Laura Popa


RUGĂCIUNE LA ICOANA MAICII DOMNULUI KORSUN (CHERSON) (9 OCTOMBRIE)


Veniţi într-un gând să ne adunăm înaintea icoanei de minuni izvorâtoare şi durerile sufletului nostru să le înfăţişăm înaintea Celei Ce are putere a topi lairintul de gheaţă al inimilor noastre, strălucindu-ne pacea lui Hristos.
Cu adevărat, Preacurată, ai purtat în braţele Tale ca O Maică pe Cel Ce cu mâna Sa a zidit cerurile şi luminătorii, pământul şi toate cele ce se întind pe el. Deci, îndrăzneală către Acesta având, ridică mâinile Tale la rugăciune şi cele de folos spre mântuire ni le dăruieşte, risipind tulburarea vrăjmaşilor noştri.
Cărările inimii mele le netezeşte cu a Ta rugăciune şi dă-mă fără împiedicare calea către Împărăţia cerurilor, ca izbăvindu-mă de cursele celor potrivnici, să ajung şi eu întru lumina Fiului Tău. Mulţimea păcatelor mele o şterge cu omoforul rugăciunii Tale şi pe cei ce ne necăjesc îi ruşinează cu fulgerul rugii Tale.
Deschide-mi porţile milostivirii Fiului Tău, mie, celui ce cu nevrednicie am călătorit pe marea acestei vieţi şi mă izbăveşte de adâncul cel întunecat al iadului. Ca Una Ce ai născut pe Adâncul milostivirii, cercetează adâncul inimii mele şi stinge izvoarele patimilor mele. În ceasul sfârşitului mai ales să mă întâmpini cu faţă luminoasă, depărtând de la mine toată frica şi alungând pe vrăjmaşii nevăzuţi, care vor căuta atunci mai cu putere să mă tragă spre cele mai de jos.
Ca Una Ce Te-ai arătat pe pământ Oglindă prin care am văzut pe Fiul Tatălui, curăţeşte oglinda inimii mele cu roua rugăciunilor Tale, ca să văd şi eu strălucind pe Soarele dreptăţii. Furtuna patimilor mele o potoleşte cu porunca Ta şi prin fapte bune mă arată vrednic de mila dumnezeiască, spre a nu fii eu înghiţit de adâncul răutăţii.
Fii grabnică ajutătoare robilor Tăi în necazuri şi toate le chiverniseşte spre folosul şi mântuirea noastră, ca să ne izbăvim de moartea cea veşnică, lăudând acoperământul milostivirii Tale şi slăvind pe Tatăl, pe Fiul şi pe Duhul Sfânt în veci.