Svastica pe ceramica geto-dacică de acum 2.000 de ani. Galerie foto







Cristina Nicolae Saillard









Despre SVASTICA - simbol ARIAN, agricol, ancestral, PĂGÂN (lat. "satesc", "taranesc"!) am scris inca din liceu (un articol la revista scolii!
Si vii tu acuma, derbedeule, cu legi facute pe genunchi, prost traduse si formulate altfel decat in romaneste, ca sa ne-o interzici?!?
Rusine! Tupeu macim de alogen ale carui interese sunt vadit total opuse celor ale tarii care v-au gazduit si adapostit, cand o lume intreaga va prigonea, de teama faptelor voastre si ale parintilor vostri bolsevici tortionari si subjugatori!... (!!!)
Despre nemtii care isi preaslavesc si azi stramosii ca Zalmoxe etc am tot scris!
Despre SVASTICA - simbol solar, inclinat de la est la vest precum drumul Soarelui, s-a tot vbit dar numai pe langa, pentru a denatura, pentru a interzice si apoi inlatura, spunand "nu sunteti voi cei mai vechi aici"!
Dar de cojocul "institutului" elie "viză" am eu ac! Tocmai din arhivele propriilor vostri denigratori!
Te pui cu cin' te-curci?!...
Doar românii mei dragi ma dezamagesc pentru ca accepta toate astea si nu se revolta dracului odata, sa se cutremure toti pana la Budapesta iara!!!
!!!!!
..............
"Svastica pe ceramica geto-dacică de acum 2.000 de ani. Galerie foto
Posted on 16 noiembrie 2015 by Daniel Roxin in Enigme si mistere, Istorie // 5 Comments

Cunoscut în special din imagini asociate nazismului, simbolul solar al roții în mișcare, numit în perioada modernă SVASTICĂ, are o poveste fascinantă: îl găsim acum 7.500 de ani pe teritoriul României – în cultura Turdaș Vinca din care fac parte și Tăblițele de la Tărtăria, pe ceramica cucuteniană de acum 6.000-7.000 de ani, la geto-daci, acum 2.000 de ani sau mai mult, pe mormântul uneia dintre soțiile lui Ștefan cel Mare, pe coroana reginei Maria a României, dar și în modelele de pe costumele populare românești…
Plecat astă vară pe teren, pentru a realiza o serie de filmări, am descoperit, cu surprindere și bucurie, două vase ceramice geto-dacice care conțin acest simbol solar, în muzeul de istorie al orașului Drăgănești-Olt. Și cum nu puteam rata un astfel de moment, acestea au fost filmate și fotografiate, iar astăzi vi le arăt, pentru că merită.
http://dacia-art.ro/index.php/car-i/carti-pentru-adulti.html
Cu această ocazie, vă invit să vedeți sau să revedeți și un fragment din filmul documentar FABULOASA ISTORIE STRĂVECHE DIN CARPAȚI, în care este prezentată, pe scurt, o istorie a evoluției svasticii pe teritoriul României dar și în restul lumii.
Daniel Roxin"











Svastica pe ceramica geto-dacică de acum 2.000 de ani. Galerie foto






Cunoscut în special din imagini asociate nazismului, simbolul solar al roții în mișcare, numit în perioada modernă SVASTICĂ, are o poveste fascinantă: îl găsim acum 7.500 de ani pe teritoriul României – în cultura Turdaș Vinca din care fac parte și Tăblițele de la Tărtăria, pe ceramica cucuteniană de acum 6.000-7.000 de ani, la geto-daci, acum 2.000 de ani sau mai mult, pe mormântul uneia dintre soțiile lui Ștefan cel Mare, pe coroana reginei Maria a României, dar și în modelele de pe costumele populare românești… Plecat astă vară pe teren, pentru a realiza o serie de filmări, am descoperit, cu surprindere și bucurie, două vase ceramice geto-dacice care conțin acest simbol solar, în muzeul de istorie al orașului Drăgănești-Olt. Și cum nu puteam rata un astfel de moment, acestea au fost filmate și fotografiate, iar astăzi vi le arăt, pentru că merită.


http://dacia-art.ro/index.php/car-i/carti-pentru-adulti.html
Cu această ocazie, vă invit să vedeți sau să revedeți și un fragment din filmul documentar FABULOASA ISTORIE STRĂVECHE DIN CARPAȚI, în care este prezentată, pe scurt, o istorie a evoluției svasticii pe teritoriul României dar și în restul lumii. Daniel Roxin
http://daniel-roxin.ro/

























Evoluția svasticii pe teritoriul României