- Cine este INDRA? Cine este PRAJAPATI?
- TUNETUL este INDRA, sacrificiul este PRAJAPATI.
- Ce este tunetul?
- Trăznetul.
- Ce este sacrificiul?
- Animalele.
- Care sînt cei 6?
- AGNI, PĂMÎNTUL, SOARELE, AERUL, SPAȚIUL, CERUL. Iată cei 6 care-s totul.
- Care sînt cei trei zei?
- Sînt cele trei lumi, căci în ele sînt toțî zeii.
- Care sînt cei doi zei?
- Hrana și suflul.
- Care este unul și jumătate?
- Cel ce suflă, pentru că ce s-a dezvoltat din el se cheamă ADHARDHVA, adică unul și jumătate.
- Care este atunci zeul UNIC?
- ABURUL. El este ATMAN, se cheamă acela.


- Pămîntul este sediul lui, FOCUL domeniu, MÂNAS lumina; cel ce cunoaște acest spirit, drept ultima expresie a oricărui ATMAN, acela cu adevărat ar cunoaște, o, YAJNAVALKYA. Eu cunosc, EU, cu adevărat acel spirit despre care vorbiți, expresie ultimă a oricărui brahman. Nu-i altul decît spiritul acestui corp. Spune acum Sakalya, care-i divinitatea lui?


- Nemurirea, spuse acesta.


- Dorința este sediul lui, inima domeniu, MÂNAS lumina.
Cine ar cunoaște acest spirit drept ultima expresie a oricărui Atman, acela ar cunoaște cu adevărat, o, YAJNAVALKYA. Eu cunosc, EU, cu adevărat acest spirit despre care spui, drept expresia ultimă a oricărui Atman. Este spiritul pe spiritul dorinței. Spune acum Sakalya, care este divinitatea?


- Formulele, răspunse acesta.


- Formulele sînt sediul său, privirea domeniul său, Mânas lumina. Cine ar cunoaște acest spirit, drept ultima expresie a oricărui brahman, acela într-adevăr ar cunoaște, o, YAJNAVALKYA, eu cunosc cu adevărat acest spirit pe care-l spui. El nu este altul decît spiritul care se află în soare; spune acum, SAKALYA, care este divinitatea sa?


- Realitatea, spuse acesta.


- Spațiul este sediul său, înțelesul domeniul său, Mânas lumina sa. Cine ar cunoaște cu adevărat acest spirit drept expresia ultimă a oricărui (brahman) ATMAN, acela ar ști cu adevărat. Eu știu cu adevărat acest spirit de care vorbiți, drept expresia ultimă a oricărui ATMAN. E spiritul seminței, ecoul. Spune acum SAKALYA, care este divinitatea sa?


- Regiunile spațiului, răspunse acesta.


- OBSCURITATEA este sediul ei, inima domeniul ei, Mânas lumina ei. Cine ar cunoaște acest spirit drept ultima expresie a oricărui ATMAN, acela ar cunoaște cu adevărat, o, YAJNAVALKYA. Eu cunosc cu adevărat acest spirit de care vorbești, expresia ultimă a oricărui Atman. Este spiritul umbrei. Spune acum Sakalya, care este divinitatea ei?


- Moartea, răspunse acesta.


- Formele sînt sediul ei, posesia domeniul, Mânas lumina. Cine ar cunoaște acest spirit drept ultima expresie a oricărui ATMAN, acela ar ști cu adevărat, o, YAJNAVALKYA. Este spiritul care apare în oglindă. Spune-mi acum SAKALYA, care este divinitatea ei?


- Suflul vital, răspunse acesta.


- Apele sînt sediul ei, inima domeniul, Mânas lumina sa. Acest spirit, cel ce l-ar cunoaște, drept ultima expresie a oricărui Atman, acela cu adevărat ar ști, o, YAJNAVALKYA. Eu cunosc cu adevărat spiritul ce-l numești, expresie ultimă a oricărui Atman. Este spiritul care se află în ape. Spune-mi acum, o, SAKALYA, care este divinitatea sa?