Lumea necuvântătoarelor surprinsă în imagini incredibile…


Magda Wasiczek, fotograf de flori și natură cu sediul în Trzebinia, Polonia, folosește fotografia ca un instrument de creștere a gradului de conștientizare a frumuseții naturii. A învățat să vădă lucrurile invizibile, să se bucure de milioanele de mici detalii, cărora nu le acordăm mereu o atenție deosebită.





„Nu știu cine sau de ce, ce forță a creat lumea care ne înconjoară.
Știu că este ceva neobișnuit și fascinant în fiecare lucru, în cel mai mic detaliu. Înainte de a începe fotografierea, mi-a placut să desenez, să pictez cu vopsea. Apoi am schimbat doar instrumentul și în loc de pensule și creioane am început să folosesc lentile și am învățat să utilizez proprietățile lor optice pentru a obține efectele dorite. Vreau să arăt lumea plantelor sau a insectelor în așa fel încât să impresioneze o persoană obișnuită care nu a acordat nici o atenție acestei lumi de la picioarele noastre sau acestor insecte.” spuneMagda Wasiczek.




„Atunci când merg la pajiște sau grădină, nu am nimic planificat pentru a fotografia. L
as natura să mă surprindă. Îmi place fiorul care mă cuprinde atunci când găsesc o temă în aer liber. Este ca și cum aș deschide cadourilor de Crăciun.” Magda Wasiczek.















traducere și adaptare Mădălina Corina Diaconu
surse: boredpanda.com, magdawasiczek.pl


SURSA: http://www.cunoastelumea.ro/lumea-ne...i-incredibile/