Cuvântul lui Dumnezeu la Praznicul Schimbării la faţă a Domnului (19-08-2015).
“E zi de aducere-aminte de ziua când Eu, Domnul, Mi-am luat trei dintre ucenicii Mei și M-am tras spre loc de rugăciune sus pe munte, loc de liniște, departe de lume, și rugându-Mă Tatălui în miez de noapte M-a îmbrăcat în slavă Tatăl înaintea ucenicilor Mei, care, îngreuiați fiind de somn așa cum este omul, s-au deșteptat în clipa aceea și au văzut cu ochii lor slava Mea cea de la Tatăl, îmbrăcămintea Mea cea de taină, cea alb-strălucitoare, iar chipul feței Mele la fel, și aveam în dreapta și în stânga Mea pe Moise și pe Ilie, pe cei cuprinși cu trupul lor întru cele ce nu se văd, și cu care Eu grăiam despre cele ce urmau să vină pentru Mine în Ierusalim, iar Petru a prins a grăi cu Mine, și pe când el grăia au fost cuprinși în nor ucenicii Mei și s-au spăimântat ei în clipa aceea, căci Tatăl le-a zis din nor: «Acesta este Fiul Meu Cel iubit, pe El să-L ascultați!», iar ei, căzând de spaimă, i-am atins și le-am zis: «Sculați-vă și nu vă temeți!», și apoi Mi-am luat înfățișarea cea de om obișnuit și le-am spus: «Să nu spuneți la nimeni ceea ce ați văzut!».
O, ce măreață amintire, ce clipă măreață a fost în noaptea aceea pe munte sus între Mine și ucenicii Mei când ei au văzut slava Mea și sfătuirea Mea cu cei din cer, slava Mea cerească, fiilor! O, cum să nu grăiesc Eu despre aceasta în acest timp, dacă am venit să grăiesc pe pământ?
Aș vrea, poporul Meu, aș vrea să simțim împreună clipa aceea mare și să trăim din ea, că iată câtă slavă are Domnul și cât și-o tăinuiește când stă de vorbă cu ucenicii, chiar dacă aceștia sunt îngreuiați de somn și când Eu Îmi pregătesc slava pentru ca s-o așez în ochii lor. O, chiar dacă tu nu vezi norul care Mă acoperă între Mine și tine, sau care te acoperă pe tine între tine și Mine ca să pot să stau de vorbă cu tine mereu, Eu vin în nor și stau în nor înaintea ta și-Mi slobod peste tine glasul cuvântului Meu și-Mi las pe pământ lucrarea slavei Mele ca să mărturisească ea, și-ți spun aceasta ca să te încălzesc la suflet și la inimă pentru slava Mea cea tainică între Mine și tine ca s-o dorești, poporul Meu, căci Eu stau în sfat cu tine mereu, fiule, și slava Mea este cu tine mereu în cuvânt, măi poporul Meu.
O, fiilor, o, fiilor, hrăniți-vă mult unul pe altul cu dragoste pentru Domnul așa cum vă hrănesc Eu, așa cum vă dau Eu, că nu este bogăție mai mare pe care omul poate s-o dobândească. O, nu lăsați, nu lăsați să vă răcească iubirea pentru Domnul, căci cei ce pățesc așa cad în rătăcirea iubirii de sine, a grijii de sine și-L lasă pe Domnul din inimă mai jos decât ar fi să fie locul Lui în om. O, trebuie băgare de seamă pentru această pază sfântă și pentru aducerea-aminte de lucrarea ei.
O, fiilor, nu așteptați unul de la altul, ci dați-vă unul altuia iubirea cea pentru Domnul ca să stea ea ca flacăra între voi, căci slava Mea de peste voi e mare. Nu stați muți pentru ea, că vă judecă satana că aveți grai și că nu purtați iubirea Mea în grai și în cuvânt, fiilor.
O, nimic nu înseamnă iubire, nimic decât Dumnezeu și iubirea cea pentru El, lucrare pentru temelia vieții ce va să fie, și pe care o așteaptă viii și morții să vină, cei dintâi neștiind că asta caută prin căutarea lor pentru viață, iar cei de-ai doilea știind și plângând după ea ca s-o aibă ei pentru vecia lor, spre care au trecut, iar voi trebuie să stăruiți și pentru ei cu iubirea cea pentru Dumnezeu și cu graiul ei, din care Eu Mă hrănesc de la voi, și din care tot ce este pe pământ și în văzduh se hrănește, fiilor.”
Vezi tot Cuvântul(cu versiunea audio):
http://www.noul-ierusalim.ro/php/look.php?cheie=1282
Vezi şi:
http://www.noul-ierusalim.ro/FBlinkimg/share.php…













Îmi place Comentează Distribuie