Cred in Dumnezeu, Tatal Atotputernic,creatorul Cerului Si Al Pamantului. cuConstantin Florea şi alţi 3


Rugăciune pentru curăţirea inimii şi dobîndirea înţelepciunii cereşti


Întăreşte-mă, Doamne, prin harul Duhului Sfînt. Dă tărie omului lăuntric din mine şi scapă inima mea de orice îngrijorare fără rost şi de orice spaimă; fă să nu mă las ademenit de feluritele dorinţe şi pofte ce mă trag ba la lucruri fără nici un preţ, ba la altele scumpe: fără să le pot vedea pe toate drept ceea ce sînt, ca vremelnice şi trecătoare, şi pe mine însumi, trecător la rîndul meu, o dată cu ele: căci nimic nu-i stătător sub soare, toate sînt amăgire şi întristare pentru suflet. O, cît este de înţelept cel ce judecă astfel!
Dă-mi, Doamne, înţelepciunea cerească, fă să pot învăţa să te caut şi să te găsesc pe tine mai înainte de orice; mai presus de toate să te ştiu gusta şi iubi; pe toate celelalte, după rosturile înţelepciunii tale, aşa precum sînt, să le înţeleg. Dă-mi cuminţenia de a ocoli vicleşugul linguşirilor şi de a răbda cu tărie toată împotrivirea: căci mare înţelepciune este să nu-şi lase omul inima tulburată de larma cuvintelor, să nu-şi lase urechea pradă încîntării Sirenelor: doar astfel, pe cărarea deschisă, pasul omului poate înainta în siguranţă.