Vrei să-i cunoști pe cei MAI DEȘTEPȚI COPII AI ROMÂNIEI? Noi i-am cunoscut la VAMA VECHE

Sunt cei mai buni din ţară şi din lume la matematică, fizică, biologie sau chimie, aşa că au fost recompensaţi de Ministerul Tineretului şi Sportului cu o tabără de o săptămână pe litoral.

De ROXANA GLĂVAN 20:42, 20 AUGUST 2014 743 vizite INVATAMANT



Dacă școala s-a terminat la jumătatea lui iunie, pentru acești copii putem spune că abia acum a început vacanța. Asta pentru că după încheierea mediilor au început pregătirea intensă pentru olimpiade. 400 dintre ei, cei care au obținut primele locuri la fazele naționale și la olimpiadele internaționale au primit o vacanță gratuită, de o săptămână la mare. Tabăra olimpicilor a început luni, la Vama Veche, într-o locație exclusivistă, pe măsura muncii lor.
„Le-am făcut un program special, în fiecare zi au două ore de cursuri în care avem 3 traineri speciali, pe partea economică, nutriție și sport. Vrem să se și distreze, dar și să acumuleze informații noi“, a afirmat Andrei Manea, consilier Ministerul Tineretului și Sportului.
Chimia are prea puține necunoscute pentru Florin. A obținut locul trei la olimpiada națională, așa că acum beneficiază de o binemeritată tabără. Spune că vrea să schimbe ceva în lume iar chimia îi oferă această posibilitate.
„În clasa a 7-a profesorul meu de română mi-a spus că omul care va controla materia, va controla și întreaga lume. Am reușit să învăț chimia aprofundând zilnic. Mai departe o să merg la Unviersitatea de Chimie din București și voi rămâne în țară pentru că vreau să mă revanșez față de cei care m-au învățat aici“, a spus Florin Teleanu, olimpic național la chimie.
Departe de piscină, Octavian și Teodor participă la un joc de cărți. Unul a obținut aurul la olimpiada națională de limba turcă, celălalt locul patru la olimpiada internațională de matematică.
Pasiunea pentru aceste materii, spun ei, îi determină să fie cu un pas înaintea celorlalți colegi.
„Având în vedere că turca pentru mine este o pasiune și am învățat pentru că mi-a plăcut cultura lor, din pasiune înveți foarte ușor. Ceea ce voi face mai departe nu are neapărat legătură cu turca, probabil o să mă duc spre economie în străinătate“, a spus Ioan Octavian Rusu, olimpic național la limba turcă.
„Matematica te ajută în viața de zi cu zi, la cărți de exemplu, mai pot să calculez șanse și lucruri de genul acesta“, este de părere Teodor Lucescu, olimpic internațional la matematică.
Dar să nu credeți că în această tabără doar se relaxează. Organizatorii le-au pregătit workshopuri în care își fac prieteni, interacționează, participă la diferite jocuri de grup și au șansa să câștige diferite concursuri. Așa că după plajă și relaxare la piscină, olimpicii noștri leagă prietenii cu tineri ca ei, oameni care vor schimba societatea de astăzi.