Pas cu pas MI se dezvaluie mari taine ale Neamului nostru, din dorinta mea de a scoate in evidenta invataturile Sfantului Arsenie Boca, atat de necesare recontructiei din toate punctele de vedere a Romaniei reintregite... si...asa cum am si intuit demult, invataturi care vor sta la baza noii paradigme socio-economice, capabile de schimbare a intregii societati umane.

http://www.as-arsenieboca.ro/?p=1116

http://www.baricada.ro/preview_arhiv...=550&width=760

https://invitatielaortodoxie.files.w...imparatiei.pdf

CUVANT INAINTE

Adunatu-s-au aci o seama de cuvinte, - raspunsuri la atatea lacrimi... si unele si altele se adunau la masuta sfintei spovedanii, unde mila lui Dumnezeu stralucea in ele, ca soarele in picurii de roua.

Straucirile acelea, prinse din lacrimi, impreuna
le dam - Parinte si parinti - invataturi din vreme
urmasilor, in neam si-n neam, ca sa nu mai
orbecaiasca si ei in noaptea nestiintei si a lipsei de sfat, de unde vin toate relele care chinuiesc pe oameni, intunecana vremile si prea adesea crunta pamantul.

Este o singura cale senina; trairea invataturii
crestine, in toata adancimea ei si in toata sinceritatea noastra. Asta ramane singura cale sigura, pe care trebuie s-o invatam mereu, in fiecare rand de oameni.

Cu parinteasca iubire tuturor ostenitorilor si
cu multa smerenie, la toti crestinii.

Arsenie