele de Zn la pozitivul ledului, iar placuta de Cu nano la negativ. Poza 1.

ZnO:
Placuta Zn nano
Placuta Zn crud
Solutie salina 10%
Sarma Zn

Am bagat placuta de Zn nano in punguta si am pozitionat-o la 3 cm distanta de placuta de Zn crud.
Legatura am facut-o direct, cu o sarma de Zn.
Poza 2.

Co2 + ZnO:
Placuta Cu nano
Placuta Zn crud
Sarma Cu nano
Sarma Zn
Led

Am bagat placuta de Cu nano in punguta si am pozitionat-o la 3 cm de placuta de Zn. Placuta de Zn este in solutie salina.
Am facut legatura la placuta de Cu nano cu o sarma de Cu nano, iar la placuta de Zn cu o sarma de Zn.
Am atasat un led cu pozitivul legat la placuta de Zn si cu negativul legat la placuta de Cu nano.
Poza 3.

Pentru a nu distruge straturile nano am preferat sa nu mai fac rasuciri la sarme, ci sa le fixez cu niste clestisori ca cei de rufe, din lemn, dar micuti (au niste buburuze pe ei, asa am gasit )
Ce parere aveti?














Îmi place
ComenteazăDistribuie








20Tu, Nelu Ispas, Rusalin Paiusan şi alţi 17





7 distribuiri
Comentarii


Vezi încă 9 comentarii




Paramatman Atman Conform domului Keshe plăcuta de Zn crud care nu e în punga de la kitul de producere gans de CO2 și ZnO e bine sa o pui tot în punguța. Dacă o lași fără punguța o sa fie mai mult oxid de Zn. Salinitatea e bine sa fie de 4-5%.E bine ca ai pus led la kit...Vezi mai mult
Îmi placeVezi mai multe reacţii
· Răspunde · 3
· 2 ore · Editat











Io Nutz Dupa cum vedeti am facut un reactor in care ambele placute, si cea de Cu nano si cea de Zn crud sunt bagate in pungute.
In felul asta facem Co2 pur.
La Co2 + ZnO placuta de Zn se lasa in solutie salina.

Îmi placeVezi mai multe reacţii
· Răspunde · 1 oră











Paramatman Atman Da la kitul de CO2 și ZnO cu plăcuta cruda în soluția salina vei avea și ZnO. Acum am înțeles. Vrei sa ai gans de CO2 și gans de ZnO. Mult succes.
Îmi place
· Răspunde · 2
· 1 oră