Dece Mihai

20 ore







). Concluzie : rudimentar , fara calitate !
In cealalta situatie ( placa de cupru cu soda) , acoperirea este uniforma, in cea mai mare parte . De remarcat diferenta enorma a structuri de acoperire .La foc este uniforma , dar exfoliata , la soda, in stea, neuniform, dar aproape pe toata suprafata . Concluzie : o acoperire pe suprafata mare , aproape uniforma. Care dintre cele doua acoperiri este mai super-conductibila , ...voi incerca sa testez ! Sfaturi, concluzii, poate le discutam pe platforma zoom ! Succes voua natiune !






















Îmi place
Îmi place


Ador


Haha


Uau!


Tristeţe


Furie









ComenteazăDistribuie







24Tu, Kate Tiss, Fiisenin Astazi şi alţi 21





2 distribuiri
Comentarii



Cosmin Cosmin Coeficientul de dilatare diferit la cupru fata de stratul nano determina separarea/fisura
Îmi place · Răspunde · 1 · 15 ore









Fiisenin Astazi Excelente filmari Mihai , imaginile astea fac mult pt noi ,ca sa intelegem, ce se intimpla la nivel microscopic .In structura stratului nanocotat nu prea avem acces ,insa se poate observa forma externa - acele plase tesute rombic sau hexagonal , se vede probabil ca structura in spatiu ,deci straturi cladite SP3 in partea finala si SP2 in partea de inceput . Pixurile de sanatate se nanocoteaza numai la soda ,ca sa putem fi siguri de structura stratului nano .Filmarile demonstreaza cit de nesigura / riscanta este nanocotarea cu flacara !Ar fi interesant de vazut tot parcursul stratului nano in diferite faze ale construirii lui in solutia de soda caustica .Nanocotarea cu foc este pierdere de timp si de gaz ,daca nu este facuta in conditiile unor parametrii bine stabiliti in conditii de laborator .Trebuie vazut in timp ce forma vor capata straturile nano sub influenta vaporilor de soda ,si a acelor descarcari repetitive cu voltmetrul .Tot la fel influenta electrica indusa in straturi cu ohmetrul si bineinteles si cu microampermetrul ...toate aceste marimi fizice - tensiune ,rezistenta si intensitate, contribuie intr-un fel anumit asupra conditiilor straturilor nano .Important ar fi de vazut ,cum se comporta diferitele gansuri aplicate pe placi sau bobine ,atunci cind sunt sub influenta tensiunii ,intensitatii sau rezistentei aparatului de masura setat deci pe milivolti , ohmi sau miliamperi .Zic de gansuri spalate de sare ,altfel sarea se cristalizeaza si isi aduce contributia si ea .Nanocoatul cu flacara poate face structura SP2 si pe alocuri acea tesatura SP3 ...la soda cred ca iese SP3 peste tot .Multumesc .
Îmi place · Răspunde · 2 · 9 ore









Dece Mihai Am sa mai fac filmari in diferite situatii si soluti, dar astept "made in china " sa livreze )
Îmi place · Răspunde · 6 ore









Cris Cris O parere personala.Nanoacoperirea cu flacara nu a fost facuta corect, s-a depasit usor temperatura si a aparut exfolieri.
Îmi place · Răspunde · 4 ore