Rugaciunea intai catre Toti Sfintii

O, preafericitilor, placutilor lui Dumnezeu, Sfintilor toti, care stati inaintea prestolului Sfintei Treimi si va bucurati de fericirea cea negraita! Iata acum, in ziua serbarii voastre cea de obste, fratii vostri cei mai mici, care aducem voua aceste cantari de lauda si prin mijlocirea voastra cerem mila si iertare de pacate de la preabunul Dumnezeu. Ca stim bine ca toate cate voiti puteti cere de la Dansul. Deci cu smerenie nbe rugam voua ca sa rugati pe Stapanul cel milostiv sa ne dea noua duhul ravnirii voastre, spre paza sfintelor Lui porunci; ca, mergand pe urma voastra, sa putem cu buna cucernicie si fara prihana sa savarsim calatoria vietii celei pamantesti, invrednicindu-ne intru pocainta a ajunge la locasurile raiului cele preaslavite si acolo impreuna cu voi sa preaslavim pe Tatal si pe Fiul si pe Duhul Sfant, in vecii vecilor. Amin



Rugaciunea a doua catre Toti Sfintii

Catre voi, Sfintilor toti, ca si catre niste lumini povatuitoare, care cu faptele voastre ati luminat calea cerescului rasarit, cu smerenie imi plec eu pacatosul genunchii inimii mele si din adancul sufletului strig: Rugati-va pentru mine iubitoruluide oameni Dumnezeu, ca sa nu ma lase sa ratacesc prin raspantiile pacatului, ci sa-mi luminezi mintea si inima mea, cu lumina harului Sau, ca intarit fiind cu acest har, sa pot, cealalta vreme, sa umblu pe cararea cea dreapta.
Ajutati-ma pe mine voi, cei cu invatatura cea mantuitoare a lui Hristos, ati luminat Biserica Lui si cu sfintele si de Dumnezeu inteleptitele canoaneneclintit ati intarit-o, ierarhilor si parintilor ai turmei lui Hristos, care cu rugaciunile si cu slujirea sfintelor dumnezeiestilor taine, pe toti credinciosii ati sfintit si I-ati invatatsa umble dupa poruncile lui Dumnezeu.
Rugandu-va pe voi, pururea fericitilor, rabdatorilor de patimi ai lui Hristos si mucenicilor, care inaintea stapanirilor pe Hristos Dumnezeu cu buna indrazneala L-ati marturisit, si cinstit sangele vostru pentru El ati varsat, cuviosilor si dreptilor, cei ce prin calea cea stramta si cu necazuri viata v-ati savarsit si cu omorarea trupului si a patimilor v-ati rastignit lui Hristos, cereti-ne noua de la Hristos Dumnezeu iertarea pacatelor, indreptarea vietii si toate bunatatile cele trebuincioase, pentru viata cea vremelnica si pentru cea vesnica.

O, preacinstit si preamarit Sobor al Sfintilor lui Dumnezeu, cei ce ca ingeriifara de trup ati vietuit si Domnului ati placut, fiti-ne mijlocitorii si rugatorii nostri! Cautati cu dumnezeiasca dragoste spre noi strainii si calatorii si, cu puterea si cu darul ce vi sa dat voua de la Dumnezeu, indreptatine si pe noicatre patria cereasca, intariti neputinta noastra, aparati-ne pe noi de ispite si de inselaciuni, pazindu-ne de caderea in pacat. Treziti in noi dragostea cea sfanta pentru Domnulsi ravna pentru mantuirea noastra. Saditi in inimile noastre frica cea dumnezeiasca. Indreptati pasii nostri spre lucrarea poruncilor lui Hristos si spre implinirea voii lui Dumnezeu- Tatal. Faceti ca sa vietuim noi viata aceasta intru dreptate. Pururea sa ne aducem aminte de ceasul mortii si de infricosatoareas doua venire a Domnului Dumnezeului si Mantuitorului Iisus Hristos.
Ca prin darul si iubirea Lui de oameni fiind paziti si mantuiti, sa ne invrednicim si noi pacatosii si nevrednicii, impreuna cu voi, in imparatia cea cereasca a ne inchina inaintea sfantului prestol al Domnului si, multumind cu bucurie, sa slavim pe preasfanta si de viata facatoaresi nedespartita Treime: pe Tatal si pe Fiul si pe Preasfantul Duh, in vecii vecilor. Amin!