Comunicat de presă - scriitorul Laurian Stănchescu

miercuri, 10 Sep 2014, 12:13 • Comunicate
321 afişări
Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services



Comunicat de Presă
Nu trece o zi sau o parte din ea ca să nu invoc înțelepciunea strămoșilor mei, războinică pentru țară, aducătoare de pace pentru alte națiuni. Spiritul Națiunii Române este mai presus și mai deplin decât oricare spirit românesc, lucru înțeles de cărturarii și voievozii noștri încă din străvechime. Suntem singurul popor din lume care a rămas ca un semn divin pe locul genezei sale, singurul popor care s-a însuflețit numai din el însuși, dăruind din sufletul său celor aveau nevoie.
Dar niciodată nu am lăsat ca ființa noastră națională să fie jefuită, pângărită sau aruncată în afara istoriei. Drept urmare am hotărât împreună cu mulți patrioți români să ridicăm în Apuseni o Tabără de Rezistență Națională, la alternativa unui Proiect de Autonomie al Ținutului Secuiesc.
Iubesc națiunea maghiară intelectuală și istorică, dar nu sunt de acord cu intenția UDMR de a desființa Statul Unitar Român. Doresc ca toată România să devină o Tabără de Rezistență Națională pentru apărarea sfintelor idealuri ale înaintașilor noștri.
Laurian Stănchescu, membru titular, Uniunea Scriitorilor din România.