Paul Purea

7 ore

NU UITAŢI DE VOT ! VĂ ROG !
- n spirit de pamflet -

Motto : Mrlanul e porc ori cornută ?...
Cnd corupţia e infiltrată şi n aerul de respirat şi n apa de băut, cnd minciuna şi adevărul sunt doua noţiuni care se confundă , cnd hoţia e ridicată la rang de glorie, cnd dobitocia primeste diplomă de bacalaureat , cnd vacile şi boii sunt doctori n universităţi de saivan , cnd parlamentul e plin de penali , cnd guvernul e habarnist n loc să fie harwardist, cnd porcii sunt politicieni n loc să fie sacrificaţi (n Ajun de Crăciun ), cnd ciorile nlocuiesc acvila de pe stema patriei, cnd putoarea haznalistă e percepută ca parfum de trandafir , cnd democraţia nseamnă un mic şi-o sarma , cnd bătaia cu pumnul n piept a devenit gest naţional , cnd votul e bilet de autocar , cnd cnd cnd cnd poporul nu este dect presupunere , cnd aprecierea din interior e sărăcia şi boala , cnd cea din exterior e bătaia de joc , cndcndcnd ţara s-a transformat n ţarc - recunosc - ! , voi , prietenii mei , sunteţi cei mai grozavi , cei mai deştepţi , şi cei mai extraordinari bipezi pămnteni , certndu-vă , la telefon ori pe facebook, pentru cel mai NEPOTRIVIT SI ANOST MRLAN CARPATIN din cei 14 nscrisi ;
vă cred pe cuvnt , pe cel scris cuvnt, n apărarea patrupedului vostru dinti, n cărarea lui spre CC ( Cocina-Cotroceni ! Aşa-i, habar n-am de politica de troc ! Nici de cea de vălău ! Vreţi să spuneţi că mrlanii nu trăiesc n cocină , ci n ţarc ? ncerc să vă credLipsă de claritate la mine n cap Da , dar dacă aşa de tare greşesc, cum rămne cu originalitatea - caracteristica noastră de neam ? ).
Toţi aveţi dreptate . Ştiu. Dar recunoaşteţi, fiecare n dreptul ieslei lui .Singurul fără de gust literar sunt eu . Deocamdată . Fără de partid de cămin cultural . Şi fără de mrlan metamorfozat n candidat.
( Chiar n acest moment, un mare cerebral mi atrage atenţia că mrlanul lui e OM ! n faţa jinduirii acestui copitar mă dau un pas ndarăt , crezndu-l rgăit mi cere să-i arunc scuze n troc ! Accept. ).
V-aţi bucura dacă v-aş njura ? Numai aşa , de dragŞi,din respect. Şi ncă dacă vreţi ! - din motiv de invidie , şi de egoism, şi de vecin, şi de capra De aia moartă !
Nu ştiu cum/ce faceţi că ntotdeauna cştigaţi voi ! ntotdeauna voi ! - cei mai deştepţi şi viteji ntre cei cu hazna ! Şi cu cocină-ţarc ! Şi cu viaţa făcută partid. n susul şi n josul din trup . La fiecare măsurat de cornute sunteţi baci . Al vostru, mrlanul clonat al Domniilor Voastre, e cel mai mioriţă, e cel mai bălaie şi şi cel mai grohăitoare baladă . Cu cele mai multe ştampile pe falcă . Cea de devorare a plaiurilor mele carpatine . Si a neuronilor căpiţe de fn pentru iarnă ...
Nu vă suparaţi dacă nu ies mpreună cu voi pe izlaz să aleg unul dintre preferaţii voştri mrlani ! Aştept , mai nainte , să ne ia dracu pe toţi . Uite asa ! Să dispărem pentru un anotimp, măcar .De foame şi de frig . Să nvăţăm democraţia din pămnt ! Şi la primăvară să ieşim prin gropi şi crăpături de asfalt ,fire de iarbă şi flori . Să vină alţi mrlani flamnzi şi să ne rumege n procesul evoluţiei urmator !

PS. Am glumit . Binenţeles că o să merg la vot O să-l aleg pe cel mai mrlan(ă) dintre toţi. Ca sa fiu sigur că ajung ct mai curnd ntr-un intestin gros de politician ! Cu sau fără miros vizibil , de DNA !
Pa! Pe anusul viitor !!