Mihai Nastase

6 ore







Am nanocotat bobinele cu flacara repetand aceasta operatiune de 10 ori per bobina.Intrebare - Suplimentez nanocotarea cu abur de soda caustica ??? Daca da atunci cum fac dirijarea sau directia campului cu ajutorul aparatului de masura ??? ...PS .Astazi incep si procesul de obtinere GUNS.Multumesc anticipat ptr sfaturile voastre !











Îmi place
Îmi place


Ador


Haha


Uau!


Tristeţe


Furie









ComenteazăDistribuie







10Tu, Kate Tiss, Mihai Nastase şi alţi 7





1 distribuire
Comentarii


Vezi încă un comentariu




Kate Tiss - Mihai, ai verificat rezistenta electrica, cat si cea fizica a nano straturilor realizate? la 10 treceri cu flacara ar trebui sa fie depus suficient oxid pentru a avea o rezistenta de peste 10 Mohmi. Dpdv fizic grosimea, structura straturilor de oxid depuse si legătura acestora cu sarma de cupru nativa de dedesubt, vor crea reale probleme la mentinerea lor pe durata montarii finale si în timp.
- după parerea mea suplimentarea cu aburi de caustic in acest stadiu este fără efect, aceasta nano acoperire realizand unifromizarea ultimilor nano straturi depuse, cele din interior pana la sarma de cupru ramanand neatinse.
- cu aparatul de masura nu se face dirijarea sau directia campului, ci a structurii nano straturilor de oxid depuse, si se face la intervale regulate în momentul depunerii nano straturilor, nu ulterior depunerii acestora.
- te rog sa privesti ceea ce ti-am spus ca simple sfaturi, conforme cu modul în care vad si inteleg eu aceasta tehnologie, nu ca si o critica. sfatul meu este pentru eficientizarea pe viitor a muncii si efortului tau pe care le apreciez si le respect. la fel ca si a tuturor celorlalti care investesc suflet si daruire in aceasta cunoastere.

Nu-mi mai place · Răspunde · 8 · 5 ore










Mihai Nastase Multumesc Kate Tiss pentru sfaturi.Inca sunt la inceput si orice critica ,sugestie sau informatie imi prinde bine mai ales ca inca bajbai si sunt foarte nesigur de calitatea produselor si operatiunilor pe care le fac.Masor rezistenta ...10 Mohmi spui ca trebuie sa fie ??? Ce faci daca totusi este de doar 5 Mohmi - continui procesul de nanocotare cu flacara pana obtin cei 10 Mohmi ???
Îmi place · Răspunde · 2 ore










Scrie un răspuns...























Roxa Dan eu nu am reusit sa ridic nano la 1 mega cu flacara, m-am jucat 1 saptamana cu flacara pe bobine.
am renuntat si le-am dat abur de caustic, putin caustic si galeata ff mare cred ca de 15L . dupa primul abur aparatul meu nu mai indica nimic, scala maxima e de 10M deci are peste .nu sa exfoliat nimic si am dat cu mana pe bobina .e rezistent nano.