Cioveie Ilie

9 ore







INTREBARE : Cum reabilitam placile de zinc folosite in reactoarele de co 2 de 7-8 ori , care s-au innegrit ? Exista o solutie de decapare chimica ? Varianta cu smirgheluirea nu da rezultate notabile pentru ca asperitatile formate pe suprafata placii nu sunt uniforme . Multumesc !






Îmi placeVezi mai multe reacţii
ComenteazăDistribuie







4Codarcea Vasile, Bogdan Doina Consuela şi alţi 2





Comentarii


Vezi încă 3 comentarii




Carmen Nutu Eu am tinut placile de zinc in sol 1/1 otet/apa distilata cam 1 ora si dupa aceea s-au curatat cu smirghen fin.
Îmi place · Răspunde · 3 · 8 ore










Edward Tiripa Cioveie Ilie : Placile de zinc inegrite au inceput sa se nano inveleasca. Pregateste-ti o solutie de soda si daca ai posibilitatea de a verifica temperatura si ai ajuns la 60 *C scufunda placile pentru o perioada scurta de timp,dupa care scoatele si lasale sa se usuce in aier. Apoi mai repete de 2 sau 3 ori procedeul. Pentru uscare pune placile pe vartical sprijinite intr-un vas de plastic. Nu acoperi vasul. Uscarea poate dura cateva ore,pana la o zi functie de umiditatea din casa. Poti incheia prucesul cu o abutrire cu soda fierbinte ca la placile de cupru,suspendate pe o plasa. In final trebuie sa dai directia cu milivoltmetrul in timpul uscari placilor. Pentru uscare scoti aproape toata soda si lasi doar10 - 20 ml pe fund,iar capacul il pozitionezi oblic. Uscarea va dura o zi doua. Astfel ai obtinut placi cu care poti obtine Gans de zinc pur. Pentru asta folosesti o placa Zinc Nano invelita si una cruda,legate printr-un led.Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai nelamuriri poti sa ma abordezi,chiar te rog.