Paul Purea a distribuit o stare.

acum 13 ore


Timpul trece si cu el ne trecem si noi . Doar ideile (si cuvintele scrise) cateodata raman in urma, treze, bantuinu-ne constiintele ...Reamintindu-ne ce-a fost, ce-am fost ...Propun, dragi prieteni, sa ne reantoarcem cu 9 luni in urma si sa luam aminte ! Sper ca pentru multi este un experiment interesant !...( Distribuiti , va rog, aceasta "reamintire"...! ).

CATEODATA SI RAHOVA ESTE BRUXELLES…

Astazi sunt dur, foarte dur . Si … in acelasi timp indiferent ( sunt! ) la pietrele care se vor arunca asupra mea . N-au decat sa fie aruncate ! Sunt oameni care pot fi loviti si altii care nu pot … meritul netinand de noi, ci de oranduiala lasata de Dumnezeu ! Cateva precizari si constatari de “cuvant inainte “ ma simt dator sa le fac: 1) Nu am “intrat “si nici nu am “colaborat “ cu nimeni pe FB pana in urma cu cca o luna .De ce ? Pentru ca, pur si simplu, nu am avut nici timp si nu am considerat, nici necesara ,o asemenea indeletnicire . Mi-am vazut de profesiunea mea de medic , cat si de cea de a “scrie carti “, sau chiar, de alte activitati , considerate de mine , mult mai utile si folositoare. FB are doua meniri : informarea (de mica sau mare importanta ) si “cearta navigatorilor“ ( ajunsa in ultima vreme la satisfactia patologica al unui subiect sadic ). Scopul din urma este unul duabil : acela de contrazicere imediata a celuilalt “postator “ (de cele mai multe ori fara nici un argument ) si - partea cea mai urmarita - incercarea de a iesi intotdeauna el, contrazicatorul, in fata - practic , de a demontra ca este mai destept decat “adversarul lui de discutie “ . Cu cat cuvintele si expresiile sunt mai triviale si mai jignitoare , cu atat este mai “filozofica” persoana debitatoare . Purtatorul(- area ) de satisfactie a succesului ( si daca imi permiteti , al masturbarii cuvintelor) iese intotdeauna in stare de orgasm – de satisfactie deplina . Acea zicala extraordinara , “Intelepciunea se naste din ascultare “ este total batjocurita de FB . Practic ,nu are alta valoarea decat al unui ou clocit ! Am intalnit in viata si activitatea mea enorm de multi oameni culti , inteligenti , carismatici , atragatori prin vorbele , prin experienta, prin cunostintele si cultura lor …prin morala , caracterul ,si curatenia lor sufleteasca ; oameni deci putin “altfel “ decat semenii lor, pe care i-am admirat si de la care am invatat enorm de mult . Ce intalnesc pe FB sau alte medii de socializare (vorbind la general ) ? Va rog sa raspundeti dumneavoastra …! Nu de alta , dar daca a sosit momentul injuriilor si al calomniilor , le puteti primi si fiind singuri … ! Afirmatia mea nu se refera la cat de scolit e cineva, academician-neacademician , cult-necult , gramatic-negramatic ! Se refera doar la o parte dintre noi. La cei care nu stiu (sau nu vor) sa poarte un dialog clar , civilizat si mai ales cu decenta si bun-simt . Greseli , fiecare dintre noi face …si face destule . De jignit insa , doar numai unii jignesc ! De ce, oare ? 2) . Intr-adevar , posibilitatea plamadirii de “solidaritati” oferita de internet , ar putea fi colosala daca , daca …nu ar aparea in permanenta egoismul , invidia , judecata si aprecierea deformata al “ sinelui “ fiecaruia dintre noi, dorinta lui (justificata sau nejustificata ) de a se vedea absolut, si mereu, “in fata “. Repet , indiferent de calitati ,de judecata, de cultura , de experienta , de caracter si morala !Toate fara de importanta in fata doctrinei dorintiale! Importanta nu are , in ochii si mintea protagonistului , decat o singura “calitate “ , aceea reprezentata de dorinta lui de a fi mereu “inaintea tuturor “. Si atat ! Sa fiu foarte bine inteles , eu vorbesc la general , fara trimiteri din partea cuiva inspre persoana mea ori spre alta persoana cunoscuta (asa cum cateva subiecte , erijate in “filozofi “ injghebati ad-hoc – de “punguta cu doi bani” , care ,realmente nici propria regiune perineala nu stiu inca sa si-o curete , au incercat in ultimile zile sa se exprime , confabuland puerilitati )! Daca amintesc de un asemenea aspect, o fac deci, in intentia de a intelege de ce noi romanii, “batem pasul pe loc “ ramanand mereu dezbinati , ba , uneori , chiar debusolati , intr-o miscare, permanent browniana, preconceputa si dorita (de catre multi din varful conducerii societatii noastre actuale ) . Sa nu filozofam , insa , prea mult ! Cert este un lucru : alaturi de CONTRAZICERE – cea mai caracteristica trasatura a manifestarii romanului contemporan - , lipsa simtului de ECHIPA , practic de “solidaritate constienta” , este al doilea mare pacat al natiei noastre ; noi , cei de azi, suferim de ceea ce este si mai grav : de acel “sindrom primitiv de turma “ ! Si daca asa este , de ce ne-ar mira insucesele sau, inca, starea noastra de transhumanta - actiune reprezentata doar de behait ? 3) Existenta in plus , al inca multor aspecte (pe care nu doresc sa le insir aici ),de aceeasi gravitate, imi provoaca cel mai adesea o stare nu numai de dezamagire si mahnire , dar si una de simptomatic disconfort intelectual si social , in esenta , de cetatean lethargic si neputincios al Cetatii . Asa ca , daca in general “navigand “ pe FB nu numai ca nu beneficiez de o stare de beatitudine , dar nici macar de una de superficiala satisfactie , imi aloc dreptul ca incet-incet sa ma retrag…evitand astfel sa ajung sa ma cert cu nu stiu ce “doct” prin intermediul undelor electro-magnetice .Este un sfat pe care il dau tuturor celor , posibili, potentiali… Cred ca cel mai util pentru o anume categorie de oameni este sa stea deoparte si sa-si vada de treburile lor ! 4) Nu pot , din nou , sa nu fac cateva remarci cu privire la discutiile contradictorii care se desfasoara clipa de clipa , in legatura cu soarta PPDD-lui. Toti sunt extraordinari (ma refer la “partizanii’ care , fiecare dintre ei, este mai destept si mai bine intentionat decat celalalt , mai activ si chiar …mai bine informat ). Cand e vorba de politica – se stie - toti suntem la fel : atotstiutori , adevarati savanti. ( in privinta contributiei in general, si a imaginii in special, a efortului si a pierderilor materiale – sau , de ce nu , a contributiilor pecuniare, ca sa nu vorbesc de adevarate sacrificii – la fel ? egalitate si stiinta deplina ? Mai mult, nu trebuie nimeni sa critice – cand e cazul - sau sa intrebe ceva fiindca exista riscul ca “haita “ (vorba domnului Matei Mircea ) sa te devoreze . Gen, piranha…Imediat ! 5) Nimeni nu doreste destructurarea PPDD-lui ( se destructureaza el si singur ! ), dar a nu vedea “caderea “lui in prapastia neputintei si apoi , poate, a uitarii (se zice ca romanii au memorie scurta ), este mult mai grava (ca simdrom psihic ) , decat pare la prima vedere ; nu mai tine nici de puterea cuiva de a-l salva , nici de “patriotismul tintit” si, nici de loialitate ; de nimic altceva decat de o “ingustime “ a mintii ca sa nu spun , de o incultura si lipsa crasa de intelegere a unui fenomen , privind politica de “promiscuitate “ din Romania celor care isi infing fara de stiinta ,pieptul inainte . Si daca , nu doi parlamentari dintr-un anumit grup, ci chiar 5-6 raman sa stinga alumina , ce importanta mai are ? Ii facem eroi ? Scopul si forta initiala , oricum s-au pierdut . Mai mult , cineva deunazi, mi-a spus sarcastic “ Dle doctor , cand ati fost la scoala …si cand toata clasa a hotarat ceva anume , chiar si ceva ilogic din punctul de vedere al judecatii dvs , v-ati coalizat cu colegii - sa zicem razvratiti -, sau ati vrut sa demonstrati ca sunteti altfel …ramanand singur in clasa ?” Cam asa trebuie etichetat, interpretat si fenomenul din PPDD din ultimile zile… 6) Situatia actuala ? Grava …fiecare dintre noi trebuie sa fie constient de aceasta gravitate . Ca sa se inteleaga foarte bine , rog ca fiecare dintre noi sa-si reprezinte in imaginatie urmatorul scenariu… O masina , cu cabina si caroserie uriasa plina de oameni, ruleaza pe drumul politic al Patriei …In fata , dl Dan Diaconescu , cu volanul in mana, o conduce ; langa domnia sa, cativa colaboratori de incredere…La un moment dat ( cine stie de ce ? ) caroseria se desprinde si ajunge in sant . Pe sosea ramane , ruland mai departe , domnul DD doar cu volanul in mana si cu putinii insi de langa el . Ceilalti , in sant , incep sa tipe . Unii, cu traumatism cranio-cerebral si amnezie retrograda, isi imagineaza ca nu s-a intamplat nimic , si continua sa strige: uraaaa ! uraaaa!! In fata , se zareste Rahova …Toti isi imagineaza ca e Bruxelles…