Sarut mana Parinte Teodor,

Parintele Clement, mi-a telefonat acum si mi-a spus ca nu a ajuns masina de la Craiova cu alimente la Schitul Prodromu, asa ca m-am interesat ce s-a intamplat telefonandu-i Maicii Starete de la Manastirea Carcea, Maica Eliodora, care a ramas in portul Uranapolis si soferului.

Dimineata cand au trecut cu microbuzul pe bac, un Parinte de la Schitul Lacu i-a rugat sa-l ajute si sa-l duca si pe dansul acolo. Maica Stareta a incuvintat acest lucru soferului si i-a spus sa-i ajute si pe Sfintii Parinti de la Schit si sa le dea un sac de faina si un bidon de ulei.

Soferul mi-a spus la telefon ca masina lor fiind foarte grea nu a reusit sa treaca pe pantele respective si i-a ajutat un Parinte cu un Aro de la Schitul Lacu care i-a tractat, numai ca asta a dura 5-6 ore si nu au mai reusit sa ajunga pana seara la Schitul Prodromu.

Maine dimineata un Parinte de la Schitul Lacu ii va insoti si le va arata drumul catre Schitul Prodromu, pentru ca cei doi craioveni nu au mai fost pe Sfantul Munte Athos.

Va rog sa ne iertati pentru acest lucru si va rog sa-i spuneti Parintelul Clement sa ne ierte si dansul, pentru ca a fost atat de amabil de ne-a ajutat sa ajungem pe Sfantul Munte Athos cu microbuzul.....dar noi, nu am fost capabili sa ne tinem de cuvant.



Sarut mana Parinte si va multumesc pentru intelegere si pentru sprijin !



DOAMNE AJUTA




Adrian Pop