O afacere cu stevie, din care se obține un excelent înlocuitor al zahărului

Autor: Adrian Mihai 25 Iun 2015 - 09:26


Gheorghe Teodorescu, cultivator de flori din Călărași, despre care am mai scris aici, încearcă să promoveze cultivarea unei plante originară din America de Sud: stevia rebaudiana, un îndulcitor natural foarte puternic.

“Avem condiții să cultivăm această plantă. Stevia pe care am produs-o noi, aici, la Lehliu, a avut putere de îndulcire de aproape trei ori mai mare decât cea produsă în Olanda.” Anul trecut a exportat răsaduri în Spania. A avut o discuție să producă 200.000 de plante, dar între timp înțelegerea a căzut. În schimb, în Olanda, este în derulare un proiect pentru a realiza o presă cu care se produce extract de stevie. Gheorghe Teodorescu vrea să o aducă în țară în condițiile în care ar găsi și producători pentru stevia materie primă.

“Noi nu avem teren disponibil pentru 10 ha. Am contactat diverși fermieri pentru a face câte un hectar-două. Chiar dacă veniturile sunt mai mari, e mai mult de muncă. Noi suntem acum pe ideea mai puțin, dar stăm la umbră”, spune Teodorescu cu amărăciune. Anul acesta are cultură de stevie pe 2.000 de metri pătrați și clienți pentru răsaduri, cantități mici: 1-2.000 de fire.

Veniturile sunt bune: 40 de cenți pe kilogram de plantă verde. Producția diferă. “Cineva poate să spună că obține 5 tone de plantă verde la hectar, iar altcineva - 30 de tone.” Producțiile mari se obțin în culturile irigate. Un răsad ar costa 50-60 de bani, dacă se produce o cantitate mare. Necesarul pentru cultivarea unui hectar e de 100.000 de plante, ceea ce înseamnă o investiție inițială semnificativă. Teodorescu subliniază că stevia rebaudiana este o cultură asemănătoare cu lucerna: se poate recolta mai mulți ani la rând. În primul an, cultivatorul își acoperă investiția, iar profitul vine în anii următori, cu cifre de la câteva mii la zece mii de euro pe an, pe hectar.

Chiar dacă afacerea se pune greu în mișcare, Teodorescu nu renunță. Este convins de beneficiile culturii.

“Eu personal de trei ani îmi îndulcesc cafeaua și ceaiul numai cu extract de stevie. A fost foarte bine în primul rând pentru glicemia mea. Se ducea spre 160. Acum este de 90, până în sută”, spune Teodorescu.