https://www.stiriagricole.ro/idei-de...ara-33688.html
Un student din Teleorman a reusit sa reinvie o traditie veche de sute de ani: testul de argila pentru coacerea painii. Ideea de afaceri a tanarului a aparut dintr-o simpla intamplare, insa cu efort si multa munca aceasta a devenit acum o activitate profitabila, mai ales ca exista multe persoane dornice sa se bucure de gustul painii de altadata.

George Dumitru, in varsta de 24 de ani, a inceput sa confectioneze testuri pentru paine dupa ce modelul folosit de bunica sa, din comuna Beuca, s-a spart. Cu putin ajutor din partea unor vecine, tanarul a reusit nu doar sa realizeze un nou test pentru bunica sa, ci si sa confectioneze cateva modele noi in plus. Asa a luat fiinta mica afacere, in contextul in care gustul painii facute la test are in continuare multi nostalgici.

„Afacerea a inceput oarecum din intamplare. Era in 2011 atunci cand bunicii mele i se sparsese singurul test la care facea paine. Atunci am incercat cu ajutorul unor vecine sa confectionam altul. Am vazut care e procedeul si am reusit sa fac in plus vreo 3-4 testuri. Le-am pus pe siteuri de anunturi si am fost surprins sa vad cate persoane m-au sunat. Era practic o cerere nesatisfacuta. Am facut o lista cu cei care doreau si in anul urmator am inceput sa producem mai multe testuri”, povesteste, pentru StiriAgricole.ro, George Dumitru, administratorul site-ul Testuripaine.ro.

Tanarul, student in anul I de master la Universitatea Politehnica, reusteste sa vanda circa 15-16 testuri pe luna, cele mai multe cereri pentru acest produs fiind in lunile de vara. Un test pentru coacerea painii costa 150 de lei. „Pot spune ca produsul este foarte cautat, deoarece suntem singurii din tara care facem asa ceva. Este o oportunitate mare de dezvoltare. Testurile se confectioneaza doar vara, in perioada mai-septembrie sa spunem. In 2015 am produs circa 300 de bucati si mai avem 60 care cred ca se vor vinde pana in mai-iunie”, afirma tanarul.
testuri-paine-v2.jpg