Paul Purea

acum 8 ore


ULTIMILE ZVACNIRI ( ROTIRI ) ALE TITIREZULUI …

Mereu imi spun ca trebuie sa las deoparte preocuparile desarte privitoare la a incerca ( si eu !) sa mestec cu lingura de lemn ( ca majoritatea “camarazilor “mei de pe FB) in cazanul cu laturi al politicii romanesti actuale, care , de 25 de ani, fierbe pe focul preocuparilor romanilor; precum “mamaliga cea de toate zilele “ : dimineata , la pranz, seara si … cateodata, si noaptea ! Dar, in zadar cu hotararea mea ….! Ce gandesc si hotarasc intr-o anumita clipa , se darama in cealalta – cea care urmeaza …! Imi spun , si , ca trebuie sa ma tin departe de a-mi exprima parerea ori crezul public, despre ceva ce pare , pe zi ce trece , tot mai pestilential , de hazna (pentru a nu intra in conflict cu nimeni . Multi cetateni sufera de anosmie – lipsa mirosului. Se pare ca nu mai simt putoarea asfixianta ce domina actual societatea romaneasca ). Dar… , cum as putea fi indiferent la tot ce se intampla sub ochii si in jurul meu ? Sunt si eu un biet cetatean care are pretentia ca isi iubeste tara si neamul ! Si atunci ? Nu trebuie, oare, sa fiu si eu in rand cu oamenii ? Cu romanii ? Sa-mi fac ganduri , sa ma doara cand vad ce se intampla ? Asa ca …” laboratorul “ neuro-conexional plamadeste in cutia mea cerebrala , falangele mainilor mele ating literele laptop-ului si… gandurile se materializeaza in cuvinte …cuvintele in idei …iar acestea - as dori!- sa se reverse in motive de comunicare cu prietenii mei virtuali .Cu dumneavoastra, concret spus… Sa avem motive si material de discutie . (Asa cum de cele mai multe ori se intampla ). Fara jigniri , trivialitati , obscenitati - insa! Fiecare cu parerea lui … Fara intentii de impunere fortata a unei pareri. Si mai ales fara manifestari de contraziceri lipsite de argumente. Fiecare are (si trebuie sa aiba !) drept la opinii .La pareri proprii. Asa cum ii sta bine unui biped , traitor de clipe palpabile de inceput de mileniu III, dupa Hristos . Asa cum ii sta bine fiecarui cetatean roman care crede (macar crede !), ca traieste intr-o democratie cu drepturi depline in exprimarea libera a gandurilor.

Astazi amintesc cateva dintre parerile mele privitoare la PPDD.
1) Nimic nu a fost mai asteptat, si mai imperios necesar in fiintare , in perioada postdecembrista , decat acest “partid al sperantelor “ (poate asa ar fi trebuit sa se numeasca ! ). Aceasta miscare politica , putea reprezenta un adevarat MIRACOL pentru tara si popor – in sensul devenirii unicul “vehicul politic adevarat “ din ultimul sfert de veac , care putea cu adevarat schimba in bine soarta acestei tari si a poporului ei . Daca …
2) Partidul este ideea si infaptuirea , “creatia “, in esenta a d-lui Dan Diaconescu .Fara discutii ! Bun , rau , meritul ii apartine in totalitate . Sigur ca nu si-a putut realiza “opera” fara sprijinul a sute de mii de cetateni care au crezut , la un moment dat , in “menirea, forta si destinul” unui astfel de partid. Cei care l-au urmat la inceput , in extraordinarul proiect politic al schimbarii ( o schimbare totala , adevarata ) au fost acei romani curati , cinstiti , loiali .Dar saraci ! Saraci din punct de vedere material. Si, chiar daca nu au avut resurse banesti , deosebite , multi dintre acesti “vizionari necajiti “ au participat cu bani , din putinul lor , pentru a ajuta partidul . In fapt , se pare ,a “ajuta” conducerea partidului (aici este durerea ! ) . Banii s-au scurs intr-un singur sens : de la periferie la centru - de la saraci la bogati.
3) Ca (in) orice partid , trebuia sa se “injghebeze “, sa aiba la (in) varf si o conducere centrala. CC a PPDD-lui, a fost constituita din oameni fara experienta , fara viziuni politice , fara elementare cunostiinte de psihologie a maselor si, mai ales, fara cunoasterea simtului adevarului si al dreptatii. Fara preocupari si griji pentru cei nevoiasi . Pentru cei care si-au pus sperantele in acest partid .Cei de la “zenit” au inceput sa se creada “dumnezei “ ! S-au vazut in varful piramidei si au inceput sa traiasca “ in sfera lor” fara a mai dori sa aiba contact cu realitatea cea adevarata, palpabila, de jos. Singurul tel , singura preocupare a lor a fost reprezentata de : bani ! Din pacate ! Asa s-a ajuns ca primul “esalon “, reprezentand “substanta sanatoasa a partidului “, sa fie inlaturat ( dupa alegerile locale din iunie 2012, ba chiar si putin inainte de acestea ) , si pus in locul lui unul format din tot felul de elemente repropabile , murdare si dubioase .Penale si gaunoase . In timp record, PPDD a devenit un fel de “ groapa politica “ in care, fiecare dintre celelalte partide , isi arunca , fara nici o retinere, “ deseurile “ ( ca sa nu spun, dejectele ! ). Nu s-a tinut seama de un precept vital : la inceput calitate si numai apoi cantitate ! S-a procedat exact invers – una din marile greseli!
4) La Parlamentarele din dec.2012, cele doua “entitati “ ( cea a “curatilor” si cea a “minjitilor” ) s-au echilibrat , in ponderea partidului .In acea perioada inca era bine . Partidul era inca “ pe val “. Cu toate ca nr real al electoratului a scazut , datorita prezentei reduse la vot procentajul a crescut ( virtual ) la 15 % ( au fost judete unde nr votantilor a scazut cu 10 000 de simpatizanti ! ) .O grupa neasteptat de mare , de reprezentanti ai acestui partid , a intrat in Parlament . In acest moment, inca se putea merge pe o cale ascendenta , daca …daca acea conducere avea “calitate “. Dar… a fost sa fie altfel ! “ Fripturistii “ au plecat (era normal !), cei adevarati , n-au mai putut suporta “ineptiile “ la care erau supusi zilnic (venite de la centru ) , si au parasit si ei partidul ( mai firesc , mai drept si mai indreptatiti , decat chiar – in opinia mea - primii !) . Din 68 de parlamentari mai exista azi …? Stiti foarte bine cati ! Si mai ales… cine !
5) La Parlamentare nici macar o singura persoana “de sus” nu a fost aleasa . Nu era normal si logic sa aiba loc un Congres si sa fie alesi in conducere cei care au avut cele mai bune rezultate la alegeri ? Daca se intampla asa , astazi partidul s-ar gasi inca “ pe val “ ! Va asigur !
6) La destramarea USL a existat un moment unic de revigorare a partidului, printr-o posibila participare la guvernare . Dar cu ce oameni ? Dar cu ce posibila manifestare de respect din partea PSD-lui pentru PPDD ? Ponta , a rationat (sunt sigur !) de genul : de ce sa-i bag la guvernare daca pot sa-i cumpar ? In bloc sau la bucata … ? Astia nu sunt de guvernat , astia sunt de cumparat ! Si a avut dreptate …
7) Partidul a inceput sa se destrame . Zi de zi , ora de ora ! La Europarlamentare , conducerea, in loc sa fie constienta si sa indrepte din greseli , sa caute noi strategii ( inclusiv candidati credibili ) , ea s-a ocupat in principal de denigrarea si anihilarea mea ! De mine s-a ocupat - poate cel mai loial si curat ( asa ma consider !) membru si simpatizant PPDD ! Am fost facut tradator ! Am fost facut “gunoi “ ! O, Doamne …! Nimeni nu a gandit lucid , ca daca – si apeland la absurd – eu as fi reusit , partidul avea enorm de castigat . Ar fi avut un reprezentant in PE. Un om ca mine nu stie sa tradeze, sa fie clar ! Eu, daca reuseam, apartineam in continuare acestui partid – partid de suflet al meu ! Dar cine sa inteleaga acest lucru ? ( Am fost jignit , batjocorit, tarat prin tribunale…De ce ? Pentru motivul ca nu am acceptat sa fiu un tip dezonorat si – ce-i mai grav –si decerebrat ! ) .
8) Asa-zisa alianta cu PSD. Eu , personal , nu gasesc o astfel de intelegere, o mare greseala . Partidul nemaiavand nici o putere si consistenta , a cautat ( mai ales a crezut !) ca printr-o astfel de “manevra “, i se va da si lui un os de ros ( chiar si daca se gasea in agonie ) . De fapt gresesc , cand vorbesc de partid. Conducerea n-a fost interesata niciodata de “castigul” partidului , a fost interesata de castigul strict referitor la ea - castigul persoanelor numarate pe degetele de la o singura mana ! Dl Ponta a avut nevoie de cei 3 200 de consilieri locali . Daca stia ca vine OUG privind migratia “legala “ a alesilor locali , sunt sigur ca nu mai avea loc nici un fel de “intelegere “ prealabila cu PPDD ( pentru ce ? pentru 100 000 – 200 000 de voturi, cat mai are acest partid ? ). Care sunt castigurile reale ? Doar doua : “redeschiderea “ OTV( si aceasta, doar partial ) si o functie de secretar adjunct in guvern. Plastic exprimat, un fel de aruncare a partidului pe geam, de la etajul 100, pentru ca pe la etajul 30 conducerea sa spuna : Ce bine e ! Am castigat !
9) Starea actuala, de moment , este dezastruoasa ! Practic , din decembrie ac. PPDD nu va mai exista ( daca nu aparea OUG cu dreptul la migrare , partidul ar fi supravietuit pana in 2016, dar nu mai mult ! ). A fost si este o mare greseala sa se vorbeasca inca de milionul de “votanti violet “. Ei nu exista ! Ei au votat in 2012 acest partid pentru ca sperau “ un altceva “ ! Electoratul se schimba de la alegeri la alegeri ! Nu inseamna ca cei care au votat o data cu un anumit partid raman fideli acelui partid pana la moarte ! Sa fim seriosi ! In acest moment cred ca PPDD se poate bizui pe cca 50 000 de votanti ! ( Personal , dl Dan Diaconescu , pe cca 300 000 ! Rog a face distinctie: una este popularitatea “domnului Dan”, si cu totul alta , credibilitatea fata de partid !). Despre ceea ce mai poate interveni privitor la DD, nu vreau sa fac nici un fel de comentariu ( l-am simpatizat si l-am fost indragit prea mult pe acest om – pentru mine , candva , un om minunat (!) - ca sa-mi permit azi sa spun macar si un singur cuvant urat despre domnia sa !).
10) Cei care cred ca se mai poate revigora partidul , la aceasta ora a istoriei , se inseala . Nu mai este nimic de facut , din pacate ! Cand spun acest lucru , o durere profunda imi sfasaie trupul ! Doamne , ce partid putea sa fie ! Doamne , ce forta putea reprezenta pe esicherul politicii romanesti acest partid ! Doamne, ce “alchimie “ de materializare a sperantelor romanilor putea sa se intample ! Daca…Dar n-a fost a fie ! A fost sa se intample exact cum s-a intamplat cu Partidul Poporului al maresalului Averescu…Poate ca e un blestem privitor la o astfel de denumire …Cine stie ?
11) Cei care cred ( in plus ! ) ca pot “dezmembra” acest partid ( cat a mai ramas din el !) se inseala ! Groaznic , se inseala ! Trebuie judecat limpede : PPDD este partidul care apartine in totalitate lui DD ( si pe buna dreptate! ), si , prin el Conducerii actuale ! Se poate concepe PPDD fara Dan Diaconescu ? Categoric , nu ! Cine vrea , si nu-i mai convine acest partid , n-are decat sa-si faca unul al lui , nou si … “dupa chipul si asemanarea sa “. Sa fie clar !
12) Randurile de mai sus sunt scrise de mine cu o mare durere . As fi vrut sa nu am prilejul sa le scriu niciodata . M-a indemnat insa la plamadirea lor , realitatea istorica …Si , bineinteles, si adevarul …
13) Ultimile rotiri ale titirezului sunt cele mai dezamagitoare …Stii ca in cateva clipe isi va opri miscarea , va cadea , si inca nu te-ai hotarat : sa-l mai “invarti “ o data , s-o iei iarasi de la capat , ori sa-l lasi trantit acolo pe masa si sa treci la alte treburi…








3 distribuiriNu-mi mai placeNu-mi mai place · · Distribuie