Paul Purea


7 ore ·




NU UITAŢI DE… VOT ! VĂ ROG !
- în spirit de pamflet -

Motto : Mârlanul e porc ori cornută ?...
Când corupţia e infiltrată şi în aerul de respirat şi în apa de băut, când minciuna şi adevărul sunt doua noţiuni care se confundă , când hoţia e ridicată la rang de glorie, când dobitocia primeste diplomă de bacalaureat , când vacile şi boii sunt doctori în universităţi de saivan , când parlamentul e plin de penali , când guvernul e habarnist în loc să fie harwardist, când porcii sunt politicieni în loc să fie sacrificaţi (în Ajun de Crăciun ), când ciorile înlocuiesc acvila de pe stema patriei, când putoarea haznalistă e percepută ca parfum de trandafir , când democraţia înseamnă un mic şi-o sarma , când bătaia cu pumnul în piept a devenit gest naţional , când votul e bilet de autocar , când …când …când …când poporul nu este decât presupunere , când aprecierea din interior e sărăcia şi boala , când cea din exterior e bătaia de joc , când…când…când …ţara s-a transformat în ţar…c - recunosc - ! , voi , prietenii mei , sunteţi cei mai grozavi , cei mai deştepţi , şi cei mai extraordinari bipezi pământeni , certându-vă , la telefon ori pe facebook, pentru cel mai NEPOTRIVIT SI ANOST MÂRLAN CARPATIN din cei 14 înscrisi… ;
vă cred pe cuvânt , pe cel scris cuvânt, în apărarea patrupedului vostru “dintâi”, în cărarea lui spre CC ( Cocina-Cotroceni ! Aşa-i, habar n-am de “politica de troc “ ! Nici de cea de “vălău” ! Vreţi să spuneţi că mârlanii nu trăiesc în cocină , ci în ţarc ? Încerc să vă cred…Lipsă de claritate la mine în cap… Da , dar dacă aşa de tare greşesc, cum rămâne cu originalitatea - caracteristica noastră de neam ?… ).
Toţi aveţi dreptate . Ştiu. Dar… recunoaşteţi, fiecare în dreptul ieslei lui .Singurul fără de gust “literar “ sunt eu . Deocamdată . Fără de partid de cămin cultural . Şi fără de mârlan metamorfozat în… candidat.
( Chiar în acest moment, un mare “cerebral “ îmi atrage atenţia că “ mârlanul “ lui e OM ! În faţa jinduirii acestui “copitar” mă dau un pas îndarăt , crezându-l râgăit… Îmi cere să-i arunc scuze în troc… ! Accept. ).
V-aţi bucura dacă v-aş înjura ? Numai aşa , de drag…Şi,din respect. Şi încă – dacă vreţi ! - din motiv de invidie , şi de egoism, şi de vecin, şi de capra … De aia … moartă !
Nu ştiu cum/ce faceţi că întotdeauna câştigaţi voi ! Întotdeauna voi ! - cei mai deştepţi şi viteji între …cei cu hazna ! Şi cu cocină-ţarc ! Şi cu viaţa făcută partid. În susul şi în josul din trup . La fiecare “măsurat de cornute “ sunteţi baci . Al vostru, mârlanul clonat al Domniilor Voastre, e cel mai “mioriţă”, e cel mai “bălaie” şi … şi cel mai “grohăitoare baladă” . Cu cele mai multe ştampile pe falcă . Cea de devorare a plaiurilor mele carpatine . Si a neuronilor “ căpiţe de fân pentru iarnă “ ...
Nu vă suparaţi dacă nu ies împreună cu voi pe izlaz să aleg unul dintre preferaţii voştri mârlani ! Aştept , mai înainte , să ne ia dracu’ pe toţi . Uite asa ! Să dispărem pentru un anotimp, măcar .De foame şi de frig . Să învăţăm democraţia din pământ ! Şi… la primăvară să ieşim prin gropi şi crăpături de asfalt ,fire de iarbă şi… flori . Să vină alţi mârlani flamânzi şi să ne rumege în procesul evoluţiei urmator !

PS. Am glumit . Bineînţeles că o să merg la vot …O să-l aleg pe cel mai …mârlan(ă) dintre toţi. Ca sa fiu sigur că ajung cât mai curând într-un intestin gros …de politician ! Cu… sau fără miros “vizibil “ , de DNA !
Pa! Pe anusul viitor !!