http://www.younginitiative.org/revol...-cu-moocs/?gcl



Autor: Razvan Sassu (Twitter: @RazvanSassu)
Articolul reprezinta opinia personala a autorului.
In ultimii ani am ajuns sa ne plangem din ce in ce mai mult de sistemul educational din Romania, considerandu-l in scurt timp de la ceva performant (generator de olimpici) la unul cel mult mediocru. Daca totusi incepi sa ii intrebi si pe altii ce parere au despre educatia din tara lor, poti ramane surprins sa vezi aceleasi reactii negative. In multe proiecte internationale la care am participat am avut astfel de discutii, la sfarsitul carora ajungeam cu totii la aceeasi concluzie:modul in care abordam acum educatia trebuie schimbat. Din temelii.
Problemele le stim cu totii. Sistemul este modelat dupa nevoile revolutiei industriale si nu s-a mai modernizat prea mult de atunci, legatura intre ceea ce se cere pe piata muncii si ceea ce se invata la scoala este din ce in ce mai slaba, universitatile au devenit fabrici de someri, stimularea gandirii critice este doar un ideal, subfinantarea este tot mai prezenta. In teorie, solutiile sunt multe. La fel si revolutiile educationale anuntate. Totusi, progresul a fost destul de timid. In ultimii 2 ani insa a inceput sa isi faca simtita prezenta o schimbare care, cred, va reprezenta o revolutie autentica in ceea ce priveste educatia:proliferarea MOOC-urilor.
CeinseamnaMOOC?

MOOC vine de la Massively Open Online Course, fiind vorba, dupa cum ii spune si numele, de cursuri oferite online. Numai ca aceste cursuri sunt oferite de regula gratuit, pentru un numar nelimitat de studenti (care poate ajunge si la zeci de mii pentru un singur curs), iar cand incepem sa vedem ca piata este dominata de universitati precum Harvard, MIT, University of Edinburgh, Stanford, Yale si altele nu punem la indoiala si calitatea ridicata a acestora. Vorbim practic de o deschidere masiva, de oferirea unor noi oportunitati pentru milioane de oameni din intreaga lume, de o crestere a flexibilitatii si, nu in ultimul rand, de ridicare a standardelor de calitate. Sau mai pe scurt, de o liberalizare a educatiei.

DeceasurmauncursMOOC?


Calitateacursurilorsiformatulinteractiv

Cursurile MOOC sunt in general oferite de universitati de top, iar continutul lor se ridica la niste standarde inalte. Nu ii este permis oricui sa lanseze cursuri MOOC pe platformele recunoscute, existand implicit anumite garantii ale calitatii. Si daca ne uitam la review-urile si opiniile cursantilor, feedback-ul este preponderent pozitiv. Mai mult, in general cursurile sunt foarte interactive si se bazeaza foarte mult pe instrumente media. Departe de sistemul “citeste cartea si raspunde la intrebari”, in cadrul cursurilor MOOC sunt prezente filmulete, exercitii interactive, articole, forumuri de discutii cu ceilalti studenti etc. Fiecare curs este diferit, in functie de specificul sau.
Flexibilitatea

Pentru orice curs MOOC ai optiunea de a invata cat si ce vrei tu. Poti sa te uiti pur si simplu pe materiale, sau poti incerca sa obtii certificatul de absolvire. Mai mult, sunt oferite cursuri in atat de multe domenii, incat poti invata despre lucruri complet noi de la 0, fara sa te lovesti de alte bariere.
Obtinereaunuicertificat

Desi nu ar trebui sa reprezinte o motivatie principala, trebuie sa recunoastem ca obtinerea unei diplome este intotdeauna benefica. Exista in prezent mai multe tipuri de diplome: Honor Code (se obtine gratuit, dar nu garanteaza ca identitatea celui de pe diploma si a celui care a facut efectiv cursul este neaparat aceeasi), Signature Track (sau alte denumiri; costa in jur de 50$ si verifica prin diverse tehnologii identitatea cursantului, garantand ca el este cel care a obtinut certificatul cu adevarat).
Pretul

Educatie de calitate cu zero lei? Da, se poate. Cursurile MOOC iti ofera posibilitatea de a obtine gratuit un certificat de absolvire, dar si optiuni “premium” daca iti doresti un certificat care iti demonstreaza identitatea si pe care teoretic il poti folosi ca document oficial.
Dimensiuneainternationalasiaccesibilitatea

Tot ce iti trebuie pentru a urma un curs MOOC este o conexiune la Internet si desigur, un calculator. Asta inseamna ca MOOC-urile au devenit accesibile pentru milioane de cursanti din orice colt al lumii, inclusiv pentru cei pentru care educatia de calitate sau chiar si minimala este doar un vis. Nu doar cei din zone defavorizate profita insa de MOOC-uri, SUA, Canada, Spania si Marea Britanie conducand in top ca numar de studenti. Urmand un curs MOOC inveti impreuna cu studenti care probabil vin de pe toate continentele, putand sa si interactionezi cu ei foarte usor. Pentru unele cursuri s-au creat si hashtag-uri aferente pentru Twitter si Facebook, fiind mai simplu pentru studenti sa se cunoasca intre ei si dincolo de cursul in sine si sa isi exprime opiniile.

CaresuntprincipaleleplatformeMOOC?

Cea mai cunoscuta si utilizata plaforma, cu peste 6 milioane de cursanti inscrisi. Ofera cursuri foarte variate de la universitati de top din toata lumea. Platforma lansata de Harvard si MIT, ofera cursuri din partea catorva universitati de top. Cursurile edX pot sa difere foarte mult ca format unele de altele, fiind incurajata inovatia. Sunt oferite in special cursuri de IT, statistica, insa cursurile se desfasoara de regula continuu, neavand perioade fixe ca pe celelalte platforme.

RecomandaridecursuriMOOC

  1. Justice, Harvard University (edX)- Pare sa fie un curs despre justitie, insa in realitate este vorba de aplicarea anumitor principii din filosofie in viata de zi cu zi, fiind axat in special pe morala si filosofie politica. Intrebarea de baza a cursului este “What`s the right thing to do?” De exemplu, ai alege sa omori 1 om pentru a salva alti 5? Am urmat si eu cursul si chiar m-a impresionat. M-am inscris cu o saptamana inainte de a se incheia si mi-a placut atat de mult incat l-am parcurs integral in cateva zile.
  2. Critical Thinking in Global Challenges, University of Edinburgh (Coursera)Gandirea critica reprezinta o abilitate care poate face diferenta intre libertatea reala si lipsa ei. Din pacate, in Romania sistemul educational nu incurajeaza gandirea critica, ci asimilarea informatiei. Cei de la University of Edinburgh au lansat un MOOC simplu care prezinta principiile de baza ale gandirii critice si pe care vi-l recomand.
  3. How to Build a Startup (Udacity) – Daca te-ai gandit vreodata sa iti lansezi propria afacere, gasesti aici explicat in detaliu cum ar trebui sa incepi. Este folosit ca instrument de planificare Business Model Canvas.
  4. On Strategy: What Managers can Learn from Great Philosophers, Escole Centrale Paris (Coursera)
  5. Creative Problem Solving, University of Minnesota (Coursera)


Pe platformele amintite pot fi gasite multe alte cursuri din arii precum finante, psihologie, inginerie, stiinte sociale si multe altele.

CumarputeaschimbaMOOC-urileeducatia?

Momentan MOOC-urile sunt la inceput, insa in curand vor intra in etapa de sustenabilizare. Procesul a fost deja inceput de toate cele 3 platforme principale de mai sus prin introducerea de optiuni de plata pentru certificatele verificate. In timp se vor dezvolta noi modele de business, ceea ce inseamna ca vom vedea din ce in ce mai multe cursuri, care poate vor ajunge sa ofere si credite universitare formale (contra-cost, dar la un pret mult mai mic decat un curs acreditat obisnuit). Daca vom ajunge in acest punct (si nu cred ca se pune problema de “daca”, ci mai degraba de “cand”), sistemele educationale din intreaga lume vor fi puse la incercare si vor fi fortate sa se schimbe. Acest efect de liberalizare si deschidere a educatiei cred ca va reprezenta adevarata revolutie din educatie a acestui deceniu. Pe masura ce diplomele universitare valoreaza din ce in ce mai putin, studentii se reorienteaza, cauta solutii si mai ales educatie de calitate. Cum ar putea concura o universitate din Romania care ofera cursuri clasice si in unele cazuri chiar irelevante cu oferta ce poate fi accesata rapid online de la Harvard sau orice alta universitate de top?
Puse in fata acestor noi provocari, scolile, liceele si universitatile vor trebui sa isi regandeasca strategiile si sa isi mentina competitivitatea. Chiar si prin oferirea propriilor cursuri MOOC, desi reformele ar trebui sa fie mult mai profunde de atat, mai ales acolo unde se poate si unde nu se depinde atat de mult de legislatie (ex: autonomia universitara).
In acest moment nicio universitate din Romania nu ofera un curs MOOC. Cursurile nici nu sunt foarte cunoscute tinerilor romani, mai putin de 1% din studentii de la nivel global fiind din Romania. Poate ca este timpul sa schimbam asta.