Dragomir Ioan18 octombrie la 22:20

Rugaciune Catre MAICA DOMNULUI

Preacurată Fecioară ,
+ Ceea Ce veseleşti toate Cerurile cu Strălucirile Darurilor Tale ,
Bucuria Neapusă a celor ce voiesc a ...se îndulci de Lumina Iubirii Dumnezeieşti ,
+ Ceea Ce totdeauna petreci înaintea jertfelnicului rugăciunii , Aducând cereri de milostivire dinspre credincioşi către Cel Ce are Putere a Ridica pe toţi din prăpastia căderii ,
Ia aminte şi la suspinurile inimilor noastre şi Dă-ne Grabnică Izbăvire din necazuri .
Ca Una Ce ai primit săgeţeile întristării în Inima Ta privind Răstignirea Fiului Tău , ca să scoţi sabia întristării din inima Evei ,
Alungă de la noi toate ispitele cele de întristare , şi cu Pacea lui Hristos Intăreşte inimile robilor Tăi .
+ Ceea Ce ai Primit în pământul Inimii Tale Cuvântul Arhanghelului şi Ai Adus Lumii pe Rodul Mântuirii , cu Ploaia Rugăciunii Tale Stropeşte şi pământul inimii mele ca să aducă Roadele Cuvintelor Dumnezeieşti la bună vreme sub Strălucirea Soarelui Dreptăţii .
+ Ceea Ce Te-ai Deschis ca O Carte spre a Cuprinde pe Cuvântul Cel Necuprins de minte , scrie-mă şi pe mine în Cartea Vieţii cu Condeiul Duhului şi Deschide-mi Cămara Pocăinţei , Intâmpinându-mă cu Veselă Faţă şi cu Nădejdea Mântuirii prin Osârdia Rugăciunilor Tale .
In ceasul sfârşitului meu , să Te Grăbeşti Preacurată , a-mi Intinde Mână de Ajutor şi a mă Păzi pe mine netulburat de mânia vrăjmaşilor nevăzuţi .
+ Cu Indrăzneala Ta de Maică , mie , celui lipsit de îndrăzneală pentru păcate , să-mi Soleşti Iertare şi Răspuns Bun la Judecată .
+ Ca O Mireasă Preacurată Inconjurată de Cetele Ingereşti , Luminezi Cerurile , iar acum Alungă întunericul mâhnirii din sufletele noastre , Dăruind tuturor după nevoie Toiagul Rugăciunii Tale spre sprijinire pe Calea Mântuirii .
+ Fii celor răniţi de patimi Grabnică Tămăduitoare ,
+ celor săraci Milostivă Vistierie de Daruri şi Binecuvântări ,
+ celor scârbiţi Mângâietoare Nebiruită ,
+ celor deznădăjduiţi Lumină a bucuriei ,
+ celor asupriţi Scăpare Minunată ,
+ celor întristaţi Bucurie neaşteptată ,
+ celor părăsiţi de îndrăzneală Milostivă Ajutătoare ,
+ celor încercaţi Răbdare Neclintită ,
+ celor însetaţi de Mântuire Fântână adâncă de Daruri Dumnezeieşti ,
+ celor din primejdii Pavăză Nebiruită ,
+ celor bolnavi Ridicare Grabnică din patul durerii
Si pe noi pe toţi ne Acoperă sub Veşmântul Rugăciunii Tale , ca într-un glas al inimii să-Ţi aducem totdeauna Mulţumire ,
iar lui DUMNEZEU Slavă , în veci .
Amin !

https://preasfantafecioaramaria.wordpress.com/…/rugaciune-…/