Tichirel Antonio Cornel

10 ore







O idee nastrusnica sa masor tensiunea dintre placile din reactor o placa de grafit si una de zinc!









Îmi place
Îmi place


Ador


Haha


Uau!


Tristeţe


Furie









ComenteazăDistribuie







12Kate Tiss, Nelu Ispas şi alţi 10





Comentarii



Nelu Ispas Asta-i chiar foarte interesant. Tensiunea destul de mare pe "celula" ar putea sa ne sugereze ceva superb!... Daca vrei sa faci treaba pana la capat, Cornel, incearca sa determini si curentul pe care-l genereaza "celula" realizata de tine si apoi mai vorbim. Multumesc si succes!
Îmi place · Răspunde · 1 · 5 ore · Editat










Tichirel Antonio Cornel cred ca e mic curentu faza e ca plusul vine de pe placa de grafit sau de pe placa nano din alt reactor , de ce cred ca e mic fiinca nu se aprinde ledu si nici nu ar avea cum deoarece plusul e pe zinc e stiut ca obti baterie in apa sarata daca pui doi electrozi unul de zinc si celalat de cupru sau aluminiu sau grafit
Îmi place · Răspunde · 8 ore










Nelu Ispas Cornel , ai dreptate, curentul este cu siguranta mic dar ar fi interesant de stiut "cat" de mic. LED-ul nu se aprinde pentru ca el are o tensiune de deschidere de 1,6 - 3,6 V, in functie de tipul sau. Plusul este norrmal sa fie pe grafit sau pe cupru (daca verifici tabelul cu electronegativitatile elementelor).
Îmi place · Răspunde · 1 · 5 ore










Vezi mai multe răspunsuri






Scrie un răspuns...













Danis Dnl Se poate obtine 1,6 Volti iintr-un recipient cu apa sarata 10 % si putin gans de CO2 sau CuO cu un electrod de grafit dintr-o baterie zinc carbon si o sarma de zinc sauu o placuta de zinc... dar curentul se pierde repede... pentru 1-2 secunde am obtinut 1 amper. .. am folosit o sursa ce amplifica curentul de la 1V la 2,2V si am aprins un led timp de 3-4 secunde.
Îmi place · Răspunde · 6 ore










Edmund Kakasi Si intro baterie zinc-carbon 1.5V este un electrod de grafit,clorura de amoniu si recipientul de zinc.